Sfat stalpi beton poarta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • victorvvv
    Incepator
    • 17.aug.2021
    • 28

    Sfat stalpi beton poarta

    Salut, am de cofrat / turnat o poarta si as avea nevoie de un sfat in privinta armaturii stalpilor. Stalpii vor fi 17 x 17 (nu am ce sa fac, trebuie sa ii leg de un gard de beton si asta trebuie sa fie dimensiunea). Stalpii au cam 3.70 m inaltime (4 bare de 6 si etrieri la 10cm, adancime 70cm, soclu de 40 x 40 x 70 adamcime ) legati prin o centura (bare de 6 20x20 + etrieri la 10 cm).

    Nu stiu ce sa fac cu balamalele... Deschiderea este undeva la 5m, deci va fi ceva greutate. Stalpii vechi erau din metal, iar balamalele erau sudate. Pot sa:

    - ancora chimica
    - sa incastrez niste tevi rectangulare 3 x 5 in stalp si sa sudez potile cum erau

    As merge pe varianta 2, dar nu prea am gasit un exemplu. Ma poate ajuta va rog cineva cu o poza/clip? Multumesc
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    Asa ceva se preteaza https://www.metal-online.ro/teava-pa...180x12-mm_1762 inaltimea si deschiderea le aveti prea mari .
    Profilul ala betonat intr-un cuzinet armat ..
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • victorvvv
      Incepator
      • 17.aug.2021
      • 28

      #3
      Inteleg dar ... cu banii astia imi fac garaj. ele au fost prinse in 2 tevi 10 x 10 rotunde, nu s-au lasat (pamantul este ingrozitor de tare) si nici centura nu au avut . Au un sistem inteligent de prindere, la modul la care doar balamaua de sus este sudata - partea de jos intra intr-o teava fixata in beton.

      Nu vreau decat sa il copiez dar imi da cu rest partea cu incastratul tevii in armatura.

      Comentariu

      Procesare...