Consolidare fundatie la casa batraneasca

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • otonel
    Incepator
    • 20.nov.2013
    • 9

    Consolidare fundatie la casa batraneasca

    Am o casa la tara facuta prin 1954, fundatia este din lespezi mari si piatra de munte asezate una peste alta fara mortar cred, este lata cam de 70 cm si peste pietre in beci a fost aplicata tencuiala care acuma se desprinde din cauza umiditatii si vibratiilor datorate traficului greu.Vreau sa fac pe exterior o subzidire de consolidare ,fundatia cred ca are peste 2 m inaltime , in interiorul ei am beciuri, iar pe interior sa tencuiesc peste niste plasa de Buzau pentru consolidare, este buna varianta mea sau ce optiuni de consolidare as mai avea in afara de varianta mea sau demolare si refacere
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Nu prea vad cum poti face ceva la fundatia asta.Sa folosesti beton este dificil si nu cred ca se merita.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • otonel
      Incepator
      • 20.nov.2013
      • 9

      #3
      Multumesc de raspuns VYS, am sapat la fundatie si am gasit o fisura in dreptul geamului, am facut o subzidire exterioara destul de zdravana coborata cam cat este nivelul beciului, pe care urmeaza sa o leg cu ajutorul fierului beton de niste stalpi interiori in beci, stiu ca nu este cea mai stralucita rezolvare dar sper sa tina

      Comentariu

      Procesare...