Cum scap de buruieni

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • RaduCA
    a răspuns
    Va multumesc pentru informatii. Aveti idee de un pret pentru semintele de trifoi alb?

    Lasă un comentariu:


  • endy
    a răspuns
    Lucerna (Medicago sativa) se cultiva trei-cinci ani, dupa care trebuie din nou insamantat, la fel si Trifoiul ro?u (Trifolium pratense). Referitor la talie Lucerna (Medicago sativa) are talia de pana la 1 m, Trifoiul ro?u (Trifolium pratense) are talia de pana la 60 cm, in schimb Trifoiul alb (Trifolium repens), de care este vorba, este de talie 15 cm. Trifoiul alb (Trifolium repens) se foloseste cu succes in agricultura ecologica in combaterea buruienilor si ingrasarea si refacerea structurii solului. Fiind de talie mica artata bine intr-un gazon. Eu am combinat specii de graminee cu trifoi alb, dar cu trecera timpului trifoiul alb incepe sa predomine tot mai mult in compozitia gazonului, acesta inmultindu-se singur, atat prin seminte cat si pe cale vegetativa, adica prin radacini. Avantajul este ca se poate scapa mai usor de el decat de pir.
    Alaturat voi atasa cateva fotografi pentru a le putea deosebi.
    Am dat-o in bara. Ups

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	trifolium_pratense_121.jpg 
Afișări:	3797 
Mărime:	88,7 KB 
ID:	560612 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	trifolium_repens_367.jpg 
Afișări:	3845 
Mărime:	129,6 KB 
ID:	560613 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	medicago_sativa_100.jpg 
Afișări:	3812 
Mărime:	60,1 KB 
ID:	560614

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de endy
    [...] eu zic ca in loc de lucerna s-ar putea folosi trifoiul alb, acesta este o specie foarte ecologica in sensul ca se autosuporta se autoinmulteste, pe langa asta are o densitate foarte mare, respectiv talie mica [...]
    Nu sint de specialitate, asa ca sint nevoit sa va intreb: lucerna nu se autosuporta si autoinmulteste? trifoiul alb are densitatea mai mare ca lucerna? dar talia? Multumesc anticipat.

    Lasă un comentariu:


  • endy
    a răspuns
    Problema semintelor se poate rezolva prin cosirea pirului inainte de coacere, dar problema mai arzatoare este inmultirea lui pe cale vegetativa, adica prin radacina. Am vazut ca pe langa irbicide s-au mai dat pareri prin cultivarea altei plante, eu zic ca in loc de lucerna s-ar putea folosi trifoiul alb, acesta este o specie foarte ecologica in sensul ca se autosuporta se autoinmulteste, pe langa asta are o densitate foarte mare, respectiv talie mica, mai rezistent la calcare decat speciile de graminee din gazon. Pe langa asta la inflorire devine un covor alb minunat. Dezavantajul ar fi ca va deveni un gazon de trifoi alb, care se lasa cativa ani.

    Lasă un comentariu:


  • robi69
    a răspuns
    Din cate cunosc eu la pir radacina este foarte puternica,chiar daca este taiata si este lasata in continuare in pamant rasare iarasi.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Daca se confirma cele spuse de Dl. Traian Dajma
    Postat în original de Traian Dajma
    Am citit mai demult ca cineva [...] a scos un pir si l-a tinut pe gard 14 ani. Dupa aceea l-a ingropat si s-a dezvoltat in continuare.
    cred ca va tot trebui sa repeti operatiunea in fiecare an, pentru ca, vrind ne-vrind, semintele se vor imprastia de capul lor.

    Lasă un comentariu:


  • anduvirgil
    a răspuns
    pana acum cea mai eficienta metoda a fost:

    sapa la casma si alegerea pirului brazda cu brazda.

    a mai rasarit pe ici pe colo dar se scoate foarte usor.

    Lasă un comentariu:


  • Baboo
    a răspuns
    Postat în original de Dumitru popa
    ... Sa stiti ca samanta nu este digerata de animale deaceea se inmulteste si prin excrementele lor.
    Dar il manca vr-un animal? Ca mie mi se pare ca ,,perisorii" de pe spatele frunzei ar face ca pirul sa avanseze mai repede spre git!
    Dar de ce ma mai mir, girafele cum culeg frunzele de accacia si le maninca ocolind tzepii pe care ii are copacul?...

    Sal'tare!

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Am citit mai demult ca cineva a facut urmatorul experiment, a scos un pir si l-a tinut pe gard 14 ani. Dupa aceea l-a ingropat si s-a dezvoltat in continuare.
    Cred ca este foarte greu sa scapi de pir.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Re: vand pir

    @ anduvirgil: ce solutie ati adoptat pina la urma? si cu ce rezultate?

    Lasă un comentariu:


  • mironescu
    a răspuns
    Incercati cu RONDOUP. Este un ierbicid foarte puternic . Se foloseste cand pirul are o lungime de 10 cm .Acest ierbicid arde tot. Anul viitor puteti sa puneti orice cultura (deci si gazon). Succes!

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Ati incercat cu lucerna? Eu am semanat lucerna pe o suprafata de apox. 500 mp si am scapat si de pir, dar si de alte buruieni. Poate merge si la Dvs.

    Lasă un comentariu:


  • mesk38
    a răspuns
    asta e chiar buna.....si putrezeste pirul in pamant???
    logic ar trebui......e testata metoda????

    Lasă un comentariu:


  • danutlupu
    a răspuns
    Acoperiti zona cu folie de preferat neagra, peste care puneti ceva pamant. Lasati-o asa cateva luni si va putrezi tot pirul de dedesubt.

    Lasă un comentariu:


  • anduvirgil
    a răspuns
    acest lucru am facut acum cateva zile pe o suprafata de aprox 15mp. abia astept sa vad rezultatele.

    acum 2 ani, am sapat la casma ( minim 25 cm adancime) o portiune de teren, am ales tot pirul ce s-a putut vedea, iar in momentul de fata mai sunt 2-3 palcuri de pir cu radacinile la suprafata.

    Lasă un comentariu:

Procesare...