Izolație fundație existentă cabană munte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gonzodac
    Incepator
    • 23.mar.2022
    • 7

    Izolație fundație existentă cabană munte

    Salutare,

    Doresc să izolez mai mult termic dar și hidro fundația unei cabane la munte. Cabana are 4 laturi, două dintre ele fiind la limita fundației, a3a latura în interiorul unei magazii care are șapă destul de groasă turnată la baza soclului, iar a4a latură are, la fel o terasa placată cu beton pe o lățime de 3m. (vedeți foto). Problema este că nu stiu cat de adânc este făcută fundația, știu doar ca soclu este de min 30cm și maxim 60cm. Eu as fi dorit să sap până la baza fundației pe cele două laturi, sa folosesc masă de șpaclu bituminoasă pe beton după ce îl curăț de pâmânt, apoi să lipesc două straturi de polistiren extrudat de 10cm și să folosesc și membrană cu crampoane la exteriorul polistirenului. În legătură cu celelalte două laturi, vreau doar sa izolez cu două straturi de polistiren extrudat de 10cm fără altă membrană, apoi placat soclul cu piatră decorativă. Pot face ceva mai mult de atât? Daca mă apuc de săpat și îmi dau seama că ar fi fundația făcută pe stâncă și că nu pot săpa mai mult de 20-30 cm, mai are vreun rost toată izolația asta? Referitor la poze, nivelul terasei este cu 40 cm mai jos decât nivelul din interior. Mai am niste intrebări și despre termoizolația pereților. Oare le pot posta tot aici? Sau să fac un topic separat la termoizolații? Ideea este ca vrem să facem o renovare generală peste doi ani. (Așteptăm să mai crească prețurile)
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Cred ca niste poze reale ar fi mai utile. Din ce este ridicata cabana?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Gonzodac
      Incepator
      • 23.mar.2022
      • 7

      #3
      Pentru moment nu am poze reale. Este ridicata pe lemn, din grinzi de 10x10cm asezate una peste alta orizontal si imbinate la capete. La interior este izolata cu polistiren eps de 3cm, apoi placi de rigips. Planuim sa facem o termoizolatie exterioara si a acoperisului (tot pe exterior), fara sa umblam deloc in interior.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Ai placa de beton peste fundatie?
        Cei 20cm de polistiren extrudat este destul de mult, as reconsidera aceasta grosime la cel mult 10cm. Este de analizat cum se inchide cu izolatie fundatia si fatada pentru a face intradevar o izolatie conmtinua.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Gonzodac
          Incepator
          • 23.mar.2022
          • 7

          #5
          Nu stiu daca este placa de beton peste fundatie. Izolatia soclului (extrudat de 20 sau 10cm) o sa fie continuată de izolatia exterioara a peretilor (vata bazaltica de 10cm). Chiar daca exista sapa peste fundatie, tot nu cred ca este izolatie intre ele. Asta probabil sa o facem cand umblam si la interior (dar nu stiu cand se va intampla asta). Daca fundatia este pe stancă, la 20 cm sub nivelul solului, oare mai are vreun beneficiu izolarea fundatiei si a soclului? Sau stanca oricum o sa raceasca fundatia indiferent daca este izolata sau nu?

          Comentariu

          Procesare...