Solutii trotuare și alei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mariusRO
    Incepator
    • 04.sep.2018
    • 39

    Solutii trotuare și alei

    Bună ziua,

    Ce soluții propuneți pentru realizarea trotuarului în jurul casei și realizarea aleii și parcării? Casa este nouă și momentan realizăm gardul de împrejmuire. Deja ne gândim să adoptăm soluția și să dăm comandă de materiale. Având în vedere prețurile care tot urcă, ce propuneți ca și soluție pentru realizarea acestora?
    Vă rog să explicați toată soluția, adică finisajul, stratul suport, legături cu fundația dacă există, cordon bituminos, protecție hidroizolantă, etc...)
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Depinde de dorinta voastra, de necesitatea existentei trotuarului (pe anumite zone poate sa lipseasca si sa fie inlocuit cu sort decorativ de exemplu), de modul de circulare etc. Solutii sunt multe, betonate sau nu, cu dale, cu pavele, cu placaje naturale etc. Locul de parcare este discutabil, poti sa il betonezi sau nu, depinde de preferinte. Exista solutia unor pavaje "ecologice" care lasa iarba sa creasca in ele. Sunt multe variante posibile, preferintele personale primeaza. Pana la comandarea materialelor trebuie trasate zonele de amenajat pe o hartie, calculat si apoi vazut ce si cum trebuie.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • mariusRO
      Incepator
      • 04.sep.2018
      • 39

      #3
      Am ales să turnăm beton și să acoperim cu pavele. Am fost sfătuiți să punem de 4 cm pentru pietonal și de 6 cm pentru parcare mașini.
      Ce părere aveți?
      Ce producători recomandați? (în apropiere ar fi symmetrica și elis pavaje)
      La ce să fiu atent când execută constructorul?

      Comentariu


      • calin.diaconu
        calin.diaconu comentat
        Editarea unui comentariu
        Salut Marius. Ne poti trimite poze? Ai facut calcule intre cele doua branduri/modele pe care le-ai mentionat?
    • calin.diaconu
      Administrator
      • 17.mar.2005
      • 419

      #4
      Salut! Despre montarea pavelelor, am publicat câteva articole interesante, între care, menționez:

      Prima etapa in montarea pavelelor este reprezentata de realizarea fundatiei stabilizatoare din curte. Aceasta poate fi realizata cu materiale diferite (balast, piatra sparta, etc.), astfel incat sa asigure un drenaj corespunzator si sa contribuie la rezistenta fundatiei.


      De obicei, proprietarii de case cu o curte suficient de mare urmaresc sa realizeze in interiorul acesteia si o alee care sa faciliteze nu doar accesul pietonal, ci si pe cel al unui automobil. Tocmai de aceea, topicul de pe forumul nostru dedicat montarii pavelelor este unul dintre cele mai citite. Si tot din acest motiv vom relua in continuare sfaturile generale destinate efectuarii corecte a unei astfel de lucrari.


      Cred că ar fi un plus pentru noi toți să ne trimiteți poze cu amenajarea curții (pentru inspirație). Și, bineînțeles, note de calcul - costuri ale diferitelor produse care există în piață (sigur, promisiunea de rezistență în timp/garanția este importanta, pentru recuperarea investiției).

      M-am întrebat care sunt principalele probleme pe care pavarea curții le rezolvă. Din ceea ce am observat:
      1. înlătură noroiul
      2. creează pantă de scurgere
      3. se curăță mai ușor (incusiv și nu în ultimul rând, zăpada).
      De asemenea, principalele probleme cu pavelele:
      • rezistența culorii în timp (eventuale pete care apar);
      • bordurile și rigolele;
      • planeitatea.
      Spor la amenajări!
      www.calindiaconu.com

      Comentariu

      Procesare...