Cresterea gaini

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 544

    Cresterea gaini

    Salut, am cautat pe forum dar nu am gesit ceva legat de subiectul: cresterea GAINILOR
    Are cineva de pe aici experienta in domeniu?
    Ma intereseaza in special, pentru pui de gaina rasa mixta (cele de curte, dar pui cumparati de la distribuitori), o schema de deparazitari, tratamente, vitaminizare dar totul cat mai natural si eficient daca se poate.
    Totodata ma intereseaza retete de furaje (pe care sa le fac eu) din componenta naturale.
    Idem si pentru curcani si rate.
    Pentru cei care au de gand sa faca misto : am deja la tara cateva gaini si curci, care sunt hranite doar cu malai de porumb, grau si iarba vara si pot sa afirm ca oua asa bune si carne gustoasa nu am mai mancat de cand eram mic...
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2342

    #2
    Răspuns la: Gaini !!!

    Buna seara ! Daca vreti sa cresteti pentru consumul propriu nu trebuie decat sa faceti ce faceti la tara. Pentru tratamente si celelalte apelati la un veterinar. Sa nu uitati ca aceste pasari trebuiesc ingrijite cu multa dragoste si afectiune, altfel nu se poate ! Succes si numai de bine !

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 544

      #3
      Răspuns la: Gaini !!!

      De acord, dar am mai auzit din stanga-dreapta ca se poate realiza furaj mai complex, natural, numai ca nu stiu o reteta, care sa aduca un aport de vitamine pasarilor.
      Spik1, multumesc mult pentru urari

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2342

        #4
        Răspuns la: Gaini !!!

        Este adevarat. Eu stiu o multime de "babe" ce aplica diferite retete, dar cel mai bine faceti rost de o carte si va faceti o parere personala. Poate va raspunde cineva ce stie mai bine. Maica-mea creste 10-15 gaini si le hraneste simplu: boabe de porumb, grau, seminte de floarea soarelui, paine si resturi de la masa ( nu uitati de tava cu nisip) ! De primavara pana toamna avem oua si o data pe luna o gaina. In fiecare vara mai cade o closca ce asigura viitorul pasaricesc al gospodariei !

        Comentariu

        • hot
          Membru
          • 12.nov.2010
          • 200

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Gaini !!!

          Postat în original de bogdan.sb
          De acord, dar am mai auzit din stanga-dreapta ca se poate realiza furaj mai complex, natural, numai ca nu stiu o reteta, care sa aduca un aport de vitamine pasarilor.
          Spik1, multumesc mult pentru urari
          Mergi la o moara cu ciocanele si iti va spune morarul ce iti trebuie.Pentru un complex este bine de amestecat la moara cu ciocanele:1 sac boabe porumb,jumatate sac de grau,jumatate sac floarea sorelui,15 kg soia.Vara la pui cei care stau la tara le dau la aia mici brinza scoapta de vaca si ou fiert maruntit( asa face bunicamia dar ea are si vaca in curte,nu cumpara brinza si puii cresc sanatosi si repede)pe langa crupe maruntite din porumb.De asemenea pentru studiu poti cumpara de la faramacie veterinara complex pentru gaini si vezi ce scrie pe pachet,poti folosi si tu reteta respectiva dar fara adaosurile de chimicale pe care le gasesti in complexul de la veterinar.
          merg ca melcul cu casa dupa mine

          Comentariu

          • IancuMIC
            Membru
            • 27.ian.2013
            • 276

            #6
            Răspuns la: Cresterea gaini

            Cam de vreo 10 ani am inceput, cu ajutorul parintilor bineinteles, sa-mi cresc propriile gaini; puii ii cumpar din targ, rasa mixta, dupa care urmeaza o perioada de tratament si hranire adecvata, altfel impactul cu mediul exterior le poate cauza diferite sensibilitati si boli.
            Ca hrana, porumb, grau (intr-o proportie de max 1/10), srot de floare, calciu, sare, baloti de lucerna, la urluitor. sarea este un ingredient care nu trebuie sa lipseasca din hrana gainilor; cam o mana la 20kg de urluiala.
            Ca o recomandare, atunci cand incepe anotimpul calduros, puii sa aiba cam 3 luni, destul de mari pentru a putea trece de sezonul inabusitor; in acest fel inainte de anotimpul rece, ve-ti avea si primele oua de la puicutele mai "grabite"
            In momentul cand puii sunt destul de mari si pot fi sacrificati intr-un mod eficient, incepeti cu cei mai slabiti, cocosii in special, pentru triere.
            Mare grija la dezinfectia adapostului, operatiune ce trebuie facuta periodic, asfel gainile vor slabi si nu ve-ti avea pasari sanatoase; la primele calduri, vor muri.

            Comentariu

            • bogdan.sb
              Membru Marcant
              • 23.aug.2006
              • 544

              #7
              Răspuns la: Cresterea gaini

              Multumesc pentru raspunsuri.
              Am mai cautat si am gasit tot felul de retete.
              Printre altele, am citit ca floarea soarelui se poate inlocui cu soia sau tarate. Asa este ?
              Unii mai spun ca ar trebui si putina proteina animala (2-4 %) din faina de carne sau zer ... ?????
              Am mai gasit niste liste cu tot felul de vaccinari, unele doar la pui, altele periodice, pe toata durata de viata. Are cineva experienta cu vaccinari/tratamente?
              Oricum, in urmatoarea perioada, intentionez sa cer parerea mai multor medici veterinari, sa trag cateva concluzii si sa fac un rezumat de cateva pagini la ceea ce am citit si aflat si sa-l postez pe forum, poate ajuta pe cineva

              Comentariu

              • Adam Worth
                Incepator
                • 31.mai.2012
                • 32

                #8
                Răspuns la: Cresterea gaini

                Postat în original de bogdan.sb
                Unii mai spun ca ar trebui si putina proteina animala (2-4 %) din faina de carne sau zer ... ?????
                Recomand proteina din zer. Se asimileaza mai usor si riscurile imbolnavirii sunt reduse.

                Comentariu

                • bogdan.sb
                  Membru Marcant
                  • 23.aug.2006
                  • 544

                  #9
                  Răspuns la: Cresterea gaini

                  Deci, pe langa porumb, grau, soia, floare, calciu, vitamine, ar fi bine si proteina din zer? Cam care ar fi procentul pentru gaini si care pentru curci? Depinde procentul si de varsta pasarilor?

                  Comentariu

                  Procesare...