Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sindrila lemn

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• artemis
    a răspuns
    Daca doreste cineva dranita ,despicata manual cu cutit special are tatal meu de vanzare 10000 bucati , uscata natural .Este lunga de 60 cm.

Lasă un comentariu:

• ombun
    a răspuns
    sindrila (shitza)...daca este debitata la circular...este fix...zero....ea se crapa cu niste cutitoaie mari exact dupa fibra naturala a lemnului ! (daca se debiteaza la circular de taie implicit fibrele transversal si astfel apa - zapada -soarele, o deterioreaza f repede !

Lasă un comentariu:

• more_mike
    a răspuns
    sper sa nu o iau razna ,dar unde s-a vazut acoperis cu sindrila in zona de deal si campie? sindrila este folosibila numai la munte sau zone mai reci si umede( ses Bucovina, ses Maramures)
    explicatia ar fi in comportamentul lemnului/microclimat
    la campie si deal ( zone aride dpdv al sindrilei) aceasta se usuca si crapa fibra celulei ,astfel ca la prima ploaie absoarbe apa peste nivelul admis/celula si putrezeste
    in 2-3 ani e gata
    o fi umed laBraila dar e prea cald

Lasă un comentariu:

• tanasie
    a răspuns
    Aici ai incercat: http://www.afacerilemn.com/rom/list1...?txtq=sindrila ,sper sa nu fie considerata reclama, daca da stergetio.

Lasă un comentariu:

• crisil
    a răspuns
    VA multumesc pentru raspuns , dar s-ar parea ca nu mai este nici o sansa pentru asemenea acoperis...

Lasă un comentariu:

• ombun
    a răspuns
    ...si...din pacate...aici si lucrez.....
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• ombun
    a răspuns
    asta este...dehhh
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• ombun
    a răspuns
    nu mai sunt ...sindrile ...pt reparatii..
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• ombun
    a răspuns
    ...nici in zona noastra nu se mai gasesc meseriasi...
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Juanelu
    a răspuns
    Postat în original de crisil
    Despre preturile pentru sindrila poate sa spune cineva ceva? Dar despre montat?
    In loc.Straja se pot gasi ateliere care asigura si montaj in judet?
    Nu mai face nimemi din cate stiu eu, si chiar daca ar face nu cred ca e de buna calitate,una care e buna trebuie facuta la mana cu cutitoaia, nu cum se face acum cu masina, meseriasi care sa o puna cred ca se mai gasesc prin zona.
    un salut.

Lasă un comentariu:

• crisil
    a răspuns
    Despre preturile pentru sindrila poate sa spune cineva ceva? Dar despre montat?
    In loc.Straja se pot gasi ateliere care asigura si montaj in judet?

Lasă un comentariu:

• Juanelu
    a răspuns
    Ce parere aveti de sindrila din piatra (pizarra), mie imi place mult insa trebuia sa o timit din Spania, si cheltuielile de transport erau mari, mai ales ca e destul de grea, si in al doilea rand nu am gasit mesteri i tara sa mi-o puna.Am facut cateva fotografii de la vecini.
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Juanelu
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    O fi pentru altii, se cheama Bisericuta din Albac iar pozele postate de mine sunt facute pe 30.11.2008.
    Eu nu am spus ca ati gasit poza in google, ci m-a surprins sa vad poza acolo de la aceeasi manastire,o coincidenta, in plus e din alt unghi, nu fiti asa de suceptibil, si pentru mine, recunosc ca imi este foarte util google, invat multe, nici la Olanesti inca nu am avut ocazia sa merg.
    La multi ani.

Lasă un comentariu:

• tanasie
    a răspuns
    Da corect, hai sa dam mina cu mina cei cu inima romana, oricum am terminat facultatea la Tg.Jiu., frumoase gorjencele ,sau oltencele

Lasă un comentariu:

• VYS
    a răspuns
    Dragul meu, pentru ca Oltenii sunt patrioti si se inteleg bine cu Ardelenii .... citeste istoria Bisericii.

Uite o poza cu istoricul, am micsorat-o si se vede destul de aiurea insa cu putin efort vei descifra mica istorie a Bisericutei ce a fost ridicata de oamenii din Albac, in 1746.

Pentru poze din interior, vezi pe blog.
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

Procesare...
X