Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Consolidare si modernizare casa veche

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Răspuns la: Răspuns la: Consolidare si modernizare casa veche

Postat în original de Linxro Vezi post
    am decis sa fac reparatii minimale pentru a folosi casa asa cum este si peste cativa ani am sa construiesc o casa noua
    Felicitari pentru decizia luata.
    Apoi in timp, proiect, fundatie si constructie casa noua.
    Bafta si sa fi sanatos.

Comentariu

Răspuns la: Răspuns la: Consolidare si modernizare casa veche

Postat în original de fanero Vezi post
      Felicitari pentru decizia luata.

Bafta si sa fi sanatos.
      Multumesc de urari! O sa va contactez cand incep lucrarile sa-mi dati cateva sfaturi!

Comentariu

Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Consolidare si modernizare casa veche

Postat în original de Linxro Vezi post
        O sa va contactez cand incep lucrarile sa-mi dati cateva sfaturi!
        Oricand veti beneficia de "experienta mea ca si constructor" si ca unul care a fost propriul maistru si diriginte de santier.

Comentariu

Din ce am citit mai sus rezultă că nu este rentabil sa renovezi o casa din paianta, singura problema care ma intriga deoarece și casa moștenită de părinți mei este tot din paianta ar fi aceasta: una la mana paianta și chirpici nu sunt același lucru, o casa din paianta cu o fundație executată corect rezista mai bine la cutremure decat una din beton armat și eu mă gândesc să o refac, dar eu m-am gândit pentru mansardare la pilonii exteriori pe pahar cu centura pe acei pilonii plus tencuiala interioară și exterioară armată cu plasa sudata!!!!!

Comentariu

Postat în original de 666yad Vezi post
            o casa din paianta cu o fundație executată corect rezista mai bine la cutremure decat una din beton armat
            Nu prea cred. Cine v-a zis asa ceva ?

și eu mă gândesc să o refac, dar eu m-am gândit pentru mansardare la pilonii exteriori pe pahar cu centura pe acei pilonii plus tencuiala interioară și exterioară armată cu plasa sudata
            Trebuie sa chemati la fata locului un expert in constructii agreat MLPAT pentru a va face macar o evaluare daca nu o expertiza tehnica.

Comentariu

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii.

Am o casa veche, din barne si lut, se locuieste in prezent acolo. Ma intereseaza sa ii fac o baie si nu am o camera pe care as putea sa o folosesc pentru acest lucru. Trebuie sa stric o camara, sa maresc acel spatiu in afara. De asemeni, trebuie sa decopertez o parte din acoperis, ca va trebui ridicata putin. Stiti cum se faceau casele vechi sau cel putin a mea, asa este, mai joasa in spate si mai inalta in fata. Aceasta camara care trebuie stricata are un perete comun cu o camera locuibila. Camara dainuie de pe vremea bunicilor, este singurul loc unde este lut pe jos(trebuie sa fac ceva,oricum,pt ca de afara mai intra soricei) restul casei are dusumea. M-am gandit sa o ridic din bca. Intrebarea mea este legat de fundatie, de cum lipesc corect aceasta camera de peretele comun vechi din barne si lut si niste pasi de urmat pentru ca am auzit tot felul de variante. Iese din discutie sa demolez ceva. De asemeni, cand se va strica , nu stiu ce se va gasi la talpa casei, stiu ca e pe pietre dar s-ar putea sa nu mai fie nimic.

Si as mai avea ceva de intrebat dar deocamdata va deranjez doar cu asta.

Multumesc!

Comentariu

Postat în original de Lora C Vezi post
                Intrebarea mea este legat de fundatie, de cum lipesc corect aceasta camera de peretele comun vechi din barne si lut.....
                Va rog sa atasati o schita cotata cu casa si cu ce doriti sa construiti. Atasati si imagini cu casa.

Comentariu

complicat, deocamdata, nu ajung prea curand acolo si nu are cine sa imi faca; perete din barna de lemn cu lut de paote face cu plasa de buzau si tencuiala? si daca exteriorul poate fi izolat cu polisteren sau cu vata minerala sau altceva? daca ma iau dupa enciclopedia constructiilor, pe youtube, nimic nu e bun.

multumesc!

Comentariu

Postat în original de Lora C Vezi post
                    perete din barna de lemn cu lut de paote face cu plasa de buzau si tencuiala?
                    Dupa parerea mea nu.

daca exteriorul poate fi izolat cu polisteren sau cu vata minerala sau altceva?
                    Depinde, trebuie sa vedem starea actuala a constructiei atat din interior cat si din exterior.

Comentariu

Procesare...
                    X
                    sigla BRAT