Fundație casă de doar 30 de centimetri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marins22
    Incepator
    • 10.apr.2021
    • 11

    Fundație casă de doar 30 de centimetri

    Salut. În anul 2018 am cumpărat o casă P+1 în localitatea Măgurele. Din motive personale nu am reușit să mă mut încă. La începutul lunii aprilie anul curent am săpat o groapă în fața casei pentru a construi un beci. Cu aceasta ocazie am observat cu stupoare că fundația casei are doar 30 de centimetri. Precizez că în actele din cartea tehnică a construcției fundația figurează că fiind conformă cu proiectul și anume la adâncimea de 170 cm. Am luat legătura cu dirigintele de șantier care mi-a spus că a întocmit actele în cauză fără a merge în teren, pe încredere, pentru că a vrut să îl ajute pe dezvoltator. Apelez la bunăvoința dvs. pentru un sfat dezinteresat... Ce să fac în continuare? Ce probleme aș putea avea din cauza temeliei amplasată deasupra limitei de îngheț și neconformă cu proiectul? Mulțumesc anticipat.
  • Marins22
    Incepator
    • 10.apr.2021
    • 11

    #2
    Postat în original de Marins22
    Salut. În anul 2018 am cumpărat o casă P+1 în localitatea Măgurele. Din motive personale nu am reușit să mă mut încă. La începutul lunii aprilie anul curent am săpat o groapă în fața casei pentru a construi un beci. Cu aceasta ocazie am observat cu stupoare că fundația casei are doar 30 de centimetri. Precizez că în actele din cartea tehnică a construcției fundația figurează că fiind conformă cu proiectul și anume la adâncimea de 170 cm. Am luat legătura cu dirigintele de șantier care mi-a spus că a întocmit actele în cauză fără a merge în teren, pe încredere, pentru că a vrut să îl ajute pe dezvoltator. Apelez la bunăvoința dvs. pentru un sfat dezinteresat... Ce să fac în continuare? Ce probleme aș putea avea din cauza temeliei amplasată deasupra limitei de îngheț și neconformă cu proiectul? Mulțumesc anticipat.
    Precizez că imobilul este cumpărat prin credit imobiliar. O eventuală acțiune civilă pentru vicii ascunse ar putea dura lejer 3-4 ani până la soluționarea definitivă... Subzidirea este o soluție relativ eficientă și foarte costisitoare... Dezvoltatorul imobiliar nu dorește o rezolvare amiabilă și așteaptă să îl dau în judecată. De la momentul achiziționării locuinței și până în prezent am investit în jur de 20.000 de euro în această casă...

    Comentariu

    • Marins22
      Incepator
      • 10.apr.2021
      • 11

      #3
      Variantele ar fi să solicit în instanță remedierea situației sau anularea contractului de vânzare-cumpărare și restabilirea situației anterioare...

      Comentariu

      • Marins22
        Incepator
        • 10.apr.2021
        • 11

        #4
        Mai poate fi această casă salvată sau este compromisă iremediabil din cauza fundației neconforme?

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Normal ca poate fi " salvata " dar depinde !? Depinde daca te " tin " costurile .
          In lumea mai dezvoltata , casa se ridica pe cricuri , se toarna o fundatie noua si se lasa pe ea !!!! Complicat si neimaginat pt la noi .
          Aici se poate face subzidire .
          ...dar cel mai sigur , mai faceti un sondaj , doua , descoperiti fundatia , apoi chemati pe cineva , de la ISC , ca astia sint meseriasi , sau pe cineva care se ocupa de rezistenta .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Intre 30cm si 170cm este o diferenta semnificativa. Totusi, esti sigur ca fundatia ta ar fi trebuit sa aiba 170cm? Ai un plan de la proiect?
            Nu sunt multe fundatiile pentru case cu aceasta adancime!
            Ai sapat pe toata lungimea peretelui si ai constatat ca are doar 30cm?
            Am vazut destule porcarii, dar asta daca este adevarata le intrece pe toate.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Marins22
              Incepator
              • 10.apr.2021
              • 11

              #7
              Postat în original de VYS
              Intre 30cm si 170cm este o diferenta semnificativa. Totusi, esti sigur ca fundatia ta ar fi trebuit sa aiba 170cm? Ai un plan de la proiect?
              Nu sunt multe fundatiile pentru case cu aceasta adancime!
              Ai sapat pe toata lungimea peretelui si ai constatat ca are doar 30cm?
              Am vazut destule porcarii, dar asta daca este adevarata le intrece pe toate.
              Salut. Da, sunt sigur că fundația ar trebui să aibă 170 cm. Așa scrie în proiectul casei, așa au și vecinii din zonă în proiectul, așa apare consemnat în procesele -verbale întocmite în fals de dirigintele de șantier... De vreo săptămână le tot citesc și mă minunez... În plus am adus la casă niște cunoștințe... Constructori, un inginer proiectant pentru a le cere părerea...
              Nu am săpat pe tot perimetrul casei, ci doar în partea din față a imobilului. Se vede la colțurile casei cum fundația este tot de 30 cm și în părțile laterale... Am vorbit cu dezvoltatorul imobiliar care a făcut casa și cu meseriașul care a construit-o efectiv. Niciunul nu a spus că ar fi mai mare în alte locuri... Doar că mai sunt și alte case cu fundația mică, ce pe vremuri nu se făcea fundație etc.

              Comentariu

              • Marins22
                Incepator
                • 10.apr.2021
                • 11

                #8
                Urmează să îl dau în judecată... Vreo 4 ani de procese, timp în care dezvoltatorul are tot timpul din lume să renunțe la tot ce are de valoare pe numele lui ... Voi încerca să îi blochez conturile și să îi pun sechestru asigurător pe case, mașini etc... Sper să reușesc și poate atunci va fi mai disponibil spre a își respecta obligațiile legale.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Posibil sa fie un timp pierdut ... Dezvoltatorul lucreaza cu n firme si intermediari , asa ca veti ajunge la Acarul Paun sa luati praful de pe toba .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Marins22
                    Incepator
                    • 10.apr.2021
                    • 11

                    #10
                    Cam așa se prezintă situația... Trebuie făcută diferența între elevația casei (soclul) și fundația casei...
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Marins22
                      Incepator
                      • 10.apr.2021
                      • 11

                      #11
                      Am pus un cablu de culoare roșie pentru a delimita elevația de fundație... Este vizibil dacă se face zoom pe imagine.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Imi pare rau pentru situatia in care te afli. Este intradevar cumplit!
                        Ai fost generos cu cei 30cm de fundatie, din ce vad ai aproape doar elevatie si cat atat.
                        Ma intreb, cat fier o fi in "fundatie" si de care?

                        Exista o solutie prin care torni blocuri de beton in colturile casei.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Nasoala situatia . Ar mai o sansa minima ca " fundatia " aia sa fie de fapt o buza de beton , si ea sa fie ceva mai in interior .
                          Daca nu , si iti place locatia si casa , nu ai decit sa intri in santier . Extrem de costisitor , mai ales ca va trebui sa lucrezi si la zidurile interioare ..... adica acolo ai nevoie de un proiect de consolidare totala a casei .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Marins22
                            Incepator
                            • 10.apr.2021
                            • 11

                            #14
                            Șansele ca fundația aia să fie o "buză" și să mai existe o alta sunt zero... Cu siguranță dezvoltatorul mi-ar fi spus despre asta! Și meșterul care a construit efectiv casa. Au venit amândoi la fața locului... Și nu au avut nicio explicație plauzibilă pentru situația de fapt...

                            Comentariu

                            • Marins22
                              Incepator
                              • 10.apr.2021
                              • 11

                              #15
                              Postat în original de VYS
                              Imi pare rau pentru situatia in care te afli. Este intradevar cumplit!
                              Ai fost generos cu cei 30cm de fundatie, din ce vad ai aproape doar elevatie si cat atat.
                              Ma intreb, cat fier o fi in "fundatie" si de care?

                              Exista o solutie prin care torni blocuri de beton in colturile casei.
                              Da, mi se pare aproape ireal ceea ce mi se întâmplă... Greu de acceptat situația. Iar decizia instanței este la 3 sau 4 ani distanță. Însă mă voi înarma cu răbdare... Altă soluție nu există...

                              Comentariu

                              Procesare...