Fundație&sapa pivniță veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Emerik H
    Incepator
    • 13.mar.2022
    • 4

    Fundație&sapa pivniță veche

    Buna ziua, doresc să îmi refac pivniță de la casa. Casa de cărămidă și este una f veche, undeva de la începutul anilor 1900. Pivniță este in bolta, fundația integral de cărămidă, iar liantul dintre cărămizi este nisip cu var. Pivnita are pământ pe jos și doresc sa torn o sapa cât să și refac rosturile că să o restaurez, fiind într-o stare de degradare. Intrebare:
    1. Daca fac gauri in cărămizi și introduc șuruburi/tije pe care le sudez de plasa de la sapa intaresc fundația la casa? Nu am finanțele necesare sa fac o subzidire.
    2. De ce grosime trebuie sa fie plasa pentru sapa de 5-6 cm?
    3. Merita sa pun folie înainte de a turna sapa pentru a întrerupe capilaritatea?

    Multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    1. Nu se intareste fundatia prin legarea de sapa/placa de beton asezata pe sol.
    2. Pentru inchidere pardoseala sunt necesare mai multe straturiL pietris, strat de separare din folie sau membrana bituminoasa etc. Stratul de beton de 6cm, 8cm etc. se armeaza cu plasa sudata de 4-5mm de exemplu.
    3. Da, strat de separare peste pietris.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • emp
      Membru Marcant
      • 29.mai.2009
      • 547

      #3
      Postat în original de Emerik H
      Buna ziua, doresc să îmi refac pivniță de la casa. Casa de cărămidă și este una f veche, undeva de la începutul anilor 1900. Pivniță este in bolta, fundația integral de cărămidă, iar liantul dintre cărămizi este nisip cu var. Pivnita are pământ pe jos și doresc sa torn o sapa cât să și refac rosturile că să o restaurez, fiind într-o stare de degradare. Intrebare:
      1. Daca fac gauri in cărămizi și introduc șuruburi/tije pe care le sudez de plasa de la sapa intaresc fundația la casa? Nu am finanțele necesare sa fac o subzidire.
      2. De ce grosime trebuie sa fie plasa pentru sapa de 5-6 cm?
      3. Merita sa pun folie înainte de a turna sapa pentru a întrerupe capilaritatea?

      Multumesc
      Daca torni placa de beton s-ar putea sa modifici "microclimatul" existent.
      Dupa mine ar trebui o interventie minim invaziva. Pentru pardosea:
      - decopertat 10-15cm
      - strat de pietris 16-32
      - dale de beton
      Pentru pereti mortar hidraulic NHL 5. Gasesti retete de preparare pe internet
      sau il poti cumpara gata preparat.
      Ultima editare de emp; 14.mar.2022, 13:41.

      Comentariu

      • calin.diaconu
        Administrator
        • 17.mar.2005
        • 419

        #4
        Salut Emerik, când vă apucați de lucru, vă recomandăm:
        • să citiți articolele pe care le-am grupat în această rubrică https://www.misiuneacasa.ro/fundatia-casei/
        • să faceți poze și să le postați aici pe Forum, chiar la acest topic, pentru care vă felicităm - pentru a fi la dispoziția celor care vor avea lucrări similare
        In felul acesta, învățăm unii din experiența celorlalți, și mai ales, putem construi o zonă de informare cu studii de caz interesante.

        Tema ar fi Fundația Casei - de la A la Z
        www.calindiaconu.com

        Comentariu

        • Emerik H
          Incepator
          • 13.mar.2022
          • 4

          #5
          Postat în original de emp

          Daca torni placa de beton s-ar putea sa modifici "microclimatul" existent.
          Dupa mine ar trebui o interventie minim invaziva. Pentru pardosea:
          - decopertat 10-15cm
          - strat de pietris 16-32
          - dale de beton
          Pentru pereti mortar hidraulic NHL 5. Gasesti retete de preparare pe internet
          sau il poti cumpara gata preparat.
          Mulțumesc pentru răspuns la toată lumea.
          in principal o să doresc sa și locuiesc în pivniță iar cărămida doresc sa o las aparenta doar sa refac rosturile. Mă gândeam să introduc dezumidificator iar pentru a rezolva problema umidității din cărămidă/peretelui mă.gandeam sa lipesc țeavă de căldură de caramida jur împrejurul pivnitei. Așa am făcut în casă(bine acolo l-am băgat în perete) și am scăpat de igrasie .

          Referitor la fundație, in acest caz nu o să mă mai chinui sa dau gauri in cărămidă că sa sudez plasa de bolțuri.
          De ce pietriș sub sapa? Care este rolul pietrișului? Mă gândeam membrana peste pământ și gata!

          Comentariu

          • Emerik H
            Incepator
            • 13.mar.2022
            • 4

            #6
            Postat în original de Calin Diaconu
            Salut Emerik, când vă apucați de lucru, vă recomandăm:
            • să citiți articolele pe care le-am grupat în această rubrică https://www.misiuneacasa.ro/fundatia-casei/
            • să faceți poze și să le postați aici pe Forum, chiar la acest topic, pentru care vă felicităm - pentru a fi la dispoziția celor care vor avea lucrări similare
            In felul acesta, învățăm unii din experiența celorlalți, și mai ales, putem construi o zonă de informare cu studii de caz interesante.

            Tema ar fi Fundația Casei - de la A la Z
            Mulțumesc pt link O să fac și poze și o să adaug. Sigur vor mai fi și alții că mine și macar dacă greșesc eu poate învăța alții.

            Comentariu

            • emp
              Membru Marcant
              • 29.mai.2009
              • 547

              #7
              Postat în original de Emerik H
              ...
              De ce pietriș sub sapa? Care este rolul pietrișului? Mă gândeam membrana peste pământ și gata!
              Pentru a opri umezeala din capilaritate sau in cazul unei infiltratii.

              Comentariu

              • Emerik H
                Incepator
                • 13.mar.2022
                • 4

                #8
                Revin cu o întrebare.
                Am avut două rădăcini care mi-au trecut prin cărămizi. Le-am tăiat dar acum îmi curge apa din ele. Cum pot sa le cauterizez sau sa fac sa nu-mi mai curgă apa. Rădăcinile sunt de la in pom din strada și nu pot tăia pomul și nici să sap după ele.

                Ps. Nu pot incarca poze.
                Ultima editare de Emerik H; 02.apr.2022, 16:01.

                Comentariu


                • calin.diaconu
                  calin.diaconu comentat
                  Editarea unui comentariu
                  ... bună seara, in cazul in care nu puteti incarca poze, ni le puteti trimite pe adresa Redactiei? La sectiunea ”Contact” aveti datele noastre, mulțumim!
              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #9
                Daca acel.pom afecteaza fundatia/zidaria, poti avea probleme serioase. Poti reclama.la Primărie si rezolva copacul.
                Dupa ce scoti radacina ce a trecut prin caramida acoprra gaura cu ciment de.montaj, de exemplu CX5.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12229

                  #10
                  Asa ceva ar fi util , dar se pare ca nu gasesti aici .... https://www.azichem.ro/produse/mikrosana/282 Practic radacinile trebuie scoase , curatat si injectat un material sa " lege " zidul . Apoi se face hidroizolare daca este nevoie .
                  Pt radacina pomului pe exterior , cautati dupa " membrane antiradacini " si vedeti la partea tehnica ce solutii aplica . Undeva citisem ca o anume folie are CU in componenta .... Poate fi o solutie nedistructiva , tevi de CU infipte pe linga zid in exterior ....
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  Procesare...