Trimer sau masina de tuns iarba?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    .....ADRIANCEAN....eu am invatat asa de la meseriasi cu cit eeeee mai mare bidonul , in care faci amestecul , eeeee mult mai bine ....nu stiu de ce ...dar fa si tuuu asa ..si nu ai sa ai probleme ...deci inca o data iti spun cum fac eu : 5 litri de benzina ...pui 100 de grame de ulei....
    Chiar mai inainte vorbeam cu un prieten , careee eee meserias si el , si spunea in felul urmator : daca scula eee noua , ii pui 100 grame la 5 litri ....
    Daca scula e uzata ii pui 150 de grame ....asa ca Adrian dai bataie ...forjeaza acolo...nu te mai gindi la prostiiilee altora ..

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Ok,dar nu am pus bine? 20 ml la 1 l benzina.....40 ml la 2 l de benzina..?

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Postat în original de adriancean
    Am observat ca in timp ce a mers la relanti si din cand in cand accelerata ,mi-a arauncat cativa stropi de ulei pe esapament. Amestecul cred ca l-am facut bine,40 ml ulei Stihl HP Ultra (verde) la 2 l benzina de 95...Oare de ce a aruncat ulei? E posibil sa fi fost ceva ulei pus in capul pistonului?
    ...................
    EEEEEEEE cam mult ulei ....de asta , oricum nu te preocupa de asta , stai linistit , dar fa asa :: 5 litri de benzina la 100 de grame de ulei ....
    dar poti sa pui si 150 de grame ca nu are nimic ...dar fiiind noua pune 100 de garame....ai capito....

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Am observat ca in timp ce a mers la relanti si din cand in cand accelerata ,mi-a arauncat cativa stropi de ulei pe esapament. Amestecul cred ca l-am facut bine,40 ml ulei Stihl HP Ultra (verde) la 2 l benzina de 95...Oare de ce a aruncat ulei? E posibil sa fi fost ceva ulei pus in capul pistonului?

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Postat în original de adriancean
    Pana la urma am luat FS 56 ..aprindere electronica,bujie NKG,soc automat,am mai luat cap trimer cu fir,ulei verde HP Ultra,pila,bidon de benzina....mi s-a recomandat rodaj un rezervor de benzina cu scurte accelerari.
    ......
    .....EEEEEEEEEEEEE PROSTIII dai bataie ..e bun orice ulei ...motorul sa fie de putere , in rest nu baga in seama prostiile altora ...

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Pana la urma am luat FS 56 ..aprindere electronica,bujie NKG,soc automat,am mai luat cap trimer cu fir,ulei verde HP Ultra,pila,bidon de benzina....mi s-a recomandat rodaj un rezervor de benzina cu scurte accelerari.

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Azi am fost la magazin,am vazut ambele modele,FS 55 si FS 56,sunt aproape identice,dar mi-a placut mai mult FS56...singurul minus ar fi lipsa gresorului la reductor. Ce spuneti,daca nu se greseaza capul reductor,e posibil sa cedeze in timp? Sau ce se poate intampla? Mie imi place mai mult FS56....Printre altele,vanzatorul mi-a recomandat cel putin pana se termina rodajul (2-3 rezervoare) uleiul Stihl HP Ultra, spunea ca e mai bun decat cel rosu HP. Si mai spunea ca ar fi indicat sa se foloseasca HP Ultra si in continuare,chiar daca e mai scump ...cica ar fi mai bun ca cel rosu.

    Lasă un comentariu:


  • jidanu
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Are dreptate Nicu,eu am folosit timp de 4 ani un MTD 700 fara ham si manere si am fost foarte incantat dar am stricat-o din neglijenta mea.Am luat una cu ham si am folosit-o doar o singura data si am scapat de ea,mi-a terminat spatele in doua ore de utilizare.In conditiile in care trebuie sa tund iarba pe langa pomi si trebuie sa te apleci ,cea cu ham este greu de manevrat,probabil ca e buna pe suprafete drepte si mari ,acum depinde ce ai de facut cu ea,eu revin la cea simpla,ieftina, fara nume pompos dar care face treaba

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Postat în original de adriancean
    Asta este http://www.stihl.ro/Produse-STIHL/Mo...210/FS-56.aspx ...Cu maner pe mijloc nu este modelul asta...
    .............
    Era bine daca gaseai la 1,2KW.....dar eeeee buna si asta ai vazut ce zice pentru taierea ierbiii incilcite , tocmai ce ziceam eu mai inainte ...de iarba mototolita ..nu stiam cum se zice..
    Daca nu gasesti cu bara pi mijloc , asta eee o iei pe asta , daca stai bine cu spatele ...dar iti spun te oboseste rau de tot ...eu am taiat cu din astea si stiu..am experienta .

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Asta este http://www.stihl.ro/Produse-STIHL/Mo...210/FS-56.aspx ...Cu maner pe mijloc nu este modelul asta...

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Eu zic ca la pretul asta e bun.....dar un singur lucru iti zic , sa nu iei din astea cu coarne ...dupa un sfert de ora esti rupt, te doare spatele de nu te vezi.
    Sa iei din astea cu bara pi mijloc , ma intellegi de care...

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Stihl FS56 e 1150 ron la oferta,imi cam depaseste bugetul dar cred ca o sa-l iau daca spuneti ca ar fi bun pentru ce imi trebuie mie...

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Postat în original de adriancean
    Am inteles.... Stihl FS56 aveti?
    .............
    Nuuuu stihllul meu eeeeee 4MIX...dar chiar mai inainte vorbeam cu un prieten cica sau cam scumpit astea ...nu stiu pretul exact ...ce sa zic nu vreau sa te mint...uitete pi net...

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Am inteles.... Stihl FS56 aveti?

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Trimer sau masina de tuns iarba?

    Postat în original de adriancean
    Ce ma nelinisteste acum este transmisia care parca este flexibila pe Stihl FS55/FS56...Din ce am mai citit pe net,nu prea se recomanda folosirea discurilor de taiat iarba cu acest tip de transmisie. Ce parere aveti?
    ..............
    NU stiu ce intelegi tu prin transmisie ...prin flexibitate , doar un singur lucru iti spun , stihlul meu taie iarba de un metru si chiar si aia mototocita , daca ma intelegi ce vreau sa spun, eu nu am folosit niciodata discuri...eu folosec de peste 10 ani fir de 2,4mm....rupe tot si putere si tot ce vrei tu...uitete la poze si ai so vezi...
    Bineinteles te costa 400 de euro , dar iti spun merita toti banii...te tine peste 20 ani..si isi face treaba ..

    Lasă un comentariu:

Procesare...