Placare terasa si trotuar cu travertin

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • m_3
    Incepator
    • 31.oct.2010
    • 46

    Placare terasa si trotuar cu travertin

    Buna ziua.

    Asa cum am scris si in titlu, as dori sa plachez o terasa si trotuarul de la poarta si pana la casa cu placi de travertin, similare cu cele din poza atasata.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Placi travertin.jpg  Afișări:	0  Mărime:	94,1 KB  ID:	684125
    Mentionez faptul ca terasa va fi doar partial acoperita, cam jumatate din ea, cat si trotuarul fiind expuse intemperiilor.

    Lucrarea va fi realizata de catre un mester, dar avand antecedente cu alti mesteri de-a lungul timpului, care ba nu au prea stiut ce fac, ba au adoptat diferite solutii care le-au fost lor mai usor de facut si nu mai bune pentru mine, m-am decis sa imi fac un pic "temele", ca sa stiu ce discut cu ei.

    Asa ca, m-am documentat un pic si am dat de un filmulet pe Youtube (atasat la sfarsit), care din pacate e de pe undeva din Germania si fiind in nemteste, nu am inteles tot.

    In urma vizualizarii filmuletului, am ramas cu cateva nedumeriri, si anume:

    1. Ce tip de adeziv se foloseste pentru placare travertin la exterior si care e modul de aplicare? In video am vazut ca se aplica cu gletiera cu zimti, acolo fiind placat la interior. La exterior se placheaza pe pelicula continua, sau tot ca la interior? Mentionez ca atat terasa cat si trotuarul au fost turnate cu simt de raspundere si nu prezinta denivelari.

    2. Ce chit se foloseste pentru acoperirea rosturilor dintre placi cat si "gaurelele" prezente natural pe placa de travertin? In video am vazut ca il intinde pe toata suprafata placii, iar apoi este curatat cu burete cu apa.

    3. Ce fel de impermeabilizant se foloseste pentru exterior? Am observat faptul ca a impermeabilizat piatra inainte de chituire, iar dupa chituire a aplicat o alta solutie, care nu am inteles ce este.

    Va multumesc anticipat si va rog sa scuzati lungimea postarii.
    Ultima editare de m_3; 07.mai.2021, 19:51.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    1. Se poate utiliza de exemplu CM11. Se aplica in mod similar cu gresia, daca vrei sa fi emai sigura placarea se poate aplica adezivul cu mistria cu dinti si se aplia un strat de deziv si pe placa de travertin. Altceva nu este necesar.

    2. Un chit impermeabil, de exemplu CE40. Gaurele din travertin raman asa, doar din acest motiv alegem travertinul. Daca ramane ceva ingauri, asta este, nu ai ce face. Poti aplica chitul fara sa murdaresti intreaga placa.

    3. Exista impermeabilizanti in comert. Din cate am vazut sunt impermeabilizanti care fac suprafata placata usor alunectoare, ceea ce este de evitat pentru ca la apa poti sa cazi usor. A trebui cautat un tratament pentru a spori rezistenta la apa, nu iti pot recomanda unul dar stiu ca exista. Se aplica dupa placare, mai exista si tratamente anti-alunecare pentru piatra.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Travertinul , desi este poate , cel mai frumos , are o multime de probleme , caci este un material " usor " si poros .
      Daca nu cumparati travertin gata chituit si polisat , lucrarea devine mai greoaie , din cauza porilor din material .
      Daca este la exterior , deja aveti o problema majora . Montajul la exterior nu este " poezia " aia din filmulet .
      La exterior se recomanda amorsa adevarata , sau in functie de calitatea betonului , o amorsa beton contact ( Duraziv ).
      Adeziv de montaj ALB ( Weber) . Alb deoarece exista sansa ca travertinul sa traga din adeziv culoarea inchisa si sa se pateze . Pina si granitul , mult mai dur , " trage " ...
      Montajul trebuie facut cu simt de raspundere , de preferat fara " pieptene " la modul " placa inecata " . Asta inseamna adeziv pe beton , adeziv pe placa , pusa placa si adus la nivel prin presare , egalizare , sa iasa material pe toate laturile . Complicat , dar este de preferat decit o placa lipita " ici -colo " .
      Dupa montaj se recomanda pauza . Pauza citeva zile sa se usuce in profunzime materialul . Nu va grabiti cu chitul .
      ........
      In film arata ca ala impermeabilizeaza inainte de chituire ...In film , dar asta depinde de impermeabilizant , ca poate nimeriti unul ce nu va permite chituirea .
      Placile cu pori sint greu de chituit , si din cauza asta spun ca un impermeabilizant este posibil sa strice legatura placa -chit .
      Chituire placilor poroase va schimba total aspectul , deci sa va asteptati sa arate in alt mod .
      Pt chit ( Weber) alegeti o culoare dupa culoare travertinului , si aia va fi si pt rost .
      Impermeabilizant obligatoriu . Fara asta , si fara sa dati MEREU , va fi jale si va arata oribil .
      Chitul , chiar daca este de calitate , se uda la suprafata , si la cea mai mica umezeala , placarea va arata " pictata " se va usca inegal , totul va arata aiurea ...din pacate .
      Impermeabilizanti sint o gramada , am folosit ceva lichid , dar este o apa mirositoare si cu efect cit bei o cafea ...si ceva mai " pastos " , " extra drops " care pare mai ok , dar tot trebuie repetat des.

      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • m_3
        Incepator
        • 31.oct.2010
        • 46

        #4
        Va multumesc pentru raspunsul oferit. Ati putea va rog sa imi dati ceva exemple de amorsa de calitate pretabila pentru o astfel de lucrare ?

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Singura care m-a impresionat prin calitate , contact beton , care NU este o apa " lipicioasa " .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • roscatraian
            Membru marcant
            • 15.feb.2009
            • 304

            #6
            Draga m_3 ai facut lucrarea? Cred ca a iesit OK!
            Cand vor incepe sa se dezlipesca placile sa ne scrieti si noua, sa nu mai repete si altii procedura. Dupa parerea mea afara placarile trebuie sa se faca doar pe nisip sau prundis. Poate nu am gasit eu meseriasii cei mai buni ( i-ati gasit?) dar tot ce a fost si semi sub cerul liber s-a dezlipit. Sper sa nu va aud peste 2-3-4 ani, dar n-as crede!

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Postat în original de roscatraian
              ...... tot ce a fost si semi sub cerul liber s-a dezlipit. ....
              ...tot ce este sub cerul liber , se intretine !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              Procesare...