Costuri minime la o fundatie pentru 2-3 garaje monobloc beton?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • statusquo
    Incepator
    • 28.mar.2015
    • 61

    #16
    Buna seara

    In sfarsit am terminat de sapat "fundatia"... la harlet, de unul singur. Fiind vorba de un proiect mai mult de hobby si avand in vedere ca miscarea nu imi strica, nu cred ca a fost cea mai proasta decizie.

    Dilema e urmatoarea: vreau sa o umplu cu piatra sparta, dar tot nu am ajuns la un numitor comun in privinta granulatiei.

    Socrul este inginer constructor si spune ca ideal ar fi un spectru "natural" de piatra, ca si cum ai lua tu din albia raului. Adica totul de la nispi la piatra de 60... sa zicem un 0-60.

    El spune ca in felul asta, se va compacta ca lumea.

    Eu m-as fi gandit ca se preteaza doar piatra si FARA nisip, dar nu sunt de meserie asa ca am incredere mai mult in expertiza lui decat a mea. Am spus ca totusi sa va cer si dvs. un sfat. Credeti ca e ok solutia cu 0-60? Si e adevarat faptul ca nisipul nu doar ca dauneaza in ecuatia asta, dar si ajuta?

    Comentariu

    • statusquo
      Incepator
      • 28.mar.2015
      • 61

      #17
      PS: Avand in vedere ca e vechiut topicul, revin cu o completare: m-am hotarat ca voi umple "fundatia" pe care tocmai am sapat-o cu 30 cm de piatra sparta (strat de 15, compactat, apoi alt strat de 15 si compactat... cu placa in ambele cazuri), iar mai apoi imi voi aduce acolo un garaj monobloc din acela comunist. Orientativ, 20 mp suprafata si 10 tone masa. Stiu ca nu e ideal, dar asta e nivelul, atat s-a putut

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #18
        Asteptat poze, taseaza pamantul inainte de a aseza piatra. Ar trebui sa fie in regula si asa.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • statusquo
          Incepator
          • 28.mar.2015
          • 61

          #19
          Atasez aici cea mai recenta poza pe care o am pe telefon, de atunci am mai lucrat un pic. Vreau sa mai lucrez pana e rezonabil de drept, apoi ma gandeam sa inchiriez un mai compactor. Socrul apune ca nu e necesar, avand in vedere ca nu e pamant adus bde undeva cu care am umplut groapa. Eu parca totusi as compacta...

          Comentariu

          • statusquo
            Incepator
            • 28.mar.2015
            • 61

            #20
            Link catre poza mai mare:

            Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users.

            Comentariu

            Procesare...