Pret invelitoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #31
    Eu n-am spus un pret anume ...Si daca are importanta am platit 6000E pentru 350 mp acoperis ...
    Daca este criza inseamna ca sint min doi meserisi pt o lucrare asa ca este normal sa scada manopera ...sau n-ati inteles nimic din criza asta ! Scad veniturile si cresc cheltuielile !!!!
    De regula nu ma invirt ci merg drept ....Unde ziceati ca sint meseriasii aceia ? Am curaj sa pun pariu ca indiferent de ce echipa de fite este facut un acoperis , gasesc citeva bube ! Garantat . Inca romanul este tepar , hot si neinstruit dar cel mai rau este rau intentionat si prost . Este vorba de meseriasul roman . Cauta el sa iasa mai ieftin , sa munceasca mai putin , sa nu respecte tehnologia pt a nu muncii mai mult ...nu va suna cunoscut ???? Marfa cumparata de el , ieftin , si schimbata factura pt a spune ca este de firma , lucrari trecute in contract si apoi neexecutate deoarece nu este nevoie ! ...Nici asta nu va suna cunoscut ?????
    Din pacate asta este adevarul .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • razvan voicu
      Membru Marcant
      • 30.iun.2008
      • 802

      #32
      referitor la pretul cerut de cei cu acoperisul pot sa iti spun ca 4 euro/mp nu este un pret mare .
      depinde foarte mult de forma acoperisului pretul manoperei , din punctul meu de vedere ar trebui sa fie undeva intre 3 si 5 euro/mp .
      Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

      Comentariu

      • razvan voicu
        Membru Marcant
        • 30.iun.2008
        • 802

        #33
        dvs. ati facut calculul in felul urmator : manopera reprezinta 1/3 din valoarea materialelor . gresit pentru ca daca ati fi cumparat un sistem marca Lindab pretul manoperei ar fi reprezentat probabil 1/6 din valoarea materialelor .munca ar fi fost aceeasi , pretul/mp ar fi fost acelasi , ar fi diferit doar materialul .
        Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

        Comentariu

        • Thorp
          Incepator
          • 17.oct.2009
          • 84

          #34
          Astazi am turnat placa peste etaj si am intrat pe forum in speranta de a-mi face o idee despre pretul la manopera acoperisului, atat pentru structura de lemn cat si pentru tabla. Cum ofertele furnizorilor de tabla "se cam pupa" in privinta manoperei "autorizate" si cum inainte de a pune tabla trebuie neaparat sa fac structura acoperisului (glumesc!), sunt interesat in acest moment de pretul manoperei dulgherilor.
          Nu am reusit sa aflu mare lucru de pe forum, dar am reusit sa-mi dau seama de ce nu prea sunt informatii obiective ?! Ati ghicit, pentru ca suntem subiectivi !
          S-au format 2 tabere: a celor care dau banii si carora tarifele li se par mari, respectiv a celor care lucreaza in domeniu si care vor sa incaseze cat mai mult.
          Nu sunt de acord nici cu unii, nici cu ceilalti, de aceea va spun opinia mea in speranta ca fie invatati dvs. ceva din ea, fie ma veti contrazice cu argumente ajutandu-ma pe mine sa invat ceva de la dvs.

          Celor care platesc Aici ma inscriu si eu.
          Ce este "pretul corect" ? O bere costa la butic 2 lei, iar la restaurant 8 lei. Ambele sunt preturi corecte atat timp cat exista cineva care sa le plateasca. In economia de piata aceste preturi se regleaza in functie de cerere si oferta. Asa cum noi avem o masura a valorii banilor pe care ii avem in buzunar, asa au constructorii o masura a valorii muncii lor. Daca noi apreciem ca putem cumpara cu 1 Euro manopera pentru 1 mp de acoperis, atunci nu avem decat sa cautam o echipa care sa accepte acest pret sau sa nu ne mai facem acoperis. E simplu ! Mai putem eventual astepta. Exista o inertie si in constructii: mai sunt blocuri de terminat, particularii profita de revenirea la real a preturilor materialelor, etc. A mai fost si an electoral, dar dupa alegeri criza va lovi crunt. Atunci va veni constructorul la dvs. pentru ca moare de foame si are nevoie de acel 1 Euro. Probabil ca va accepta si 80 de centi. Asta inseamna cerere si oferta. Sa nu fim suparati pe "cealalta tabara". Prost este cel care da, nu cel care cere.
          Celor care sunt platiti
          E adevarat, daca e criza nu inseamna ca meseriasul nu mai mananca. Dar poate mananca si el ca muritorii de rand: mancare normala, eventual acasa, nu trufe la Lido. Am avut din august pana acum 4 echipe, iar oamenii castigau in medie 100 RON pe zi. Am adus muncitori din provincie. Cei din Bucuresti cica sunt prea buni pentru pretul asta, o sa-i vedem la primul cutremur mai serios ! Ma gandeam ca daca eu castigam banii astia cand aveam 25-30 de ani, ma pupam singur. Asta in conditia in care am invatat de mi-a crapat capul si am avut functii de conducere. Nu ma deranja faptul ca sunt semi-analfabeti. Ma deranja faptul ca daca lipseam 2 ore de la santier, trebuia sa-i pun sa dea totul jos, ca trebuia sa-i invat eu ca locasul de mortar trebuie umplut cu mortar, ca fierul de grinzi trebuie sa treaca prin stalpi si nu pe alaturi, ca desi lucrau 10 ore pe zi, munca efectiva era de 6 ore, restul fiind pauze de masa, de tigara si de scarpinat in c-r, etc. Nu am nimic cu tabara dvs. ci cu unii dintre dvs.: cu cei care se bat cu pumnul in piept ca au lucrat in Germania, Spania, Polonia...noroc ca nu sunt tari cu risc seismic.

          Bafta!

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #35
            da Thorp, ai dreptate ca preturile sunt reglate chiar de cerere-oferta...
            nu ai pomenit nimic de ..... gigeii care se dau meseriasi si din nefericire aflam acest lucru exact cand, ..... uneori este prea tarziu!!

            Comentariu

            • bardezi
              Membru
              • 21.ian.2008
              • 243

              #36
              Thorp, sustin 100% ceea ce ai spus si de aceea as deschide un topic in care sa laudam meshterii cu idei si care au reusit sa finalizeze o lucrare si sa-i NUMIM pe ageami, pe acei gigei care-si bat joc de nervii si banii nostri - inclusiv ai cei caror se pricep, dar nu au timp sa stea dupa echipe, exact asa cum ai facut comparatia 10 ore lucrate vs. 6 ore eficiente.

              Comentariu

              • Thorp
                Incepator
                • 17.oct.2009
                • 84

                #37
                @ Seni aflam acest lucru exact cand, ..... uneori este prea tarziu!!
                @ bardezi inclusiv ai cei caror se pricep, dar nu au timp sa stea dupa echipe

                Eu nu as avea curaj sa construiesc o casa fara sa pot sta zi-lumina pe santier. Acum 3 luni as fi facut acest lucru.
                Cu cat ii cunosc mai bine pe meseriasii romani, cu atat mi-e mai frica sa locuiesc la bloc. Dupa ce am turnat prima placa (180 mp), vazandu-ma ca tot stau cu furtunul pe ea, meseriasii mi-au spus: "la blocuri sau cladiri mari, cine credeti ca mai uda placa? Lasati-o, ca merge si asa."

                Sustin ideea lui bardezi cu deschiderea topicului, dar trebuie sa gasim o solutie sa nu-l transformam intr-un topic de reclama sau anti-reclama false.

                Bafta!

                Comentariu

                • ics
                  Membru Marcant
                  • 16.sep.2009
                  • 624

                  #38
                  pret

                  10-12 lei/ mp de acoperis simplu fara lucarne si alte asemenea; cotatii din 2010
                  asa aflam ca pretul corect il face piata
                  ...prestatorii se supara, clientii se bucura acum cand scade pretul datorita crizei
                  dar cand era avant si prestatorii jubilau crescand pretul de la o lucrare la alta, clientii oftau si bagau adanc mana in buzunar; roata e rotunda...
                  ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                  Comentariu

                  • zena
                    Incepator
                    • 31.aug.2007
                    • 13

                    #39
                    TIGLA GERARD

                    BUNA ZIUA, IMI POATE SPUNE CINEVA UN PRET APROXIMATIV AL TIGLEI GERARD? MA REFER NU NUMAI LA TIGLA, ACCESORII, CI SI LA MONTAJ.
                    VA MULTUMESC.

                    Comentariu

                    • horia nitescu
                      Incepator
                      • 21.ian.2006
                      • 31

                      #40
                      Re: TIGLA GERARD

                      Postat în original de zena
                      BUNA ZIUA, IMI POATE SPUNE CINEVA UN PRET APROXIMATIV AL TIGLEI GERARD? MA REFER NU NUMAI LA TIGLA, ACCESORII, CI SI LA MONTAJ.
                      VA MULTUMESC.
                      Un pret care sa cuprinda tigla de camp, accesoriile (coame, dolii, pazii etc), folie anticondens, drenaj (jgheaburi, burlane, coturi etc) este in jur de 23-25 euro /mp in functie de modelul ales. Montajul este evaluat in jur de 5 euro/mp. Un pret exact se obtine in baza unei masuratori sau dintr-un plan de invelitoare.

                      Comentariu

                      • zena
                        Incepator
                        • 31.aug.2007
                        • 13

                        #41
                        Re: TIGLA GERARD

                        Postat în original de horia nitescu
                        Postat în original de zena
                        BUNA ZIUA, IMI POATE SPUNE CINEVA UN PRET APROXIMATIV AL TIGLEI GERARD? MA REFER NU NUMAI LA TIGLA, ACCESORII, CI SI LA MONTAJ.
                        VA MULTUMESC.
                        Un pret care sa cuprinda tigla de camp, accesoriile (coame, dolii, pazii etc), folie anticondens, drenaj (jgheaburi, burlane, coturi etc) este in jur de 23-25 euro /mp in functie de modelul ales. Montajul este evaluat in jur de 5 euro/mp. Un pret exact se obtine in baza unei masuratori sau dintr-un plan de invelitoare.
                        AM UN DEVIZ IN CARE AJUNG LA UN PRET TOTAL INCLUSIV MANOPERA DE 40 EUR/MP E VORBA DE HERITAGE!!!

                        Comentariu

                        • horia nitescu
                          Incepator
                          • 21.ian.2006
                          • 31

                          #42
                          Re: TIGLA GERARD

                          Postat în original de zena
                          AM UN DEVIZ IN CARE AJUNG LA UN PRET TOTAL INCLUSIV MANOPERA DE 40 EUR/MP E VORBA DE HERITAGE!!!
                          Pretul pe care vi l-am sugerat in mesajul de mai sus era un pret fara TVA si fara montaj pentru modelul Heritage. Aveti deja trimis un mesaj privat, trimiteti-mi va rog datele pe care vi le-am cerut acolo si va pot face o evaluare exacta.

                          Comentariu

                          • raiko
                            Incepator
                            • 25.iul.2010
                            • 8

                            #43
                            Preturi

                            Preturile pentru manopera la montarea tablei tip tigla sunt de la 2 la 6 euro / MP depinde de complexicitatea acoperisului
                            Pret informativ pentru un acoperis in 2 ape cu 1 lucarna si un horn este undeva la 3 Euro / mp

                            Comentariu

                            • razvan voicu
                              Membru Marcant
                              • 30.iun.2008
                              • 802

                              #44
                              Re: TIGLA GERARD

                              Postat în original de horia nitescu
                              Postat în original de zena
                              AM UN DEVIZ IN CARE AJUNG LA UN PRET TOTAL INCLUSIV MANOPERA DE 40 EUR/MP E VORBA DE HERITAGE!!!
                              Pretul pe care vi l-am sugerat in mesajul de mai sus era un pret fara TVA si fara montaj pentru modelul Heritage. Aveti deja trimis un mesaj privat, trimiteti-mi va rog datele pe care vi le-am cerut acolo si va pot face o evaluare exacta.
                              depinde si de culoare , promotii , complexitate acoperis , etc
                              Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                              Comentariu

                              • novomatic
                                Incepator
                                • 04.dec.2010
                                • 12

                                #45
                                Cine da mai mult de 10 ron Indiferent de acoperis e inselat .
                                Tabla e tot tabla si metrul patrat e metru patrat.
                                Ce treaba are inclinatia sau cite ape are casa?
                                Singurul lucru care poate fi platit in plus este geamul de mansarda care majoritatea celor care pun talbla il taxeaza intre 200-300 ron dar el nu merita decit 50 ron se monteaza in maxim 30 minute.
                                Cine cere peste pretul asta deja fura curent.
                                250 m de tabla se monteaza indiferent de complexitate de 3 oameni in 3 zile.

                                Deci 2500 ron tabla mai pui 3 geamuri la 50 ron = 150 ron si le dai si spaga 350 Ron sa aiba de tigari si motorina. deci 3000 ron maxim.

                                Are fiecare 1000 ron in 3 zile. Pai ce au doctoratul in tabla de cistiga asa mult?)) Pentru banii astia nu mai conteaza complexitatea lucrarii.

                                Comentariu

                                Procesare...