Pret fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #16
    Nu se poate si noi am facut contracte . Ce-am pus mai sus este un contract legal . Putintica rabdare .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12229

      #17
      Angajarea se face in baza legii 53/2003
      1. Se merge la ITM si se depune o discheta sau cd cu datele angajatilor+ perioada pe care se face angajarea
      se depune declaratia 10 cu anuntul de angajare
      2. Lunar se depune online ,pina pe 25 , de catre un contabil autorizat ( pt asta trebuie data o imputernicere notariala data de catre persoana angajatoare catre cea autorizata ), la administratia financiara , declaratia 100 si platite darile cuvenite angajatilor .
      Partea ce revine angajatorului , cum se face de catre firme , nu se plateste in acest caz
      3. La incheierea contractului se depune din nou declaratia 10 la ITM , cu incetarea contractului .
      4. Se face protectia muncii cu legislatia specifica si se semneaza .
      ..........
      Cam asta este in mare .
      Persoana angajatoare trebuie sa fie de cetatenie romana .
      Administratiile sint praf si se vor uita crucis la aceste acte , caci nu sint obisnuite sa lucreze cu CNP ...dar pina la urma inteleg .
      Pt constructii nu se angajazeaza zilieri .

      Ce rost are aceasta tevatura cind este mai simplu sa lucrezi cu niste echipe la negru ?
      Nu risti sa iei amenda in caz de controale si nu ai probleme in caz de accidente de munca . Chiar daca inseamna o cheltuiala in plus , ca angajator esti acoperit total dar si angajatul lucreaza legal si beneficiaza de drepturile oricarui angajat .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • john1969
        Incepator
        • 22.ian.2012
        • 2

        #18
        Multumesc ptr. informatii, imi sunt foarte utile si nu par a fi foarte greu de realizat. Decat sa stai cu teama ca o sa ai controale mai bine faci aceste contracte si dormi linistit. Multumesc inca odata Mircea G.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #19
          Sunt curios daca sistemul functioneaza garantat sau este o exceptie cu anumite particularitati.
          Daca ideea chiar functioneaza nu uitati ca sunt enumerarea de mai sus exista destul detalii care te pot bulversa: gasire contabil autorizat, depunere declaratii (se fac electronic si necesita semnatura electronica), probabil ca trebuie acces la REVISAL (ITM) cu alte cuvinte multe hartii si ceva cheltuiala.
          Sa de-a Domnu' sa fie in regula si sa va ajute procedura insa eu am ceva retineri.
          Chiar ar fi util daca mai exista experiente ale altor persoane pe aceasta procedura.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12229

            #20
            Este lege , ce sa nu functioneze ? Singura problema este sa ai un contabil autorizat si mandatat prin notariat .
            Poti sa ai retineri , noi am facut asa ceva si am stat linistiti .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #21
              Ce bine ar fi sa spunem asa usor, este lege si prin urmare totul este PERFECT!
              Retinerile nu le am vis-a-vis de informatiile prezentate de tine ci de modul in care lucreaza cei implicati in proces, cunoastem ca fucntionarii au anumite limitari, sistemul la fel, exista diferente intre administratiile din judete diferite etc. Pentru mine sunt niste informatii in premiera si rezervele le am fata de reusita operatiunii avand in vedere cele mentionate in fraza anterioara. Omul cat traieste invata si evident experimenteaza cu succes sau cu mai putin succes, sa speram ca experienta impartasita de Mircea nu este una singurala.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3524

                #22
                am facut mici sapaturi, nimeni nu a auzit de aceasta forma de angajare....
                conform celor spuse de cei intrebati, angajari pot face doar persoanele juridice, cu alte cuvinte, detinatorii unui cod fiscal....
                m-as bucura sa existe aceasta forma de angajare, dar cum o spune si viorel, cam am retineri...

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #23
                  Faptul ca nu este o metoda raspandita nu ar insemna ca nu exista, totusi, conform celor spuse de Mircea si prevederilor Codului Muncii o PF poate avea calitatea de angajator, de exemplu in cazul treburilor casnice. Deocamdata scapa detaliile si constrangerile legislative privind aria in care se poate lucra astfel si care ar fi toate obligatiile partilor.
                  Ce obligatii catre stat ar exista pentru ambele parti?
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • chuck
                    Incepator
                    • 17.feb.2012
                    • 4

                    #24
                    1) Fundatie pentru marirea unei case
                    Am in vedere o casa de 5,5x7,5 mp; as vrea sa adaug o aripa lipita la casa pe o singura parte; aripa va face 5m/8m; partea de 8m va fi lipita de cea a casei de de 5,5m; imi trebuie deci o fundatie dreptunghiulara de 1m adancime x0,40x(8+8+5+5)cu o talpa si un perete de beton care depaseste solul cu 0,5m; trebuie deci o sapa de 8x5m in beton si izolatie. Extensia casei va fi deci in lemn cu o structura legera; care ar fi pretul aproximativ pentru construirea fundatiei si a sapei , executate de catre o societate de constructii?
                    2) as vrea sa stiu de asemenea care este pretul unei inchirieri de excavator cu sofer, pentru a face un sant de 2m adancime, 0,3 largime pe o lungime de 30ml;
                    scopul este acela de a instala un put canadian:
                    - utilizat in sudul Frantei , unde este cald pentru racorirea caselor vara si numit put provensal;
                    - utilizat in Canada pentru amelioraerea conditiilor de incalzire, iarna; cum?
                    ca sunt +35°C, sau -25°C in aer, la doi metri sub pamant temperatura este sensibil identica si anume +9°C pentru -30°C in aer si +12°C pentru +25°C in aer;
                    daca ingropam o teava cu diametrul de 0,25m la 2m de adancime pe 30ml lungime si daca suflam acest aer in casa e ca si cum intr_o zi cu temperatura de -25°C aerul exterior devine 9°c, in loc de -25°C, prin reimprospatarea aerului, ceea ce duce la serioase economii financiare in ce priveste caldura;
                    - la fel vara, prin racorirea casei.
                    3) Imi pare rau de fi produs un adevarat tsunami cu intrebarea mea legata de plata unui salariat!
                    In Franta un particular, persoana fizica poate angaja un salariat, de exp. o femeie de menaj, sau baby-siter, sau un gradinar, sau un zidar; exista facilitati de procedura pentru asta si chiar reduceri de impozit caci aceasta modalitate de lucru lupta impotriva muncii la negru;
                    Eu doresc sa angajez 1 sau 2 persoane si asa cum am precizat, cel putin 150ore/luna; vreau s_o fac in legalitate si sa stiu ca salariatul e protejat in caz de accident si ca beneficiaza de cota parte de pensie si de sanatate.
                    In Franta un salariat care ar avea de exemplu 1000ron salariu brut pe luna, ar plati in jur de 23% la 24% din cei 1000ron pentru:
                    -contributie de solidaritate 6%
                    -contrib. pensie 10%
                    - contr. somaj 2,4%
                    - contr.asigurare sanatate 2,25%
                    -alte cotizatii diverse
                    II raman deci in jur de 760 ron net.
                    Angajatorul plateste
                    - contr. pensie 15%
                    - " " " pt. asig. sanatate 13%
                    - "- "- pt. accidente de munca intre 2-3%
                    - "-" pt. somaj 4%
                    -"-"-"- pt.alocatii familiale(suma distribuita fiecarei familii pentru cresterea copiilor) 5,5%
                    deci un minimum de 40%
                    Angajatorul plateste 1400 ron in total, din care:
                    statul, care face diferite servicii sociale, castiga 1400-760= 640 ron.
                    angajatul castiga 760 ron.
                    Dupa caz, din cei 760 ron el va plati alte impozite pe venit! mici pentru un salariu mic si mai mult pentru un salariu mai mare! (aici impozitul este proportional cu venitul si 50% din salariati nu platesc impozit pe venit!)
                    As vrea sa stiu cat ar trebui sa platesc cu totul in Romania daca as angaja 1 salariat de exemplu pentru 1000ron/luna?
                    Eu sunt sotia lui Chuck si sper ca am reusit sa traduc bine, in sensul de a fi explicat corect ceea ce chuck mi_a cerut, va multumim si asteptam sa ne raspundeti!

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12229

                      #25
                      Eu zic sa mai sapati ... sa inteleg ca eu cunosc singura contabila isteata ???
                      Contractele le-am facut legal , exista legislatie , nu este nimic facut cu spaga sau relatii .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13008

                        #26
                        As vrea sa stiu cat ar trebui sa platesc cu totul in Romania daca as angaja 1 salariat de exemplu pentru 1000ron/luna?
                        Nu stiu ce se plateste in cazul prezentat de Mircea (poate are placerea sa ne spuna mai exact) insa obligatiile generale sunt urmatoarele:
                        1. Contributia la asigurarile sociale
                        a) 31,3% pentru conditii normale de munca, datorate de angajator si angajati, din care 10,5% datorate de angajati si 20,8% datorate de angajatori;

                        2. Contributia la bugetul asigurarilor pentru somaj

                        a) contributia datorata de angajatorila bugetul asigurarilor pentru somaj este de 0,5%;
                        b) contributia individuala datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj este de 0,5%;
                        c) contributia datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj de catre persoanele asigurate in baza contractului de
                        asigurare pentru somaj este de 1%.

                        3. Contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale

                        Contributia datorata de angajator la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale a ramas neschimbata, respectiv de 0,25%.

                        4. Contributia la asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale

                        Cotele de contributii datorate de angajatori in functie de clasa de risc sunt cuprinse intre 0,15% si 0,85% aplicate asupra sumei veniturilor brute realizate lunar.

                        5. Contributia la asigurarile de sanatate
                        Cotele de contributii pentru asigurarile de sanatate sunt:
                        a) 5,5% pentru cota datorata de angajat;
                        b) 5,2% pentru cota datorata de angajatori;

                        6. Impozit pe venit (se aplica dupa ce se deduc cotele asigurarilor) - 16 %

                        Doar ca exemplu, un salariat la un SC care are salariul BRUT de 1200 lei va ramane in mana cu 878 lei dupa ce i se opresc toate contributiile individuale, ale societatii sunt separat.

                        Sper sa nu fi gresit vreo cifra!

                        P.S. Mirce, iti dai seama ca nu este chiar treaba de contabila partea de legislatie a muncii si incadrarea personalului.

                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12229

                          #27
                          Postat în original de VYS

                          P.S. Mircea, iti dai seama ca nu este chiar treaba de contabila partea de legislatie a muncii si incadrarea personalului.
                          Da , este prea simpla treaba , o poate face si tantia Aglaia cu doua clase . Intimplarea face ca persoana care a angajat sa fie contabila , in rest ...
                          Chiar nu pricep ce atitea discutii si neincredere . Mergeti la ITM si intrebati .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13008

                            #28
                            Postat în original de Mircea G
                            Da , este prea simpla treaba , o poate face si tantia Aglaia cu doua clase . ...Chiar nu pricep ce atitea discutii si neincredere . Mergeti la ITM si intrebati .
                            Suntem pe un forum si e normal sa discutam altfel mergeam direct la ITM si ne bateam cu taunii.
                            In alta ordine de idei, nu ar fi frumos sa citeasca contabila (pe care mai devreme ai remarcat-o ca fiind isteata) parte din mesajul tau si sa inteleaga ca acum ar fi putut avea 2 clase. Se vede ca nu ai contacte cu autoritatile enuntate mai sus, nu intotdeauna sunt lucrurile simple chiar daca par, si nu din vina hartiilor ci din considerente de sistem.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12229

                              #29
                              Evit si voi evita pe cit posibil sa am contact cu autoritatile .Daca poate face cineva pt mine o anume treaba , mai bine platesc sau imputernicesc
                              V-am trimis la ITM deoarece eu am repetat de n ori ca acest tip de angajare este legal si se face .
                              Cum pot eu sa va conving ? V-am prezentat un contract , nu este bine , v-am spus in mare pasii de urmat , nu este bine , v-am amintit campania din primavara trecuta impotriva muncii la negru , voi n-ati auzit sau vazut ...ce sa mai fac ?
                              De data asta nu discutam de pareri personale , experienta personala sau idei , discutam de lege .
                              Asta este legea . Eu cred ca multi nu cunosc aceasta lege , dar asta nu inseamna ca nu exista .
                              Repet , nu va pot convinge asa ca pina sa ma faceti dus cu capul , direct sau indirect , va puteti si voi informa .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13008

                                #30
                                Cu siguranta cei interesati direct se vor informa apoi cuputinnoroc ne vor spune si noua ce au aflat. Chiar am uncoleg interesat de procedura si daca va merge indirectia asta voi adauga un mesaj pentru ca asa e corect si normal.
                                Mircea, nici o clip anu am avut intentia de a te jigni sau a pune la indoiala parerea ta (chiar imi cer scuze daca s-a inteles asa ceva), doar ca asa cum am explicat anterior am retineri vis-a-vis de reactia si problemele sistemului. Chiar discutam experienta ta pentru ca tu ai deschis discutia si cred ca nu este ceva rau. Nimeni nu poate cunoaste intreaga legislatie iar legea este atat de stufoasa incat oricand te poti trezi cu o prevedere care anuleaza altele.
                                Te rog frumos nu ne mai spune ca LEGEA este LEGE, doar nu am venit azi in tara asta.
                                Ma mananca limba si mai ca ti-as propune sa faci o prezentare cap coada a procedurii daca tot sti cum se face, cu lux de amanunte si promit ca te sustin daca este cazul.
                                Ultima editare de VYS; 20.feb.2012, 10:04.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...