Placa beton armat peste elevatie - crapaturi si forma plasa sudata vizibila din beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • carmens2023
    Incepator
    • 17.iun.2023
    • 26

    Placa beton armat peste elevatie - crapaturi si forma plasa sudata vizibila din beton

    Buna ziua,
    Pe 8 Iunie 2023 am turnat placa de beton parter peste elevatie (B250, vibrat electric) a unei case, regim P, suprafata 8.5m/18 metri cu tot cu terasa. Trasarea si sapaturile au inceput fix cu o luna in urma, pe 8 Mai. Ploaia ne a jucat feste si toata treaba s a intins astfel o luna. Dupa terminarea turnarii, la aproximativ 3-4 ore m am intors pentru a incepe udarea placii (nu am protejat o cu nimic dupa turnare si a fost si soare). Si atunci am observat fisuri DOAR pe placa, in mai multe locuri, aleatorii, diferite ca forme si marimi. (o sa pun si poze). Deci pe elevatie absolut nici o crapatura. De atunci pana azi le am "luat" mereu adancimea cu o lama de cutter. Cea mai adanca cred ca merge la 6-7 mm in ciment. Deschidere au in jur de maxim 2 mm. Nu cred ca s au mai format alele de acum 9 zile (am udat o temeinic in toate aceste zile). Plus ca la 2 incaperi (la colturi opuse ale casei) se vede forma plasei sudate de 8 cu care a fost armata si care pe portiuni mici a produs proeminenta deasupra ochiurilor ei - parca a vrut sa iasa din beton. Peste o luna ar trebui sa incep cu suprastructura (stalpi, ziduri...) si nu stiu ce sa fac....sparg, torn peste ea.....credeti ca este grav?

    Dar sa va spun materialele folosite si ordinea/modul punerii in opera:
    -decopertat vegetatia, trasat, sapatura la 90 cm-1 m cu buldo mic senilat, latime sant 60 cm
    -sant pamant compactat bine cu mai compactor - berbec
    -pus in sant membrana geotextil de 1,50 latime pe care am urcat -o pe peretii de pamant cu cuie provizorii, apoi am invelit in ea stratul de mai jos
    -strat pietris aproximativ de 10 cm, mai maricele, cred 8/16 - deci practic impreuna cu geoextilul am format o "perna"
    -peste aceasta perna am pus folie cu crampoane (de 3 metri latime, cu care am imbracat practic tot santul si in sus, iesind si afara stanga dreapta aprox 50 cm
    -turnat beton egalizare de aproximativ 20-30 cm, vibrat electric
    -taiat in doua suluri de 1 metru latime de membrana bituminoasa si pus peste tot betonul de egalizare- in toate santurile, nelipit, doar asternut. (citisem eu pentru radon,etc - am zis ca nu strica)
    -pe distantieri PVC de 5 cm s a pus talpa fundatiei, impreuna cu stalpisorii, (27 bucati) care mai merg 1 metru peste placa. Talpa este un T intors cu baza de 40/30 cm, cu 8 bari (4 sus 4 jos ) de 12 si etrieri de PC 8, din 40 in 40 cm. Din baza talpii pleaca in sus etrieri mari de 1,25 m, din 40 in 40 cm, care astfel mai ies 60-70 cm afara din pamant si vor face parte din elevatia ce se va cofra. Aceasta distanta de 1,25 metri am impartit o egal si la ocol am mai pus 4 bari (2 stanga 2 dreapta) de PC 10 si agrafe de OB 6. Aceste bari de 10 o mai si centreaza si leaga pentru turnarea pana la suprafata pamantului. Stalpisorul este format din 8 bari (4 de 14, 4 de 12) cu etrieri de 20/20 si acestia dublati cumva cu etrieri "inimioare"
    -s a turnat ciment pana la suprafata pamantului, vibrat electric
    -s a continuat formarea elevetiei, in partea de sus a etrilor mari de 1,25m, cu: 5 bari de PC 12 (3 sus, 2 jos), "carcasate" cu etrieri de 20/25 cm
    -s- a cofrat aceasta, punandu se distentieri rotunzi intre scanduri si fier
    -s a turnat cimentul, vibrat electric, lasand 10 cm de armatura de sus descoperita pentru a face legatura cu plasa
    -dupa decofrarea interioara, am dat cu o amorsa bituminoasa pensulabila pe peretii interiori apoi cu o hidroizolatie tot bituminoasa, pensulabila, cate un strat
    -am pus pamantul de umplutura inapoi, (tot acum s au pus si conductele utilitati, prin tevile mai mari lasate anterior turnarii in elevatie) pe acesta compactandu l tot cu berbecul, insa numai cand stratul format a avut in jur de 50 cm. S-au facut 3-4 treceri cu maiul
    -s a pus iarasi un strat de geotextil peste umplutura
    -apoi un strat de pietris de 16/32 de 10-15 cm...nu l am mai compactat caci am lipsit
    -peste pietris s -a pus polistiren extrudat de 5 cm
    -peste toate acestea s a pus folie cu crampone
    -apoi s au pus calareti si peste un singur rand plasa de 8 cu ochiuri de 10-12, petrecuta atat peste grinzile interioare cat si perimetrale si prinsa cu sarma. Petrecerile intre plase nu au fost mai mici de cate 3 ochiuri. Ce sa zic, inainte de turnare toate lucrurile aratau bine...
    -s a dat nivelul si s a turnat placa....grosime in unele locuri 23-24 cm in altele mai putin.

    In speranta ca nu v ati plictisit citind toata polologhia mea, va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi

    Va multumesc anticipat
    Doamne Ajuta!

    si pozele etapelor
    Ultima editare de Gabriel Dobrin; 25.apr.2024, 20:02.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13032

    #2
    Crapaturile pe placa sunt din cauza consistentei betonului si probabil conditiile meteo. Nu se intampla nimic, nu este un planseu peste etaj sau o zona mai sensibila.
    Nu am inteles ce cauta membrana cu crampoane peste polistiren, sub placa. Putea sa fie o simpla folie de polietilena cu rol de strat de separatie.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • carmens2023
      Incepator
      • 17.iun.2023
      • 26

      #3
      Multumesc mult pentru raspuns…ca si in santuri, am zis sa fie ceva mai de calitate daca tot pun folie….totusi cred ca trebuia sa o pun sub polistiren…pana la urma asta sa fie problema.
      Referitor la fisuri, am citit tot pe forumuri ca, eventual, sa se “sigileze” cu ceva produse de la Mapei…sapa care probabil o sa urmeze peste, isi va juca rolul ei sau va ingreuna placa si mai mult rau va face? Credeti ca daca le las asa, fisurile se vor mari in timp? Poate placa sa se inconvoieze/ sparga sau ceva? Sau fisurile sa mai strapunga placa? Plasa sudata ale carei forme se vad, nu este un pericol? Multumesc mult

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13032

        #4
        Folia de separatie se pune peste izolatie, sa nu permita scurgerea laptelui de ciment intre placile de izolatie.
        Sigilarea fisurilor se poate face, este mai safe asa decat sa fie deschise. evident ca depinde cat de adanci sunt, de multe ori sunt doar la suprafata, nu ajung sa patrunda in toata grosimea placii sau nu ajung pana la plasa de armare daca aceasta este in partea inferioara a placii.
        Sapa nu va deranja placa atat de tare, nu afecteaza integritatea ei, ba din contra.
        Placa se lasa doar daca umplutura din fundatie este prost facuta si fisurile sunt grave. De spart, putin probabil. Cat sa fie solucitarile pe placa, in mijlocul fiecarei camere astfel incat sa pateasca ceva? Cateva sute de km/mp nici nu le simte.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • carmens2023
          Incepator
          • 17.iun.2023
          • 26

          #5
          Multumesc pentru raspunsul detaliat si clar....sa inteleg ca placa de jos nu face parte "chiar asa mult" din structura de rezistenta ca si elevatia de exemplu? (nu prea am gasit niciunde explicatii clare pe importanta elementelor intr o structura).
          Si cand ar fi mai corect de umplut fisurile? pana in inceperea lucrului sau dupa ce se va mai incarca constructia cu ziduri, planseu, etc, in acest timp practic urmarind si o eventuala evolutie in rau a fisurilor?
          personal, mai uitandu ma la poze - e si una aici - vad inainte de turnare, o plasa, 2, mai incovoiate, mai flambante....nu erau "la drept"....poate astfel au ajuns catre suprafata betonului....adica aici la ele nu mai am acea acoperire minima de beton de 2 cm, dar ma gandesc ca totusi nu este pe grinda...
          Va multumesc anticipat
          Doamne Ajuta!

          Comentariu

          Procesare...