Pret invelitoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bgd_stanescu
    Membru
    • 18.dec.2009
    • 203

    #76
    Postat în original de Mircea G
    Am postat o poza cu un detaliu neintilnit la noi , un detaliu care incerca sa rezolve o problema a acestui tip de tabla . Pina acum la toti care s-au perindat pe aici , nimeni nu aratat acest detaliu , nimeni n-a adus ceva nou . Toti toaca povestea vinzatorilor
    ...
    Daca este posibil, va rog sa nu lasati aceste poze ca niste ghicitori pentru noi. Chiar as vrea sa invat din ele, dar nu inteleg care sunt solutiile "nemaiintalnite" la noi. Presupun ca lucrarile sunt din zone cu aceeasi clima ca la noi (ca la televizor ii cam vad pe toti iarna cu niste bluze subtiri).

    Postat în original de Mircea G
    . Povestea mea este ca acest tip de tabla nu asigura protectie 100% in caz de vreme extrema .
    La ce va referiti can scrieti "protectie 100%"? La infiltratii? Se poate sa ne spuneti care tip de tabla asigura protectie 100%?

    Postat în original de Mircea G
    Daca imi permiti o intrebare : poti garanta pe o dolie ca nu intra apa pe acolo , nici la ploaie intensa , nici la baraje de gheata ?
    Cred ca nimeni nu poate garanta asta. Chiar si la tabla faltuita pot exista probleme datorita capilaritatii+zapada+gheata (sub zapada se face apa -> se opreste in barajul de gheata -> urca prin falturi, ingheata -> le umfla -> intra apa). Consider ca cea mai importanta piesa a acoperisului este folia montata corect, care ar trebui sa preia orice picatura provenita de la situatii extreme (cum ar fi acum, cand de 3 zile vantul imi sufla zapada orizontal prin colturi ale casei la care nici nu ma asteptam vreodata sa intre apa sau zapada )

    Comentariu

    • corsalex
      Membru
      • 14.iul.2011
      • 117

      #77
      credeti ca am facut prostie ca n-am pus bureti de etansare la coama? la dolii am pus banda din aia care se umfla cand o desfaci. bandex parca scria pe factura.

      ma uit in poze si ma minunez cate suruburi sunt acolo. de exemplu coama e prinsa in surub pe fiecare solz. la mine distanta dintre suruburi este de 2 solzi...si mi se pare ok.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #78
        bgd_stanescu @
        Pozele nu sint ghicitoare sint doar sa ilustrez ceva ce n-am vazut la noi . Asta o tot repet .
        Tabla faltuita asigura protectie de 100%
        Daca vorbiti de protectia foliei , deja recunoasteti ca tabla nu asigura protectie ! Daca intr-un sistem intra doua componente sigur apare defectul . La montaj folie , lasa ca merge ca se acopera cu tabla , la pus tabla , ce nu are folie ???? In plus de asta nici folia nu este etansa .
        .............
        corsalex@
        da , buretele minune ! Credeti ca rezista la apa ?
        ............................
        Fiecare cu gustul si pretentiile sale , eu doar spun ca trebuie precizat cumparatorului si bunele si relele.
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • alina77
          Incepator
          • 02.feb.2012
          • 34

          #79
          Buna seara

          Am primit azi oferta de la firma care pune zinc, cupru si aluminiu.

          Am fost la ei si am vazut tabla. OAUUU!! Tabla de zinc-titan groasa de 0,7 adica e aproape la fel de groasa ca tabla de pe masina, ii lipsea vopseaua.
          Mi-au dat o mostra acasa, un solz din zinc, si nu se pot indrepta cu mana aripioarele pe care le-au facut pentru prindere.
          Pretul pentru cei 400 m2 de acoperis a iesit la 26.000 euro cu zinc faltuit . Cum am zis, la gerard ajunsesem la 20.000 . Lindab 10.000.
          Sindrila bituminoasa 5000 cea mai scumpa gasita de mine.

          Rezistenta in timp din cate inteleg eu sindrila cu bitum garantie 15 ani, lindab 20-25 (am gasit variante pe net), gerard poate 30 (am frunzarit certificatul si zic asa 5 ani montaj, 10 ani vopsea, 25 tabla garantie integrala si inca 25 ani la tabla garatie partiala sau ceva, nu ma intrebati cum, si nu zic nimic de suruburi) zinc garantie 50 ani

          PS Mi-a zis un coleg ca a daramat casa bunicilor si a scos din astereala cuie de cupru (probabil un aliaj) pe care le-a batut apoi la casa noua.

          Si eu cred ca trebuie cumparatorul informat si mai cred ca castiga toata lumea, chiar si vanzatorii. Un vanzator/producator iese mai castigat daca vinde 50 de ani cu profit 10% decat daca vinde 5 ani cu profit 100%. Chiar si la un popor caruia ii plac manelele.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #80
            Postat în original de alina77

            Am primit azi oferta de la firma care pune zinc, cupru si aluminiu.
            Pretul pentru cei 400 m2 de acoperis a iesit la 26.000 euro cu zinc faltuit . Cum am zis, la gerard ajunsesem la 20.000 . Lindab 10.000.
            Sindrila bituminoasa 5000 cea mai scumpa gasita de mine.
            .............
            Sa discutam de preturi ...
            Indiferent ce casa se construieste , in 15-20 de ani , va necesita niste reparatii , modernizari , transformari . Putine sint casele care trec peste ani fara interventii majore . Peste 15-20 de ani , poate nici nu va mai intereseaza , poate copii preiau conducerea , poate se schimba optiunea dvs si vindeti ...in fine vreau sa spun ca acesta este un interval foarte mare iar mai departe nici nu are rost sa ne gindim .
            In lumea asta si evolutia stiuta , 15-20 de ani este un orizont extrem de indepartat .
            M-am mai invirtit prin lumea celor pt care banii nu conteaza si nici macar ei " nu bat " asa departe , pe principiul ...sa ajungem noi sanatosi acolo si ...mai vedem !
            Pt ce aceasta " filozofie " ?
            La ofertele de mai sus , cautam varianta optima pret/ calitate / durata 15-20 de ani .
            Singura care se inscrie aici : SINDRILA .
            Pret mic .
            Calitate : acoperis 100% sigur la patrunderea apei , greutate mica , aspect placut , adaptabila la orice forma de acoperis , nezgomotoasa la ploaie , rezistenta la piatra ...etc
            Garantia se inscrie in timpul dorit de noi . ( totusi ma indoiesc ca dupa 10-15 ani se mai uita cineva la noi daca mergem la garantie , indiferent pt ce tip de material )
            ...........
            Preceptia generala este ca sindrila zboara de pe casa . Corect ! zboara asa cum zboara si tabla , indiferent care ar fi ea . Motivul decolarii este montajul gresit . Si aici diferentele sint majoare intre sindrila si tabla .
            La un montaj gresit , daca zboara tabla , se dezveleste casa pe portiuni imense , ramine astereala in ploaie , acoperisul zburat poate face pagube imense sau chiar victime si sintem apoi buni de plata .Reparatia in acest caz inseamna refacerea aproape in totalitate a invelitorii
            La un montaj gresit , daca zboara sindrila , se rup citeva bucati dar acoperisul ramine perfect etans . Reparatia se face in citeva minute cu un pret ...aproape moca !
            Ideea este ca sindrila montata corect , nu zboara , nu se rupe ,nu se intimpla nimic .
            ...............
            Eu inclin pt o investie minima cu efecte maxime iar cu restul de bani economisiti sa va traiti viata si sa va cresteti copii ...
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Je1982rom
              Incepator
              • 25.ian.2012
              • 74

              #81
              Postat în original de alina77
              Buna seara

              Am primit azi oferta de la firma care pune zinc, cupru si aluminiu.

              Am fost la ei si am vazut tabla. OAUUU!! Tabla de zinc-titan groasa de 0,7 adica e aproape la fel de groasa ca tabla de pe masina, ii lipsea vopseaua.
              Mi-au dat o mostra acasa, un solz din zinc, si nu se pot indrepta cu mana aripioarele pe care le-au facut pentru prindere.
              Pretul pentru cei 400 m2 de acoperis a iesit la 26.000 euro cu zinc faltuit . Cum am zis, la gerard ajunsesem la 20.000 . Lindab 10.000.
              Sindrila bituminoasa 5000 cea mai scumpa gasita de mine.

              Rezistenta in timp din cate inteleg eu sindrila cu bitum garantie 15 ani, lindab 20-25 (am gasit variante pe net), gerard poate 30 (am frunzarit certificatul si zic asa 5 ani montaj, 10 ani vopsea, 25 tabla garantie integrala si inca 25 ani la tabla garatie partiala sau ceva, nu ma intrebati cum, si nu zic nimic de suruburi) zinc garantie 50 ani

              PS Mi-a zis un coleg ca a daramat casa bunicilor si a scos din astereala cuie de cupru (probabil un aliaj) pe care le-a batut apoi la casa noua.

              Si eu cred ca trebuie cumparatorul informat si mai cred ca castiga toata lumea, chiar si vanzatorii. Un vanzator/producator iese mai castigat daca vinde 50 de ani cu profit 10% decat daca vinde 5 ani cu profit 100%. Chiar si la un popor caruia ii plac manelele.
              Chiar nu intelegeti deloc ideea tiglei metalice. Inventatorii sistemului de "tigla metalica" au fost cei de la LINDAB prin 1995, ei avand BUNUL SIMT de a nu garanta ceva ce nu este INCA dovedit de timp. Daca tabla de pe casele bunicilor dura in jur de 30 de ani (vorbim de aia de 0.35-0.4) care NU ERA vopsita, tigla metalica de 0.5 dureaza LOGIC mult mai mult. Vopseaua ar dura in jur de 15-20 de ani DUPA CARE se revopseste (la noi in Romania INCA nu a fost cazul) cu vopseluri speciale. M-am informat despre ele dar nu am obtinut prea multe informatii, pe pietele din Nord-Vest (Polonia, Suedia, Finlanda) deja sunt pe piata. Oricum fiecare alege ce vrea. E ultimul mesaj care il mai trimit deoarece MirceaG observ ca nu are alta treaba decat sa contrazica.

              Comentariu

              • corsalex
                Membru
                • 14.iul.2011
                • 117

                #82
                chiar daca cei de la linbab au fost primii pe piata, de ceva vreme nu mai lucreaza cu aceleasi materiale pe care le stia toata lumea ca sunt foarte de calitate. stiu, de exemplu, 3 case cu acoperis din tigla metalica lindab, care s-a decolorat in doar 5ani de cand a fost facut. diferenta este chiar vizibila (iti atrage atentia), o foaie de tabla este mai inchisa la culoare, alta mai deschisa. am mai vazut o casa cu acoperis de la viking, tot asa. din cate am auzit lindab foloseste tabla turceasca, si multe firme care au aparut peste noapte, folosesc tabla romaneasca. asa ca informati-va bine, inainte sa dati banu!

                Comentariu

                • ionseptimiu
                  Incepator
                  • 05.feb.2012
                  • 12

                  #83
                  ai dreptate! tipul e subred! acasa la mine,220 m2 de invelitoare am muncit eu ,doi meseriasi si un salahor doua saptamani . cum o fac unii in trei zile.....

                  Comentariu

                  • ionseptimiu
                    Incepator
                    • 05.feb.2012
                    • 12

                    #84
                    nu te baga ,ca arata oribil

                    Comentariu

                    • Je1982rom
                      Incepator
                      • 25.ian.2012
                      • 74

                      #85
                      Postat în original de corsalex
                      chiar daca cei de la linbab au fost primii pe piata, de ceva vreme nu mai lucreaza cu aceleasi materiale pe care le stia toata lumea ca sunt foarte de calitate. stiu, de exemplu, 3 case cu acoperis din tigla metalica lindab, care s-a decolorat in doar 5ani de cand a fost facut. diferenta este chiar vizibila (iti atrage atentia), o foaie de tabla este mai inchisa la culoare, alta mai deschisa. am mai vazut o casa cu acoperis de la viking, tot asa. din cate am auzit lindab foloseste tabla turceasca, si multe firme care au aparut peste noapte, folosesc tabla romaneasca. asa ca informati-va bine, inainte sa dati banu!
                      Cred ca glumesti , probabil nu esti bine informat si tabla aia SIGUR nu era LINDAB sau VIKING PRUSZYNKI (produsa si venita cu certificat de conformitate), eu vand VIKING si pe spatele colilor vine amprentat cu sigla CBS SWEDEN. Totusi hai sa nu ne dam cu parerea .

                      Comentariu

                      • bgd_stanescu
                        Membru
                        • 18.dec.2009
                        • 203

                        #86
                        Pe foarte multe proiecte de case este scris "invelitoare din tabla tip lindab"; de aici marea confuzie despre ce inseamna "lindab". Este cam acelasi lucru cu "rigips", "cola", ... etc, unde brandul a devenit substantiv comun.

                        Cel care mi-a montat tabla pe casa m-a intrebat:
                        el: da ce tabla va puneti? din aia lindab, nu-i asa?
                        eu: nu, eu imi pun ruukki
                        el: cum, nu va puneti din aia ondulata lindab? (facand ochii mari)
                        eu: imi pun ondulata, dar e ruukki, nu e lindab
                        el: aaa, va puneti lindab ondulat din ala ruukki... am inteles
                        eu: nu domnule, eu imi pun tabla ondulata ruukkki. Lindab e numele firmei. La fel si Ruukki. Ambele sunt imitatie de tigla, numai ca eu imi pun ruukki...
                        el: deci va puneti lindab din ala frumos ruukki (zambind in semn ca a inteles)
                        eu: da, asa este, o sa imi pun un lindab ruukki ...

                        Comentariu

                        • Je1982rom
                          Incepator
                          • 25.ian.2012
                          • 74

                          #87
                          Postat în original de bgd_stanescu
                          Pe foarte multe proiecte de case este scris "invelitoare din tabla tip lindab"; de aici marea confuzie despre ce inseamna "lindab". Este cam acelasi lucru cu "rigips", "cola", ... etc, unde brandul a devenit substantiv comun.

                          Cel care mi-a montat tabla pe casa m-a intrebat:
                          el: da ce tabla va puneti? din aia lindab, nu-i asa?
                          eu: nu, eu imi pun ruukki
                          el: cum, nu va puneti din aia ondulata lindab? (facand ochii mari)
                          eu: imi pun ondulata, dar e ruukki, nu e lindab
                          el: aaa, va puneti lindab ondulat din ala ruukki... am inteles
                          eu: nu domnule, eu imi pun tabla ondulata ruukkki. Lindab e numele firmei. La fel si Ruukki. Ambele sunt imitatie de tigla, numai ca eu imi pun ruukki...
                          el: deci va puneti lindab din ala frumos ruukki (zambind in semn ca a inteles)
                          eu: da, asa este, o sa imi pun un lindab ruukki ...
                          )
                          Montam in jur de 300-400 de acoperise pe an si sunt FOARTE PATIT cu chestii de genul : Linda, lindap, mai zici si tu "limbidau" ). Oricum lumea a inceput sa priceapa diferentele dintre fabricanti, grosimi, zincaj, calitatea vopselei, iar dupa mine (fiind si distribuitor RUUKKI) cred ca ai facut alegerea cea mai buna.

                          Comentariu

                          • corsalex
                            Membru
                            • 14.iul.2011
                            • 117

                            #88
                            Postat în original de Je1982rom
                            Cred ca glumesti , probabil nu esti bine informat si tabla aia SIGUR nu era LINDAB sau VIKING PRUSZYNKI (produsa si venita cu certificat de conformitate), eu vand VIKING si pe spatele colilor vine amprentat cu sigla CBS SWEDEN. Totusi hai sa nu ne dam cu parerea .
                            nu, chiar nu glumesc, si nu-mi dau cu parerea. Tabla, stiu sigur, sigur, ca este LINDAB. Proprietarul casei nu a tinut cont de pret, in tot de a facut in casa construita, si datorita acestui lucru si-a pus si tigla metalica de la LINDAB, ca stia ca este cea mai buna. Acum nu ii vine sa creada, ca s-a decolorat in halul ala; deci nu me refer ca a ruginit sau ca a sarit vopseaua...cred ca lacul este afectat.
                            La decolorat, ma refer ca se vede diferenta dintre o foaie de tabla si alta, nu ca o singura foaie de tabla are 2 nuante. E ca si cum ar fi fost 2 loturi.

                            Iar la casa cu viking, stiu ca era masina pe care scria viking la poarta casei cand se lucra la acoperis.

                            Comentariu

                            • Je1982rom
                              Incepator
                              • 25.ian.2012
                              • 74

                              #89
                              Asa e, LINDAB mai are o subdivizie care se numeste ROVA, concurand la preturi cu celelalte tigle mai mediocre de pe piata, iar legat de diferenta de nuanta intre coli la LINDAB NU EXISTA !!! deoarece comenzile sunt facute pe fiecare casa (adica tigla metalica + accesoriile sunt facute din ACELASI RULOU de tabla). In legatura cu viking e ca si cum pui sigla de BMW la Dacia de 1310, nu o sa ajunga ca BMW-ul niciodata.

                              Comentariu

                              • corsalex
                                Membru
                                • 14.iul.2011
                                • 117

                                #90
                                Nu m-ai inteles. Am zis ca proprietarul nu a facut economie la bani! Nu a pus Rova, a pus LINDAB. Esti prea sigur ca nu exista diferenta, LINDABUL nu mai e ce a fost odata.
                                Iar cu vikingul, daca te referi la faptul ca doar cei de la viking au facut montajul, tabla fiind luata din alta parte, nu te-as putea contrazice, pentru ca nu stiu ce tabla au avut in masina cand au adus-o. Dar tot masina lor de la viking era. E putin probabil sa fi fost alta tabla.
                                Nu are rost sa ma contrazic, tinand cont ca esti montator/distribuitor de viking, si normal ca n-ai cum sa-ti faci antireclama. Si poti sa fii montator, dar ai vazut case facute cu viking de ceva timp si sunt in regula? ca asa imediat, nu se decoloreaza, normal.
                                Eu doar am dat niste exemple concrete.

                                Numai bine

                                Comentariu

                                Procesare...