Umiditate soclu casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • kadrian
    Incepator
    • 15.mar.2022
    • 8

    Umiditate soclu casa

    Buna ziua si multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
    Stau intr-o casa cumparata si am observat ca decorativa de pe soclu s-a albit si se observa cum urca umiditatea in sus cand ploua multe zile la rand.
    Soclul este izolat iar langa el este pavaj pus pe nisip. Sub nisip este folie geotextila si sub folie este piatra.

    Ce as putea face sa nu mai stea umiditatea langa soclu si sa urce in sus pe decorativa?Precizez ca in casa nu am probleme de umiditate si nu stiu daca soclul e hidroizolat sau nu.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Explicatia pe care o vad este legata de prezenta umiditatii in zona de sub nivelul pavelelor. Se vede langa scara, umezeala ce se acumuleaza in aceasta zona de sub nivelul pavelelor se transfera masei de spaclu care nu este acoperita de niciun strat. Masa de spaclu ar trebui protejata de la nivelul inferior, sa nu intre in contact cu umezeala, aceasta inseamna descacere rand pavele, curatat, uscat si aplicat o solutie hidroizolatoare pensulabila.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • kadrian
      Incepator
      • 15.mar.2022
      • 8

      #3
      Multumesc de sugestie. Si eu ma gandeam la fel, sa scot pavelele si sa dau pe masa de spaclu cu solutie hidroizolatie si/sau sa pun banda hidroizolatie. Nu stiu exact ce produs sa folosesc si daca sa fie pe baza de bitum sau altceva. Si totusi daca hidroizolez pot pune pavelele la loc sau trebuie altceva, cum ar fi piatra sortata?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        Daca se realizeaza bariera apei catre zona masei de spaclu atunci ar putea fi rezolvata problema. Se pot remonta pavelele. Incearca pe o zona cu o solutie bituminoasa aplicata la rece.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        Procesare...