Plantare brazi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • sdk
    Incepator
    • 13.ian.2014
    • 1

    Plantare brazi

    buna ziua am o curte la tara si vreau sa o umplu de brazi exista o posibilitate ca cresc brazii din seminte in ghivece si cum fac asta?
  • sisica_si
    Membru Marcant
    • 19.dec.2013
    • 937

    #2
    Răspuns la: Plantare brazi

    Cel mai bine cumpara puet in ghiveci de cativa ani si ii muti in pamant.

    Comentariu

    • georgesecareanu
      Membru
      • 17.apr.2011
      • 171

      #3
      Răspuns la: Plantare brazi

      Bradul creste greu, daca pui seminte o sa iti lungesti ochii in fiecare an pana cand o sa poti sa stai la umbra unuia...
      Eu am un vecin care si-a facut curatenie pe deal, avea cateva desisuri de braduti pe care vroia sa-i taie. Am luat 2, in urma cu cativa ani, acum au 5m inaltime. Cand i-am luat aveau cam 1,5.
      Daca faci asa, conditia de baza e sa-i iei cu pamant, cat mai mult cu putinta, sa nu-l scuturi de pe radacini Si daca se poate, ar fi tare bine sa-i recoltezi/plantezi in sezonul rece cand sunt in repaus vegetativ.
      Si nu uita, orice conifer e iubitor de apa, uda-i bine dar sa nu balteasca apa la radacina lor.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #4
        Răspuns la: Plantare brazi

        la plantarea coniferelor este bine sa se pastreze orientarea in care au crescut, inainte de a fi scos, puiul trebuie marcat pe tulpina (de ex: spre nord) si plantarea sa se faca in aceeasi pozitie.

        Comentariu

        • costinell_mc
          Membru Marcant
          • 30.iul.2011
          • 345

          #5
          Răspuns la: Plantare brazi

          poti lua brazi mici de la munte, din locuri unde nu au nisi o sansa (intre stinci, pe marginea drumului) si ii replantezi

          Comentariu

          Procesare...