Fundatie casa P+Semietaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nickrvl
    Incepator
    • 17.ian.2010
    • 6

    Fundatie casa P+Semietaj

    Pentru casa cu dimensiunile din titlu cum se executa armatura pentru fundatie, are cineva un proiect de armatura pentru comparatie?
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    In proiectul dvs. cum este dimensionata armatura?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • nickrvl
      Incepator
      • 17.ian.2010
      • 6

      #3
      Am ceva minimal..... obtinut de la arhitect. Postez aproape tot ce am.....

      Comentariu

      • emp
        Membru Marcant
        • 29.mai.2009
        • 547

        #4
        Postat în original de nickrvl
        Am ceva minimal..... obtinut de la arhitect. Postez aproape tot ce am.....
        Ce pamant ai acolo de a rezultat armarea aia (mi se pare exagerata)?
        Pare cam scoasa din "burta".
        Lasa-l pe arhitect si vorbeste cu un inginer proiectant.
        Din planul de arhitectura rezulta ca ai scari de 80cm si hol de acces de 105cm.
        Foarte incomode de folosit.

        Comentariu

        • nickrvl
          Incepator
          • 17.ian.2010
          • 6

          #5
          Documentatia e depusa la primarie in vedrea aprobarii/obtinerii autorizatiei de constructie.

          Ca persoana fizica nu cunosc multe detalii despre constructie in general incluzand "tot" de la cumaparare teren pana la obtinere autorizatie de constructie (cazul meu) decat din mers cea ce implica multe neajunsuri si de care terti profita din plin cum ar fi discutia cu arhitectul care ma asigurat solemn ca-mi da "tot" ce trebuie pentru realizarea constructiei contra unei sume de bani (absolut de loc mica) ca defapt sa aflu ca acel "tot" se refera strict la depunerea "documentație tehnică pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii" sau D.T.

          Ar fi fost corect sa-mi fie prezentat de la inceput acest lucru insa in necunostinta de cauza "am furat-o" pe romaneste...
          Nu e tragic pentru ca se poate obtine si proiect tehnic amanuntit dar inseamna alti bani din nou deloc putini si tot asa..... asa am ajuns aici....


          Alte intrebari, daca se incepe lucrarea cu un arhitect se poate face receptia cu altcineva?
          Dar pentru proiect tehnic amanuntit (armatura, structura acoperis etc) se poate ocupa altcineva sau doar arhitectul cu care am inceput demersurile?

          Comentariu

          • emp
            Membru Marcant
            • 29.mai.2009
            • 547

            #6
            Postat în original de nickrvl
            Documentatia e depusa la primarie in vedrea aprobarii/obtinerii autorizatiei de constructie....
            Ar fi fost corect sa-mi fie prezentat de la inceput acest lucru insa in necunostinta de cauza "am furat-o" pe romaneste...
            Nu e tragic pentru ca se poate obtine si proiect tehnic amanuntit dar inseamna alti bani din nou deloc putini si tot asa..... asa am ajuns aici....
            Iti dau un argument: un proiect facut "pe bune" de un inginer structurist poate iti face o economie de 1t de fier
            Inmultesti cu 5 lei/kg si o sa vezi ca un studiu geo si un proiect "cinstit" iti aduce economii, nu te face sa platesti in plus.
            Pe langa asta ai si detaliile de executie care te ajuta sa supraveghezi lucrarile efectuate.

            Comentariu

            • nickrvl
              Incepator
              • 17.ian.2010
              • 6

              #7
              Acuma stiu dar e prea tarziu, am invatat asta pe pielea mea....
              O sa vad mai departe ce este de facut.

              Comentariu

              • nickrvl
                Incepator
                • 17.ian.2010
                • 6

                #8
                In alta ordine de idei se poate o sugestie de armare? numar de bare, diametru etc, tinand cont de experienta dvs si de dimensiunile postate.
                Azi am masurat, diferenta de nivel pe diagonala de la un colt la altul e de 80 cm.

                Comentariu

                • emp
                  Membru Marcant
                  • 29.mai.2009
                  • 547

                  #9
                  Poate te ajuta.

                  Comentariu

                  • emp
                    Membru Marcant
                    • 29.mai.2009
                    • 547

                    #10
                    Postat în original de nickrvl
                    In alta ordine de idei se poate o sugestie de armare? numar de bare, diametru etc, tinand cont de experienta dvs si de dimensiunile postate.
                    Azi am masurat, diferenta de nivel pe diagonala de la un colt la altul e de 80 cm.
                    Eu am postat executia unei fundatii pentru o casuta mica in forumul Fundatia casei->Fundatie casa vacanta.
                    Poate iti este de folos

                    Comentariu

                    • nickrvl
                      Incepator
                      • 17.ian.2010
                      • 6

                      #11
                      Multumesc! Citesc de zor ...
                      Felicitari pentru perseverenta si implicare in cea ce ai realizat!

                      Comentariu

                      Procesare...