Pret invelitoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alina77
    Incepator
    • 02.feb.2012
    • 34

    #61
    Multumesc dar nu sunt lamurita cu un aspect. Pretul de 130 ron/m2 se refera la tabla zincata si stropita cu piatra de la Gerard sau doar tabla vopsita si fara piatra?
    Si 13o ar fi pretul corect pentru Gerard sau alta firma? Si daca alta firma/firme, imi puteti spune va rog care ca sa cer oferte.

    Comentariu

    • Je1982rom
      Incepator
      • 25.ian.2012
      • 73

      #62
      Postat în original de alina77
      Multumesc dar nu sunt lamurita cu un aspect. Pretul de 130 ron/m2 se refera la tabla zincata si stropita cu piatra de la Gerard sau doar tabla vopsita si fara piatra?
      Si 13o ar fi pretul corect pentru Gerard sau alta firma? Si daca alta firma/firme, imi puteti spune va rog care ca sa cer oferte.
      Este vorba de tabla de 0.5 + straturi de vopsea de 0.35 microni cu otel de inalta calitate (provenienta CBS Sweden sau RUUKKI, CBS adica provenienta rulourilor de tabla de la LINDAB), pretul maxim la care se poate ajunge fiind de 130 RON/m2. Pretul dat de mine fiind CEL MAI BUN raport CALITATE-PRET, celelalte variante au preturi exorbitante si mai ales NEFONDATE (platesti mai mult sa ai nimic in plus de fapt)

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12204

        #63
        Eu va propun sa scoatem din reclama diferitelor " table " tip tigla , adica a tablei ondulate , denumirea producatorului semifabricatului . Putin conteaza cine a facut tabla si nici nu are importanta . Important este cine a fabricat materialele de protectie , adica vopseaua si ce mai este dat pe ea . Asta conteaza . Ce aderenta are la tabla , comportamentul la temperaturi extreme , rezistenta la impact , protectie la UV . Tabla poate fi si de conserva .
        La acest tip de tabla conteaza si are foarte mare importanta , calitatea garniturilor suruburilor , mai mult decit tabla . Daca acele garnituri sint facute din material pentru flecurile de la pantofi , avem o problema . Garniturile se vor usca , contracta , crapa , apoi incepe fericirea .
        Deci cind vorbim de pret ,
        - nu trebuie sa auzim " tabla sudeza , mexicana ....
        - trebuie sa stim precis calitatea si garantia sistemelor de protectie
        - trebuie sa asigure cele mai performante accesorii
        - trebuie sa asigure consilere de specialitate pt a decide daca acest tip de tabla se preteaza la forma acoperisului si climatului .
        ........................
        Poate ultimele doua puncte par aiurea dar nu este asa .
        Acest sistem de invelitoare cu tabla ondulata , este cel mai putin sigur la montaj pe acoperisuri cu forma alambicata si fenomene extreme dar normale la noi .
        Sistemul de coame , dolii si alte inchideri este deficitar din cauza formei . La furtuna de ploaie poate intra apa , la viscol intra zapada si la dezghet se scurge pe sub ea , in caz de depuneri si formare de apa sub zapada , apa o ia pe la toate inchiderile ...
        In tarile in care lumea chiar munceste banii , unde lumea stie cit costa banii , in zone climatice asemanatoare se foloseste tabla faltuita , sindrila sau tabla cu cutele foarte mici !!!! , singurele care asigura un acoperis integral etans .
        ......................
        Asa ca , mai bine sa se dea informatii si nu sa facem reclama la producatorii de tabla .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Je1982rom
          Incepator
          • 25.ian.2012
          • 73

          #64
          Postat în original de Mircea G
          Eu va propun sa scoatem din reclama diferitelor " table " tip tigla , adica a tablei ondulate , denumirea producatorului semifabricatului . Putin conteaza cine a facut tabla si nici nu are importanta . Important este cine a fabricat materialele de protectie , adica vopseaua si ce mai este dat pe ea . Asta conteaza . Ce aderenta are la tabla , comportamentul la temperaturi extreme , rezistenta la impact , protectie la UV . Tabla poate fi si de conserva .
          La acest tip de tabla conteaza si are foarte mare importanta , calitatea garniturilor suruburilor , mai mult decit tabla . Daca acele garnituri sint facute din material pentru flecurile de la pantofi , avem o problema . Garniturile se vor usca , contracta , crapa , apoi incepe fericirea .
          Deci cind vorbim de pret ,
          - nu trebuie sa auzim " tabla sudeza , mexicana ....
          - trebuie sa stim precis calitatea si garantia sistemelor de protectie
          - trebuie sa asigure cele mai performante accesorii
          - trebuie sa asigure consilere de specialitate pt a decide daca acest tip de tabla se preteaza la forma acoperisului si climatului .
          ........................
          Poate ultimele doua puncte par aiurea dar nu este asa .
          Acest sistem de invelitoare cu tabla ondulata , este cel mai putin sigur la montaj pe acoperisuri cu forma alambicata si fenomene extreme dar normale la noi .
          Sistemul de coame , dolii si alte inchideri este deficitar din cauza formei . La furtuna de ploaie poate intra apa , la viscol intra zapada si la dezghet se scurge pe sub ea , in caz de depuneri si formare de apa sub zapada , apa o ia pe la toate inchiderile ...
          In tarile in care lumea chiar munceste banii , unde lumea stie cit costa banii , in zone climatice asemanatoare se foloseste tabla faltuita , sindrila sau tabla cu cutele foarte mici !!!! , singurele care asigura un acoperis integral etans .
          ......................
          Asa ca , mai bine sa se dea informatii si nu sa facem reclama la producatorii de tabla .
          Hai sa itzi explic cum sta treaba. Am observat ca tu ai probleme cu garniturile de la suruburi. Da un "search" pe internet si ai sa obtii foarte multe raspunsuri. La tigla metalica FOARTE MULT conteaza provenienta pentru ca cei mai multi producatori de tigla metalica din Romania sunt DOAR MODELATORI de tabla. Singurii producatori de RULOURI de TABLA sunt cei de la RUUKKI. NICI MACAR LINDAB NU PRODUC RULOURI !!! (un lucru extrem de important !!!). Iar pina la urma CUMPARATORUL face diferenta !!! Daca nu va convine tigla metalica, motati-va TIGLA nene :P, cu zapada de afara mai mult de un acoperis e facut PRAF. TIGLA are nevoie NUMAI !!! repet NUMAI un acoperis de BETON .

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12204

            #65
            Eu nu sint si nu voi fi cumparator de asa tabla sau tigla . Optiunile mele sint altele , dar nu despre mine discutam ci despre cum trebuie sa fie informat cumparatorul referitor la "performanta "sistemului . Sint convins ca la dezghet , o multime se vor plinge ca le ploua in casa .
            Referitor la mesajul anterior , privita poza si spuneti ce vedeti !
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Je1982rom
              Incepator
              • 25.ian.2012
              • 73

              #66
              deci ... sunt proiecte de acoperis care nu este indicat sa montezi tigla metalica, DAR asta nu scrie nicaieri deoarece proiectele facute in Romania sunt de mintuiala. O sa te las sa descoperi care sunt proiectele . Stii cum ar trebui sa arate un proiect? Cate case din Romania au calcule privind dimensiunea si cati litri de apa ar suporta spre exemplu un Jgheab de 125, etc exemple. Fudui si destepti suntem dar ... mai e pina ajungem acolo. Dupa cum am mai spus, avem ceea ce cerem domnilor.

              Cu scuzele de rigoare o sa editez mesajul cu o precizare : Acoperisul din poza a fost montat de un contructor NU DE ECHIPA SPECIALIZATA . Cat timp multa lume monteaza tigla metalica cu "meseriasii" care au ridicat casa de jos o sa apara asa ceva.
              Ultima editare de Je1982rom; 07.feb.2012, 00:35.

              Comentariu

              • alina77
                Incepator
                • 02.feb.2012
                • 34

                #67
                Buna seara,

                Multumesc frumos, eu chiar invat din ce citesc.

                Nu imi place ce vad in poza postata. Suruburile alea sigur trebuiau sa fie puse deasupra?? Metalul se dilata si contracta de la cald la frig si largesc tabla iar garniturile nu ai din ce sa le faci ca sa reziste la 45 grade temperatura la umbra, sus pe tabla probabil 150
                Dolia este pusa PESTE tabla!!! Pai intra apa sub ea sigur la prima ploaie mai abundenta si gheata iarna. Ia pus fusta sub ea de 1m latime?

                De la gerard mi-a zis ca pune suruburile in lateral, m-am cam speriat ca faza cu suruburile dar daca e la moda am zis ca asa facem. Dar cand a zis pretul am inghetat. 20.000 euro pentru 400 m2. Scuzati-ma domnilor, dar este foarte scump, extrem de scump. Ca sa iei niste tabla sa ii dai cu vopsea si cu niste pietris si apoi sa o insurubezi pe acoperis este foarte scump. Si manopera este .... 5 euro/m2 +TVA ca sa dai 3 suruburi cu bormasina.

                Nu vreu sa jignesc pe nimeni dar o astfel de tabla ar trebui sa fie foarte, foarte ieftina. Cand am gandit ca pun asa ceva la asta m-am asteptat. Pai cum sa platesti pe cineva 2000 euro ca sa puna pe casa tabla asta ca termina in maxim 5 zile indiferent ce fel e acoperisul. Eu castig banii astia in 3 luni.

                Ar trebui sa fie o solutie rapida si ieftina de a face o invelitoare care sa tina 25-30 ani (eu mai mult nu vad suruburile alea indiferent ce marca are garnitura) poate tabla rezista 50 dar e degeaba daca ploua prin gaurele suruburilor.

                Apelez tot la dumneavoastra, sindrila bituminoasa miroase a smoala vara cand se incinge?

                Comentariu

                • alina77
                  Incepator
                  • 02.feb.2012
                  • 34

                  #68
                  PS Nu cred ca imi mai raspunde cineva.... dar asta e. Nu pot sa nu spun ce gandesc. Nu stiu daca am dreptate sau nu, nu este meseria mea. Vreau doar sa fac cu banii mei ceva bun si durabil. Astept sa fiu contrazisa la treaba cu suruburile .....

                  Daca stiti un mester care faltuieste bine tabla va rog sa imi spunieti si mie.


                  Multumesc

                  Comentariu

                  • Je1982rom
                    Incepator
                    • 25.ian.2012
                    • 73

                    #69
                    toate chestiile legate de dilatatie sunt calculate si nu sunt probleme (avem case montate de acum 10 ani fara probleme), DOLIA PUSA PESTE TABLA se numeste ACOPERA DOLIE si e un accesoriu mai recent cu dublu rol (1. Ascund taieturile doliilor 2. ajuta dolia ca nu cumva la lungimi mari de dolie apa-zapada sa intre pe sub canturile doliei, mai periculos fiiind la zapada pentru ca zapada se topeste cate un pic baza sloiurilor de zapada raminind imbibate cu apa si e riscul sa sara peste buza doliei). Apoi chestia cu Gerard nu prea ai dreptate pentru ca e FOARTE dificil de pus pentru ca acoperisul vin din asa zise PETALE (adica bucatele mici de 0.2 pe 0.35), iar la suprafete mai maricele te pot "fura", totusi pretul montajului e exagerat (gasesti montaj cu 4 euro TVA INCLUS).

                    Tabla sa fie ieftina ... nici o problema iti recomand ROMATERMIT grosime 0.45, care nu trebuie sa sara 55 RON/m2 "la gata", adica maxim 22000 RON.

                    Cu suruburile autoforante ma dati gata !!! repet au garnitura autovulcanizanta, cauta pe net si ai sa gasesti.

                    Sindrila bituminoasa are durata mica de viata, iar mirosul emanat nu este exagerat.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12204

                      #70
                      Postat în original de Je1982rom
                      toate chestiile legate de dilatatie sunt calculate si nu sunt probleme (avem case montate de acum 10 ani fara probleme), DOLIA PUSA PESTE TABLA se numeste ACOPERA DOLIE si e un accesoriu mai recent cu dublu rol (1. Ascund taieturile doliilor 2. ajuta dolia ca nu cumva la lungimi mari de dolie apa-zapada sa intre pe sub canturile doliei, mai periculos fiiind la zapada pentru ca zapada se topeste cate un pic baza sloiurilor de zapada raminind imbibate cu apa si e riscul sa sara peste buza doliei)..........

                      Sindrila bituminoasa are durata mica de viata, iar mirosul emanat nu este exagerat.
                      Buna dimineata sefu' , pina la urma te-ai prins ce-am vrut sa arat in poza !
                      Este ce spuneam eu mai sus . Inchiderile la acest tip de tabla sint ciudate si expuse esecului . Dovada ca s-a ales acest tip de acoperire a doliei pt scopul spus de mine si dedus de tine ! Important este ca acest tip de acoperire si alte dichisuri , se fac afara de hat vreme , la noi nema . Bani multi si lucari de mintuiala cu accesorii lipsa .
                      Despre lucrarea facuta de constructor , mare teapa te-ai luat . Lucrarea reprezinta un acoperis de biserica in America si este facuta de un contractor specializat , si nu uita ca acolo , inspectia si controlul este dur si nu se trece nimic cu vederea.
                      De ceva timp de cind bintui pe aici au aparut multi cunoscatori in ale " tablilor " ! dar nimeni nu a venit cu ceva nou . Toti toaca " indicatiile " vinzatorului si lauda marfa .
                      Eu am aratat ceva nou , VOI ????
                      ..............
                      Sindrila nu este durabila ? Sigur ?
                      Fișiere Atașate
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • bgd_stanescu
                        Membru
                        • 18.dec.2009
                        • 204

                        #71
                        Postat în original de Mircea G
                        ... se fac afara de hat vreme , la noi nema . Bani multi si lucari de mintuiala cu accesorii lipsa .
                        Dolia respectiva se face si la noi de "hat vreme", numai ca este o investitie pe care nu vor prea multi sa o faca.

                        Cred ca firmele mari iti ofera foarte multe variante de accesorii, insa noi "romanii" vrem totul ieftin si bun si de aceea sarim penste toate aceste accesorii care de multe ori ar reprezenta cel putin doua treimi din valoarea acoperisului. Cate acoperisuri ati vazut cu opritoare de zapada deasupra ferestrelor de mansarda, la hornuri, ...Cate acoperisuri ati vazut cu scara de acces la horn, langa care ar mai trebui sa existe si acea platforma metalica pe care trebuie sa stai ca sa desfunzi hornul? Cate acoperisuri ati vazut sa aiba aerisiri speciale pe coama sau in apropierea coameni? ...etc. Toate acestea costa si nu cred ca e vina producatorului sau montatorului -> cred ca e vina puterii noastre de cumparare; nu ne permitem sa cumparam toate aceste accesorii.

                        Comentariu

                        • Je1982rom
                          Incepator
                          • 25.ian.2012
                          • 73

                          #72
                          Postat în original de bgd_stanescu
                          Dolia respectiva se face si la noi de "hat vreme", numai ca este o investitie pe care nu vor prea multi sa o faca.

                          Cred ca firmele mari iti ofera foarte multe variante de accesorii, insa noi "romanii" vrem totul ieftin si bun si de aceea sarim penste toate aceste accesorii care de multe ori ar reprezenta cel putin doua treimi din valoarea acoperisului. Cate acoperisuri ati vazut cu opritoare de zapada deasupra ferestrelor de mansarda, la hornuri, ...Cate acoperisuri ati vazut cu scara de acces la horn, langa care ar mai trebui sa existe si acea platforma metalica pe care trebuie sa stai ca sa desfunzi hornul? Cate acoperisuri ati vazut sa aiba aerisiri speciale pe coama sau in apropierea coameni? ...etc. Toate acestea costa si nu cred ca e vina producatorului sau montatorului -> cred ca e vina puterii noastre de cumparare; nu ne permitem sa cumparam toate aceste accesorii.
                          Multumesc. Mircea tin sa precizez ca lucrez la o firma de comercializare si montaj tigla metalica de vreo 5-6 ani. Ne-au trecut peste 1 milion de m2 de tigla metalica. Deci ma REPET CUMPARATORUL FACE PRETUL, de aici si calitatea lucrarilor.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12204

                            #73
                            Firmele vor sa faca bani si ofera solutii ieftine desi stiu ca nu sint functionale 100%.
                            Tu trebuie sa traiesti , asa ca accepti politica firmei .
                            Problema este ca aici nu vindem , nu cumparam , doar discutam si birfim . Asta vreau sa spun , ca aici putem informa complet fara ingradirea data de politica firmei .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Je1982rom
                              Incepator
                              • 25.ian.2012
                              • 73

                              #74
                              Postat în original de Mircea G
                              Firmele vor sa faca bani si ofera solutii ieftine desi stiu ca nu sint functionale 100%.
                              Tu trebuie sa traiesti , asa ca accepti politica firmei .
                              Problema este ca aici nu vindem , nu cumparam , doar discutam si birfim . Asta vreau sa spun , ca aici putem informa complet fara ingradirea data de politica firmei .
                              Ai dreptate poate asa esti multumit. De asta sunt pline strazile de lucruri chinezesti. Cu tine nu ajung la un consens oricum ar fi bine sa te bagi in politica. Vorbesti numai ambiguu si pe dinafara ... ai probleme cu vreo firma de tabla ? sau iti place numai sa contrazici ! argumente ai adus pina acum 0. Mi-ai aratat o poza cu o tabla decolorata (probabil cumparata de la gaborii de la Tg. Mures) cu un montaj revoltator, dar nu totul e la fel. o Sa iti arat poze cu cateva acoperise ca la carte.

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12204

                                #75
                                Postat în original de Je1982rom
                                Ai dreptate poate asa esti multumit. De asta sunt pline strazile de lucruri chinezesti. Cu tine nu ajung la un consens oricum ar fi bine sa te bagi in politica. Vorbesti numai ambiguu si pe dinafara ... ai probleme cu vreo firma de tabla ? sau iti place numai sa contrazici ! argumente ai adus pina acum 0. Mi-ai aratat o poza cu o tabla decolorata (probabil cumparata de la gaborii de la Tg. Mures) cu un montaj revoltator, dar nu totul e la fel. o Sa iti arat poze cu cateva acoperise ca la carte.
                                Eu am spus clar si nu ambiguu ca la noi nu se vinde si nu ni se ofera solutia completa.
                                Ce legatura are politica ?
                                Argumente zero ?
                                Am postat o poza cu un detaliu neintilnit la noi , un detaliu care incerca sa rezolve o problema a acestui tip de tabla . Pina acum la toti care s-au perindat pe aici , nimeni nu aratat acest detaliu , nimeni n-a adus ceva nou . Toti toaca povestea vinzatorilor . Povestea mea este ca acest tip de tabla nu asigura protectie 100% in caz de vreme extrema .
                                Sincer , nu cunosc daca tabla este luata de la gabori , dar am spus ca lucrarea este un acoperis de biserica in SUA .
                                Care carte , aia cu capitole lipsa ??
                                Daca imi permiti o intrebare : poti garanta pe o dolie ca nu intra apa pe acolo , nici la ploaie intensa , nici la baraje de gheata ?
                                Fișiere Atașate
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...