Problema placa pe sol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cata_melc
    Membru
    • 02.feb.2010
    • 199

    #31
    Va salut si rog sa ma scuzati daca nu am nimerit aria buna. Anul trecut cam pe vremea asta am turnat o terasa elevata din beton. Nu are nicio problema, dar "doreii" care l-au tras mi-au lasat fix in fata treptelor o 'burtica' draguta negatica si se strange apa acolo si balteste. Nu a fost o problema pana acum, am ignorat, maturam si aia era. Dar acum intentionam sa placam cu deck WPC si nu as vrea sa stiu ca balteste apa sub el.
    Cu ce as putea sa nivelez acea bucatica ? Este vorba de o suprafata de ~0.8mp pe o placa de 40mp. Stratul de baza este "BETON C 20/25 S3 D16" turnat cu "elefant". Lumea zice sa sa trag o mana de CM17 si cu dreptar sa nivelez, altii zic sa utilizez CD25 / CD26, altii spus sa repar cu ciment+nisip fin. Sa fiu sincer nu stiu ce sa fac si 'meseriasul' ma tot trage la CM17. Mentionez ca toata terasa are o inclinare generala (daca imi aduc bine aminte pe o distanta de 8m din colt in colt am 5cm ... sper sa nu vorbesc tampenii.

    Va multumesc.

    Comentariu

    • emp
      Membru Marcant
      • 29.mai.2009
      • 547

      #32
      In functie de diferenta de nivel cel mai indicat sunt produsele din gama CD.
      Eu am folosit pentru planseul meu care a stat in iarna neacoperit (ploaie, zapada, inghet,...)
      Produse excelente.
      Singura problema a fost, la mine, cu achizitia. A durat 2 saptamani pana l-am primit.
      Nu prea tine lumea pe stoc aceste produse.
      Pe stoc ai gasi asta.

      Comentariu

      • cata_melc
        Membru
        • 02.feb.2010
        • 199

        #33
        Interesant produsul insa ce ma incurca pe mine este urmatoarea linie din specificatii: Grosimea stratului : Minimum 10mm per strat. Nu va ganditi ca este bol de apa, are doar o mica suprafa unde ramane putina apa. Am masurat cu un dreptrat si diferenta fantastica este de ... 0.5mm
        Repet, intentionez sa plachez cu deck din WPC si orice apa va ramane acolo va genera un deranj...

        Comentariu

        • emp
          Membru Marcant
          • 29.mai.2009
          • 547

          #34
          Postat în original de cata_melc
          Interesant produsul insa ce ma incurca pe mine este urmatoarea linie din specificatii: Grosimea stratului : Minimum 10mm per strat. Nu va ganditi ca este bol de apa, are doar o mica suprafa unde ramane putina apa. Am masurat cu un dreptrat si diferenta fantastica este de ... 0.5mm
          Repet, intentionez sa plachez cu deck din WPC si orice apa va ramane acolo va genera un deranj...
          Pentru o jumătate de milimetru nu știu ce ai putea folosi. Eventual ceva rășină. CD25 are aplicare de la 5 la 30mm.
          Ultima editare de emp; 10.mai.2020, 07:03.

          Comentariu

          • cata_melc
            Membru
            • 02.feb.2010
            • 199

            #35
            Va rog sa scuzati papagalul din mine. Citeam mm, dar gandeam cm si a iesit o nefacuta. Este vorba de 5mm / 0.5cm.
            Deci sa inteleg ca un CD25 s-ar preta ? La urma urmei incerc si daca pana pun deck-ul crapa aia e. Altceva.

            Comentariu

            Procesare...