Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Construcție pe fundația veche

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Construcție pe fundația veche

Bună ziua! Am o casa veche la tara(un fost salon de nunti) , din caramida, de 65mp,construita în stil vechi, cu înălțimea camerelor de 3,5m și grosimea pereților de 30 cm. De-alungul timpului, datorita cutremurelor, casa s-a crăpat în anumite locuri foarte rau(se vede afara prin crăpături), în schimb este perfect dreapta. Adică fundația nu s-a lăsat. Întrebarea mea este urmatoarea: dacă o demolez, pot construi pe aceiași fundatie o casa de lemn cu mansarda, ținând cont ca va fi de 5-6 ori mai ușoară ca aceasta. Elevatia pleacă din spatele casei de la o înălțime de 5(cinci) cm, și ajunge în fata la o înălțime de 100 cm. Pe un lateral, pe unde s-a scurs apa de ploaie foarte mult timp s-a măcinat cam 3-4cm, dar banuiesc ca se poate repara.
    ​​​​

Ar trebui sa faceti o sapatura pe langa fundatie sa vedeti in ce stare este fundatia. Atasati cateva imagini cu exteriorul casei.

Comentariu

Voi ajunge în weekend, și voi face câteva fotografii

Comentariu

Acestea sunt fotografiile. Între timp, am hotărât sa fac casa din lemn, fără mansarda. Doar parter. Credeți că se poate pe aceasta fundatie?

Comentariu

Inclin sa cred ca si fundatia este afectata, daca demolati casa puteti sa indepartati din fundatia existenta un strat de circa 30-40 cm (de la nivelul solului) si sa turnati o fundatie +elevatie armata pentru noua constructie.

Comentariu

Procesare...
          X