Pret invelitoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvan voicu
    Membru Marcant
    • 30.iun.2008
    • 802

    #46
    iti dau cuvantul meu ca incerc sa imi dau sema daca esti .... sau te prefaci !!!
    cum poti tu sa spui ca nu conteaza coplexitatea acoperisului atunci cand stabilesti pretul/mp al lucrarii .
    una este sa pui 300 de metri si sa nu tai nimic si alta e sa ai 300 de metri cu 19-20 ape .
    daca se castiga 330 ron/zi la acoperisuri facea toata lumea asta !!!
    nu vezi ca aberezi ?! 8000 ron pe luna ?!
    Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

    Comentariu

    • novomatic
      Incepator
      • 04.dec.2010
      • 12

      #47
      Unde ai vazut tu acoperis cu 19-20 ape?

      Uite inca unul care fura curent ca tine.


      ""lucrezi cumva in domeniu de stii atat de bine ????

      probabil ca nu ai vazut in viata ta cum arata un plan de acoperis in 20-30 de ape(daca stii ce sunt alea),cu 10 - 15 pante,20-30 de coame,cateva duzine de dolii+inca 20-30 de laterale si cateva lucarne..........ca sa nu mai mentionez de restul...
      asa ca nu mai da tu sfaturi gen "sa iau creionul si sa calculez" ......
      e vorba de timpul care il castigi cu un astfel de program.....
      si scopul nu e atat de mic cum crezi tu...
      fa o socoteala: pt un acoperis mediu(300mp) devizul poate ajunge pana la 9000-10000 de euro; si sunt de calculat in jur de 5-6 pe zi....deci nu cred ca e un scop atat de mic ""


      -Deci cine da mai mult de 10 ron mertul e pacalit.-

      Comentariu

      • razvan voicu
        Membru Marcant
        • 30.iun.2008
        • 802

        #48
        " MESTERE " numara cate ape sunt !!!
        asta e un plan primit acum 6-8 zile . daca imi pun ambitia cu tine si caut , cred ca pot sa iti mai trimit vreo cinci . dar nu meriti !
        Fișiere Atașate
        Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #49
          Postat în original de novomatic
          Cine da mai mult de 10 ron Indiferent de acoperis e inselat .
          Tabla e tot tabla si metrul patrat e metru patrat.

          .
          Daca este asa , o aripa de masina ar trebui sa coste cit o foaie de tabla de la depozitul din colt ! Ca este tot tabla si tot la mp ....
          Referitor la salariile din constructii , SALARII nu comisioane , cit stiti dvs ca este un salariu onorabil pt un necalificat sau pt un calificat ??? ma intereseaza un minim si o medie .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • razvan voicu
            Membru Marcant
            • 30.iun.2008
            • 802

            #50
            a spus in alt topic : minim 4 ron/ora iar media 6 ron/ora .

            " PUTIN , FOARTE PUTIN . AICI SCRIE UNA SUTA LEI "
            Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

            Comentariu

            • novomatic
              Incepator
              • 04.dec.2010
              • 12

              #51
              Miine o sa va fac poze la o sarpanta care o fac chiar acum.
              Nu o sa pun tabla din simplul motiv ca e prea usor si am gasit o sursa de tigla care ajunge la pretul tablei.
              Vom folosi o tigla adusa din ucraina .
              Suprafata 350 m2.
              Pretul negociat pentru sarpanta este de 1000 euro si 1000 euro montaj tigla.
              Totul va dura 14 zile in 6 oameni.
              Un muncitor este platit cu 80 ron zi. deci 400 ron saptamina.
              Muncitorii cu tot cu ce cheltuiesc costa 1200 euro si ramin cu un profit de 800 euro in 2 saptamini. Deci asta e un pret corect.
              Complexitatea lucrarii nu o iau in calcul din simplu motiv ca indiferent de problemele care apar am marja de timp de 4 zile. O asfel de lucrare dura normal maxim 10 zile.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #52
                Astea sunt preturi la negru sau cu acte, ca sa stim ce discutam?
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3481

                  #53
                  pai...., nu prea s-a pomenit nimic de impozite, taxe....
                  deci la negru

                  Comentariu

                  • novomatic
                    Incepator
                    • 04.dec.2010
                    • 12

                    #54
                    Eu stiam ca la negru nu mai lucreaza nimeni in ziua de azi))
                    Discutam de pretul cu acte in regula si garantie.

                    Comentariu

                    • apafi_adi
                      Incepator
                      • 01.iul.2011
                      • 6

                      #55
                      Postat în original de novomatic
                      Miine o sa va fac poze la o sarpanta care o fac chiar acum.
                      Nu o sa pun tabla din simplul motiv ca e prea usor si am gasit o sursa de tigla care ajunge la pretul tablei.
                      Vom folosi o tigla adusa din ucraina .
                      Suprafata 350 m2.
                      Pretul negociat pentru sarpanta este de 1000 euro si 1000 euro montaj tigla.
                      Totul va dura 14 zile in 6 oameni.
                      Un muncitor este platit cu 80 ron zi. deci 400 ron saptamina.
                      Muncitorii cu tot cu ce cheltuiesc costa 1200 euro si ramin cu un profit de 800 euro in 2 saptamini. Deci asta e un pret corect.
                      Complexitatea lucrarii nu o iau in calcul din simplu motiv ca indiferent de problemele care apar am marja de timp de 4 zile. O asfel de lucrare dura normal maxim 10 zile.
                      Salut novomatic,

                      Pentru un acoperis tigla tip tabla, cat este pretul pe m2 (fara TVA) pentru:
                      - demontat/decopertat tabla;
                      - acoperit cu folie;
                      - latuit;
                      - montat tabla la loc (aceeasi tabla);

                      Mersi

                      Comentariu

                      • victorash
                        Incepator
                        • 19.ian.2010
                        • 25

                        #56
                        cam cat te duce acoperirea unei case (250 mp) cu tigla metalica cu piatra+jgheaburi+manopera?
                        mi-a placut multa tipul asta de tigla, dar e ceva mai scumpa decat ma asteptam. acum incerc sa-mi dau seama daca pana la urma imi si permit

                        Comentariu

                        • AndriP
                          Incepator
                          • 11.ian.2011
                          • 6

                          #57
                          tigla te duce cam 50 ron/mp, iar sistemul de jgheaburi burlane cam 3100ron pt tot acoperisul, la asta mai auadugi amnopera si vezi daca iti permiti sau nu

                          Comentariu

                          • Dragosh75
                            Incepator
                            • 09.feb.2011
                            • 10

                            #58
                            tigla cu piatra e mai scumpa de atat. la 50 ron probabil ca nu e de cea mai buna calitate. acum s-ar putea in perioada asta gasesti promotii la numite profile, si practic ajungi la econimi de vreo 3000-4000 de mil, e ceva
                            uite site-ul asta preturitiglametalica.ro/

                            Comentariu

                            • alina77
                              Incepator
                              • 02.feb.2012
                              • 34

                              #59
                              Buna seara

                              Am o casa in constructie si caut solutie pentru invelitoare.
                              Am primit un pret de la Gerard de 15.000 euro pentru 320 m2 tigla metalica stropita cu piatra vulcanica, 3 coame, 2 lucarne in pret inclus tot, montaj,pazie, scandura, folie, burlane etc
                              Dupa ce a vazut casa, mesterul stramba din nas ca s-ar putea sa coste mai multe decat a zis initial
                              Eu una sunt sceptica si as vrea o parere
                              Mi se pare ca pentru pretul asta mai bine pun zinc-titan gros de 0,7 mm faltuit si macar am pe casa un metal nobil...sigur frumos ar fi cupru dar e mai scump
                              Ma pacaleste la pret mesterul sau asta e pretul de la Gerard?
                              Si daca asta e pretul de la Gerard, e mai bine zinc sau e mai bine cu Gerard?
                              De unde pretul asa de mare? Tabla de la Gerard este un otel zincat de 0,5mm stropit cu ceva piatra si vopsit si nu mi se pare ca se compara cu zinc fetuit care e aliaj de zinc si titan sau zinc simplu si este gros de 0,7mm

                              Comentariu

                              • Je1982rom
                                Incepator
                                • 25.ian.2012
                                • 74

                                #60
                                Postat în original de alina77
                                Buna seara

                                Am o casa in constructie si caut solutie pentru invelitoare.
                                Am primit un pret de la Gerard de 15.000 euro pentru 320 m2 tigla metalica stropita cu piatra vulcanica, 3 coame, 2 lucarne in pret inclus tot, montaj,pazie, scandura, folie, burlane etc
                                Dupa ce a vazut casa, mesterul stramba din nas ca s-ar putea sa coste mai multe decat a zis initial
                                Eu una sunt sceptica si as vrea o parere
                                Mi se pare ca pentru pretul asta mai bine pun zinc-titan gros de 0,7 mm faltuit si macar am pe casa un metal nobil...sigur frumos ar fi cupru dar e mai scump
                                Ma pacaleste la pret mesterul sau asta e pretul de la Gerard?
                                Si daca asta e pretul de la Gerard, e mai bine zinc sau e mai bine cu Gerard?
                                De unde pretul asa de mare? Tabla de la Gerard este un otel zincat de 0,5mm stropit cu ceva piatra si vopsit si nu mi se pare ca se compara cu zinc fetuit care e aliaj de zinc si titan sau zinc simplu si este gros de 0,7mm
                                Pret maxim TOTAL 130 RON/m2 adica maxim 40000 RON acoperisul la gata pe tigle metalice de 0.5 cu zincaj de 275 g/m2 culori mate de foarte buna calitate.

                                Comentariu

                                Procesare...