Cum scap de buruieni

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • robi69
    Membru
    • 12.ian.2007
    • 143

    #16
    Din cate cunosc eu la pir radacina este foarte puternica,chiar daca este taiata si este lasata in continuare in pamant rasare iarasi.

    Comentariu

    • endy
      Incepator
      • 05.sep.2007
      • 34

      #17
      Problema semintelor se poate rezolva prin cosirea pirului inainte de coacere, dar problema mai arzatoare este inmultirea lui pe cale vegetativa, adica prin radacina. Am vazut ca pe langa irbicide s-au mai dat pareri prin cultivarea altei plante, eu zic ca in loc de lucerna s-ar putea folosi trifoiul alb, acesta este o specie foarte ecologica in sensul ca se autosuporta se autoinmulteste, pe langa asta are o densitate foarte mare, respectiv talie mica, mai rezistent la calcare decat speciile de graminee din gazon. Pe langa asta la inflorire devine un covor alb minunat. Dezavantajul ar fi ca va deveni un gazon de trifoi alb, care se lasa cativa ani.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        #18
        Postat în original de endy
        [...] eu zic ca in loc de lucerna s-ar putea folosi trifoiul alb, acesta este o specie foarte ecologica in sensul ca se autosuporta se autoinmulteste, pe langa asta are o densitate foarte mare, respectiv talie mica [...]
        Nu sint de specialitate, asa ca sint nevoit sa va intreb: lucerna nu se autosuporta si autoinmulteste? trifoiul alb are densitatea mai mare ca lucerna? dar talia? Multumesc anticipat.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • endy
          Incepator
          • 05.sep.2007
          • 34

          #19
          Lucerna (Medicago sativa) se cultiva trei-cinci ani, dupa care trebuie din nou insamantat, la fel si Trifoiul ro?u (Trifolium pratense). Referitor la talie Lucerna (Medicago sativa) are talia de pana la 1 m, Trifoiul ro?u (Trifolium pratense) are talia de pana la 60 cm, in schimb Trifoiul alb (Trifolium repens), de care este vorba, este de talie 15 cm. Trifoiul alb (Trifolium repens) se foloseste cu succes in agricultura ecologica in combaterea buruienilor si ingrasarea si refacerea structurii solului. Fiind de talie mica artata bine intr-un gazon. Eu am combinat specii de graminee cu trifoi alb, dar cu trecera timpului trifoiul alb incepe sa predomine tot mai mult in compozitia gazonului, acesta inmultindu-se singur, atat prin seminte cat si pe cale vegetativa, adica prin radacini. Avantajul este ca se poate scapa mai usor de el decat de pir.
          Alaturat voi atasa cateva fotografi pentru a le putea deosebi.
          Am dat-o in bara. Ups

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	trifolium_pratense_121.jpg 
Afișări:	3797 
Mărime:	88,7 KB 
ID:	560612 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	trifolium_repens_367.jpg 
Afișări:	3845 
Mărime:	129,6 KB 
ID:	560613 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	medicago_sativa_100.jpg 
Afișări:	3812 
Mărime:	60,1 KB 
ID:	560614

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #20
            Va multumesc pentru informatii. Aveti idee de un pret pentru semintele de trifoi alb?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • endy
              Incepator
              • 05.sep.2007
              • 34

              #21
              Cred ca pretul este intre 10-20 ron, nu stiu sigur.
              Ceea ce mai pot trimite, este o pajiste de trifoi alb de la o ferma ecologica din judetul Arad, este o experienta de combatere biologica a buruienilor pe un hectar.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pajiste_trifoi_alb_02_118.jpg 
Afișări:	6066 
Mărime:	132,7 KB 
ID:	560615

              Comentariu

              • aura62
                Incepator
                • 04.mai.2007
                • 80

                #22
                Am avut si noi probleme ani de zile cu acest pir, primit "zestre" odata cu pamantul, pe care am plantat vita de vie in anul 1995.
                Am reusit sa scapam de pirul din vie folosind ierbicidul "agil". Via este pe un teren de deal si in fiecare an era un chin sa o sapam (scoteam de fiecare data saci intregi de radacini de pir si il ardeam, dar crestea mereu altul).
                In primavara lui 2006, la recomandarea unei vanzatoare, am cumparat acest ierbicid, desi imi era teama sa nu se distruga via (care deja incepea sa inverzeasca), pentru ca trebuia asteptat ca pirul sa creasca de 10-15 cm si apoi ierbicidat.
                Dar, pentru ca pirul se intinsese pe jumatate din vie, am dat cu ierbicidul.
                Am asteptat apoi 2 saptamani, am sapat si am adunat pirul deja uscat, iar altul nu a mai aparut si via nu a fost afectata. Nici in 2007 nu a mai crescut pir, deci pot spera ca am reusit (nu stiu pentru cat timp).
                Si in plus, via s-a dezvoltat normal, fara a fi afectata.
                Sper sa reusiti si voi in tot ceea ce faceti!

                Comentariu

                • Zsolty007
                  Membru
                  • 30.sep.2007
                  • 216

                  #23
                  Si daca eu acuma am pus seminte de iarba pentru a amenaja o zona verde dar am sapat cu motosapatoare am mai scos pir dar tot apare si inainte am dat cu Roundup dar mi se pare tot degeaba pentru ca pirul iese din nou. Intrebarea mea este ca daca in gazonul meu ornametal pun trifoi alb nu va distruge "covorul "meu de gazon??? si cand voi scapa de el sa am inapoi gazon frumos nu trifoi .....???
                  Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1681

                    #24
                    @Zolty007: cred ca nu aţi observat ce a scris endy

                    Postat în original de endy
                    Fiind de talie mica artata bine intr-un gazon. Eu am combinat specii de graminee cu trifoi alb, dar cu trecera timpului trifoiul alb incepe sa predomine tot mai mult in compozitia gazonului, acesta inmultindu-se singur, atat prin seminte cat si pe cale vegetativa, adica prin radacini. Avantajul este ca se poate scapa mai usor de el decat de pir.
                    Riscuri si avantaje...
                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • margot431
                      Incepator
                      • 18.iun.2010
                      • 2

                      #25
                      Mai scapi de pir vreodata?

                      Buna ziua ! E prima data cand scriu pe acest forum. L-am descoperit cautand niste solutii pentru a scapa de pir, costrei si de alte buruieni.
                      Am lipsit cam o luna de acasa si pentru ca au fost multe ploi au crescut si florile dar si buruienile mai mult ca in ceilalti ani.
                      Incerc de vreo2 ani ,fara succes sa scap de pir . Am sapat am ierbicidat dar degeaba .Acum am pus pe o portiune niste trifoi dar nu din cel alb sa vedem ce se intampla ,am si un iepure si am zis ca e mai bine ca folosesc si trifoiul ca hrana pentru el.

                      Acest trifoi va face o floare violet. V-as ruga sa-mi spuneti care e deosebirea intre trifoiul alb si cel pe care l-am pus eu . Este bun si acesta pentru combaterea buruienilor ? ca nu ma pricep.

                      Va multumesc!
                      Salutare de la mare!

                      Comentariu

                      • elixir
                        Membru marcant
                        • 01.nov.2009
                        • 368

                        #26
                        Trifoiul rosu ,,dispare in 3-4 ani. cel alb se mentine mult si bine, in plus se intinde prin radacini. la mine, intr-o zona, din cca 2 mp a ajuns la vreo 20 mp, anul trecut! In plus, ,,sufoca" buruianul, inclusiv pirul...in toamna am pus o combinatie de gazon cu trifoi alb, undeva unde nu reiseam sa scap de pir- acum am un gazon superb...si nici urma de pir! :P

                        Comentariu

                        • margot431
                          Incepator
                          • 18.iun.2010
                          • 2

                          #27
                          Gradina

                          Multumesc pentru ajutor ! O sa seman o parcela asa cum mi-ati spus cu trifoi alb si gazon sa vedem ce rezultate am.
                          Salutare de la mare!

                          Comentariu

                          • corado15
                            Incepator
                            • 28.sep.2009
                            • 10

                            #28
                            cea mai buna solutie este sa acoperiti pamantul cu o folie din plastic de culoare inchisa. Folia trebuie inchisa cat de cat ermetic pe margini. in 2-max 3 sapt mor toate plantele ... cel mai important este ca mor de la radacina si nu mai ies. Eu asta am facut si mi a reusit. Este bine ca dupa ce se scoate folia sa se foloseasca si un erbicid ca sa fie treaba sigura. Eu nu am folosit ierbicid, am plantat gazon, si am reusit sa scap
                            in proportie de 90% de toate buruienile.

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dupa_229.jpg 
Afișări:	3406 
Mărime:	150,1 KB 
ID:	580737 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	inainte_205.jpg 
Afișări:	3230 
Mărime:	233,9 KB 
ID:	580738

                            Comentariu

                            • roscatraian
                              Membru Marcant
                              • 15.feb.2009
                              • 308

                              #29
                              Rezultatul cu moartea totala se obtine si cu un erbicid total, cam intr-o saptamana. Amandoua metodele sufera de o belea-nu scapa de seminte!

                              Comentariu

                              • nicum
                                Incepator
                                • 02.aug.2007
                                • 62

                                #30
                                si eu am lasat din mana gradina pentru o vara si rau am facut...am in jur de 80-100mp gradina in care plantam in fiecare an rosii castraveti si alte cele si acum dupa vara trecuta e plina de pir si alte buruieni...am incercat sa scot cumva buruianul insa n-am reusit..acum am plantat iarasi niste rosii si alte nebunii..
                                ...credeti ca daca plantez trifoi alb imi va dauna si plantelor leguminoase sau va "avea grija" doar de buruieni?

                                Comentariu

                                Procesare...