Drum acces curte / gradina

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #46
    Postat în original de Maistrul Max
    Au, am citit ceva bomba, auzi aici "pavele ecologice din beton". Ce sunt astea ? au o culoare verde ? nu contin E-uri sau ?
    Daca nu ma insel, pavele ecologice din beton , sint acele pavele care seamana cu cele de plastic aratate mai sus . Sint numite asa deoarece nu acopera pamintul in totalitate , ca ecologice in adevaratul sens al cuvintului, nici vorba ! In tot cazul , daca se ramine la ideea cu drumul de 30 de metri , eu il vad facut mai rustic , din piatra de riu . E frumoasa , e naturala , o bascula doua cred ca poate gasi , cred ca s-ar -pupa- mai bine cu zona si cu o curte plina de verdeata . Sa nu mai spun ca motivul cu piatra naturala se poate relua si in curte , la garduri , terase ...zic !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • AtelierPeisagistica
      Incepator
      • 24.feb.2008
      • 7

      #47
      Postat în original de Maistrul Max
      Au, am citit ceva bomba, auzi aici "pavele ecologice din beton". Ce sunt astea ? au o culoare verde ? nu contin E-uri sau ?
      Ca sa va convingeti va rog sa accesati acest link http://www.prefabricate-din-beton.ro...se.php?grupa=1
      Undeva in josul paginii veti gasi si aceste pavele ecologice din beton vibropresant carora, pentru a nu se infunda, trebuie sa le fie facuta o fundatie din pietris si nisip care se face in cazul tuturor aleilor nemaifiind necesara turnarea betonului. Printre ele se va presara pamant ce va fi insamantat cu gazon.
      Inainte de a recomanda umplerea unei curti cu beton va rog sa va documentati asupra noilor metode mult mai ecologice de abordare a problemei unei curti. Recunosc faptul ca nici eu nu le stiu pe toate si pentru a sustine bomba de mai sus a trebuit sa caut informatia, dar cel putin ma informez asupra metodelor mai blande cu mediul, neapeland la prima "bomba ecologica" ce-mi vine la indemana, in cazul nostru stratul considerabil de beton.

      Cu stima,

      Lidia

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #48
        Postat în original de AtelierPeisagistica
        Postat în original de Maistrul Max
        Au, am citit ceva bomba, auzi aici "pavele ecologice din beton". Ce sunt astea ? au o culoare verde ? nu contin E-uri sau ?
        Ca sa va convingeti va rog sa accesati acest link http://www.prefabricate-din-beton.ro...se.php?grupa=1
        Undeva in josul paginii veti gasi si aceste pavele ecologice din beton vibropresant carora, pentru a nu se infunda, trebuie sa le fie facuta o fundatie din pietris si nisip care se face in cazul tuturor aleilor nemaifiind necesara turnarea betonului. Printre ele se va presara pamant ce va fi insamantat cu gazon.
        Inainte de a recomanda umplerea unei curti cu beton va rog sa va documentati asupra noilor metode mult mai ecologice de abordare a problemei unei curti. Recunosc faptul ca nici eu nu le stiu pe toate si pentru a sustine bomba de mai sus a trebuit sa caut informatia, dar cel putin ma informez asupra metodelor mai blande cu mediul, neapeland la prima "bomba ecologica" ce-mi vine la indemana, in cazul nostru stratul considerabil de beton.

        Cu stima,

        Lidia
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6878

          #49
          Pai de pavajul din elemente de beton am auzit inca de pe bancile gradinitei cand iesind in curtea gradinitei am cazut cu genunchiul pe o asemenea prefabricat. Inca de pe atunci mi-am da seama ca nu sunt deloc ecologice deoarece rana mi s-a infectat.
          Lasand gluma deoparte haideti sa lasati constructorii sa faca terasamente/drumuri de acces si peisagistii sa semene iarba. Asa ar fi corect.
          Cu stima.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12229

            #50
            Postat în original de Maistrul Max
            Pai de pavajul din elemente de beton am auzit inca de pe bancile gradinitei cand iesind in curtea gradinitei am cazut cu genunchiul pe o asemenea prefabricat. Inca de pe atunci mi-am da seama ca nu sunt deloc ecologice deoarece rana mi s-a infectat.
            Lasand gluma deoparte haideti sa lasati constructorii sa faca terasamente/drumuri de acces si peisagistii sa semene iarba. Asa ar fi corect.
            Sfat sau abandonarea problemei
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6878

              #51
              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
              Sfat sau abandonarea problemei
              Este greu sa mergi la concret cand nu cunosti caracteristicile si calitatile terenului. Am dat deja un sfat aici Mircea: "El trebuie sa sape si sa scoata pamantul vegetal, sa puna un strat gros de piatra sparta, sa calce bine de tot cu compactorul dupa care sa vina cu balast/ beton ori pavaj." Este mai bine sa ai o marja de siguranta cand iti faci un drum de acces deoarece nu stii in viitor cu ce vei circula pe acel drum: daca azi treci cu 3 To maine poti sa te decizi sa treci cu 10 To.
              Cu stima.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12229

                #52
                Postat în original de Maistrul Max
                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                Sfat sau abandonarea problemei
                Este greu sa mergi la concret cand nu cunosti caracteristicile si calitatile terenului. Am dat deja un sfat aici Mircea: "El trebuie sa sape si sa scoata pamantul vegetal, sa puna un strat gros de piatra sparta, sa calce bine de tot cu compactorul dupa care sa vina cu balast/ beton ori pavaj." Este mai bine sa ai o marja de siguranta cand iti faci un drum de acces deoarece nu stii in viitor cu ce vei circula pe acel drum: daca azi treci cu 3 To maine poti sa te decizi sa treci cu 10 To.
                Mare dreptate ! In tot cazul acest lucru cred ca deja il stia deci noi ne gindeam acum la ce va veni peste acel strat
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6878

                  #53
                  In functie de stratul de uzura ales se fac lucrarile de terasament in asa fel incat acest strat sa preia descarcarile statice sau temporare.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • dmih
                    Membru Marcant
                    • 05.feb.2007
                    • 632

                    #54
                    A mers cineva pe o astfel de suprafata purtand pantofi de dama cu toc cui? Cum o fi oare sa trebuiasca sa faci balet printre suprafatele tari sa nu-ti compromiti pantofii sau sa risti ce-a patit MM intr-o tinuta de seara tocmai cand te urci in masina sa te duci la un eveniment important?

                    Comentariu

                    • alinutza99
                      Membru
                      • 17.aug.2006
                      • 169

                      #55
                      sa va spun din proprie experienta: am facut o alee de 5 m latime pe 10 din ciment si pietris facut la betoniera de 120l.am tras si masini mici in curte(cielo,logan) si duba de la servici boxer de 3,5 t si nu a patit nimic.nu a crapat nu s-a afundat,etc.tin sa precizez ca nu am pus nici un fel de nisip,pietris,ci doar am nivelat putin terenul ca sa nu am valuri.apropo am si eu casa in stefanesti arges,mai exact in izvorani.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6453

                        #56
                        Postat în original de dmih
                        [...] sa risti ce-a patit MM intr-o tinuta de seara tocmai cand te urci in masina sa te duci la un eveniment important?
                        Care MM? Maistrul Max?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • zxm_patrick
                          Membru Marcant
                          • 27.iul.2006
                          • 659

                          #57
                          Am vazut ieri la Cimpulung niste alei facute din piatra calcaroasa, specifica zonei. Aveau un strat de suport, dupa care piatra asta concasata, la dimensiuni un pic mai mari decat margaritarul. Ma gandeam sa pun vreo 2 rabe anul asta, dupa care mai vedem
                          Nici asta nu e ecologica? Doar e piatra
                          @ arhitect - am zis ca nici mie nu-mi place betonul dar nici sa arunc banii aiurea
                          @ alinutza - cand ai facut aleea
                          "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                          Comentariu

                          • AtelierPeisagistica
                            Incepator
                            • 24.feb.2008
                            • 7

                            #58
                            eu nu mai recomand nimic... turnati beton! de acum inainte voi vorbi doar pentru cei cu urechi...

                            Comentariu

                            • zxm_patrick
                              Membru Marcant
                              • 27.iul.2006
                              • 659

                              #59
                              @lidia
                              ia sa-mi pun urechi....care e durabilitatea acelor pavele ecologice din beton?Dar a celor din plastic?
                              As dori sa iei in calcul ca este vorba de o suprafata destul de mare, deci costurile destul de ridicate
                              N-ai zis nimic de piatra...esti pro sau contra?Si mai ales de ce..? nu zici niciodata de ce!!!
                              "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                              Comentariu

                              • AtelierPeisagistica
                                Incepator
                                • 24.feb.2008
                                • 7

                                #60
                                Piatra e ok, printre ea mai poate creste cate ceva, pamantul mai respira, poate fi scoasa mai usor la o adica daca se vrea vreo schimbare... betonul NU!
                                Si doar am promis ca nu ma mai bag....

                                Comentariu

                                Procesare...