Pret invelitoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bgd_stanescu
    Membru
    • 18.dec.2009
    • 205

    #91
    Postat în original de Je1982rom
    ... diferenta de nuanta intre coli la LINDAB NU EXISTA !!! deoarece comenzile sunt facute pe fiecare casa (adica tigla metalica + accesoriile sunt facute din ACELASI RULOU de tabla)...
    Mai sunt "mesteri" care pun coli ramase de pe la altii sau exista posibilitatea sa fie firme care iau lungimi fixe ca sa le aiba pe stoc si in acest caz pot fi din diferite loturi rolele de tabla.

    Postat în original de Je1982rom
    ... iar dupa mine (fiind si distribuitor RUUKKI) cred ca ai facut alegerea cea mai buna...
    De unde stiti? Poate mi-am pus pe casa un produs inferior, adica cea mai mica grosime si cea mai slaba acoperire
    Ceea ce am observat in toate discutiile in care cineva cere pareri despre preturi (cum ar fi Domana alina77 si multi altii) e ca se compara "mere cu pere", adica doar din auzite si produse diferite. Ar trebui sa faceti o lista cu ce va trebuie pentru acoperis si apoi sa cereti pretul de la diferite firme -> ex: un burlan de diametru 87 si lungime 2M este ceva care gasiti la o multime de producatori si va puteti face o idee despre diferentele de pret.


    Postat în original de alina77
    ...Dupa ce a vazut casa, mesterul stramba din nas ca s-ar putea sa coste mai multe decat a zis initial...
    Daca ziceti mesterului: am cam 10,4 M de sort streasina, el o sa va zica un pret pe bucata de 2 M. Dar daca vine acasa si vede ca de fapt cei 10,4 M sunt formati din 4 tronsoane de 2,6 M, s-ar putea sa fie nevoie de mai mult material pentru ca, in general (!nu intotdeauna!) lungimea standard sa fie de 2 M si atunci aveti un pret mai mare. (cunoscatorii stiu deja ca mai sunt si suprapunerile de minim 10cm intre sorturi...)
    In concluzie: Da, pretul estimat poate creste cand se vad exact toate elementele acoperisului.

    Comentariu

    • Je1982rom
      Incepator
      • 25.ian.2012
      • 73

      #92
      Postat în original de corsalex
      Nu m-ai inteles. Am zis ca proprietarul nu a facut economie la bani! Nu a pus Rova, a pus LINDAB. Esti prea sigur ca nu exista diferenta, LINDABUL nu mai e ce a fost odata.
      Iar cu vikingul, daca te referi la faptul ca doar cei de la viking au facut montajul, tabla fiind luata din alta parte, nu te-as putea contrazice, pentru ca nu stiu ce tabla au avut in masina cand au adus-o. Dar tot masina lor de la viking era. E putin probabil sa fi fost alta tabla.
      Nu are rost sa ma contrazic, tinand cont ca esti montator/distribuitor de viking, si normal ca n-ai cum sa-ti faci antireclama. Si poti sa fii montator, dar ai vazut case facute cu viking de ceva timp si sunt in regula? ca asa imediat, nu se decoloreaza, normal.
      Eu doar am dat niste exemple concrete.

      Numai bine
      Ai declaratia de conformitate de la viking ? Factura ?
      Ultima editare de Je1982rom; 09.feb.2012, 16:04.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        #93
        Postat în original de Je1982rom
        [...] comenzile sunt facute pe fiecare casa (adica tigla metalica + accesoriile sunt facute din ACELASI RULOU de tabla). [...]
        Din două una: ori nu am înţeles ceea ce vreţi să spuneţi, ori este, eufemistic vorbind, o... exagerare.


        Postat în original de bgd_stanescu
        [...] In concluzie: Da, pretul estimat poate creste cand se vad exact toate elementele acoperisului.
        Hai să mă fac că nu înţeleg cele de mai sus , pentru că, "nu ştiu alţi cum sînt, dar eu, cînd..." trebuie să dau un preţ unui client, nu o fac fără să merg la "locul faptei", să măsor, să pun o mie de întrebări, să fac o mie de calcule, să le verific etc., pentru că mie mi se pare că nu faci decît să te auto-descalifici dacă ajungi în situaţia de a-i spune mai tîrziu clientului că preţul este mai mare. Nu, nu fac referire la un acoperiş, dar ceea ce fac eu ţine tot de domeniul construcţiilor.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • corsalex
          Membru
          • 14.iul.2011
          • 117

          #94
          Postat în original de Je1982rom
          Ai declaratia de conformitate de la viking ? Factura ?
          dupa cum am precizat mai sus, casele nu sunt ale mele. Si nici nu cred ca e nevoie de declaratie de conformitate si factura din moment ce am numit producatorii. Nu scriam aici, doar de dragul de a scrie, sau ca am ceva cu acei producatori; pur si simplu am venit cu exemple.
          Nu am negat faptul ca lindab nu a fost unul dintre cei mai buni producatori, dar in prezent calitatea materialelor NU mai este aceeasi fata de ce a fost la inceput, si din pacate pretul a ramas cam acelasi...

          Comentariu

          • Je1982rom
            Incepator
            • 25.ian.2012
            • 73

            #95
            Postat în original de RaduCA
            Din două una: ori nu am înţeles ceea ce vreţi să spuneţi, ori este, eufemistic vorbind, o... exagerare.

            Ce mi-au explicat cei de la RUUKKI. Cand se vopsesc rulourile ROSU (culoare preponderenta al tiglei metalice) acest proces dureaza un interval de timp (100 rulouri x 3 ore ruloul spre exemplu) apoi vine un interval de revizii si SCHIMB DE CULOARE. Urmatoarea vopsire de rosu nu o sa mai fie la fel ca cealalta din cauza temperaturii, umiditatii si alti factori. Mai e o chestie la unele culori, mai ales rosu 3011, care e predispus mult mai mult la decolorare prematura fata de alte culori. Spre exemplu uitati-va la masinile rosii, cand deschizi usa, partea care a fost astupata de usa e altfel fata de cupola masinii.

            Comentariu

            • Je1982rom
              Incepator
              • 25.ian.2012
              • 73

              #96
              Postat în original de corsalex
              dupa cum am precizat mai sus, casele nu sunt ale mele. Si nici nu cred ca e nevoie de declaratie de conformitate si factura din moment ce am numit producatorii. Nu scriam aici, doar de dragul de a scrie, sau ca am ceva cu acei producatori; pur si simplu am venit cu exemple.
              Nu am negat faptul ca lindab nu a fost unul dintre cei mai buni producatori, dar in prezent calitatea materialelor NU mai este aceeasi fata de ce a fost la inceput, si din pacate pretul a ramas cam acelasi...
              asa e atunci ai tigla metalica de "viking" sau "ruukki" sau "lindab" sau ce vrei tu. Imagineaza-ti si ai ce vrei. te rog nu acuza din auzite . Cazuri de decolorare prematura am intanlit se pot intanli, sunt rare si mai dese cu cat tigla metalica e mai ieftina.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6451

                #97
                Postat în original de Je1982rom
                [...] Cand se vopsesc rulourile ROSU (culoare preponderenta al tiglei metalice) acest proces dureaza un interval de timp (100 rulouri x 3 ore ruloul spre exemplu) apoi vine un interval de revizii si SCHIMB DE CULOARE. Urmatoarea vopsire de rosu nu o sa mai fie la fel ca cealalta din cauza temperaturii, umiditatii si alti factori. [...]
                Corect! Şi ce are în comun acest proces de producţie cu acoperişul unei anumite case?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Je1982rom
                  Incepator
                  • 25.ian.2012
                  • 73

                  #98
                  Postat în original de RaduCA
                  Corect! Şi ce are în comun acest proces de producţie cu acoperişul unei anumite case?
                  Multi MODELATORI de tabla din Romania cumpara in functie de vanzari si mai ales OFERTE (adica capete de productii, mai exact 3-4 rulori dintr-un proces ramase mai ieftin), cum Romania e o tara extrem de fluctuanta si nu se pun intrebari de genul DE CE ASA IEFTIN .... avem ceea ce VREM adica tabla ieftina. Mai concret omul cand isi cumpara tabla (ieftina si nu un producator consacrat) are tabla din 2 rulouri din procese de productie diferite cu diferente SIGURE de nuanta peste 2-3 ani.
                  Ultima editare de Je1982rom; 09.feb.2012, 16:59.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6451

                    #99
                    Postat în original de Je1982rom
                    [...] comenzile sunt facute pe fiecare casa (adica tigla metalica + accesoriile sunt facute din ACELASI RULOU de tabla). [...]
                    Bun, acum am înţeles, dar nu e vina mea că nu am înţeles de prima oară, ci este vina exprimării Dvs. Mai exact, nu "comenzile sînt făcute pe fiecare casă", ci "fiecare acoperiş de casă este făcut cu materiale din acelaşi lot de producţie". Am spus bine?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • corsalex
                      Membru
                      • 14.iul.2011
                      • 117

                      Postat în original de Je1982rom
                      asa e atunci ai tigla metalica de "viking" sau "ruukki" sau "lindab" sau ce vrei tu. Imagineaza-ti si ai ce vrei. te rog nu acuza din auzite . Cazuri de decolorare prematura am intanlit se pot intanli, sunt rare si mai dese cu cat tigla metalica e mai ieftina.
                      in primul rand, nu acuz pe nimeni. Doamne fereste! Daca nu eram sigur ce producator este, nu postam doar asa...
                      in al doilea rand, ce zic, nu este din auzite. Am vazut cu ochii mei.
                      eu am folosit alt producator pentru tigla metalica.
                      in al treilea rand, nu vreau sa ne mai contrazicem.

                      O seara placuta

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12199

                        Postat în original de Je1982rom
                        Ce mi-au explicat cei de la RUUKKI. Cand se vopsesc rulourile ROSU (culoare preponderenta al tiglei metalice) acest proces dureaza un interval de timp (100 rulouri x 3 ore ruloul spre exemplu) apoi vine un interval de revizii si SCHIMB DE CULOARE. Urmatoarea vopsire de rosu nu o sa mai fie la fel ca cealalta din cauza temperaturii, umiditatii si alti factori. Mai e o chestie la unele culori, mai ales rosu 3011, care e predispus mult mai mult la decolorare prematura fata de alte culori. Spre exemplu uitati-va la masinile rosii, cand deschizi usa, partea care a fost astupata de usa e altfel fata de cupola masinii.
                        Nu doream sa mai intervin dar aceste vorbe subliniate , ma doare !
                        O firma ca cea mentionata , nu poate spune never asa ceva , din doi motivi !
                        1. Firma are ISO 9001 si asta printe altele inseamna si repetabilitatea procesului de fabricatie in timp . Deci nu exista un lot asa , unul asa . Exista o culoare in catalog , AIA , si fara diferente de nuanta se va fabrica si vinde si la Paris si Bucuresti , azi si peste 10 ani .
                        2. Sa spuna asa ceva sau sa dea scris asa ceva ar insemna pierderea acreditarilor si sinucidere comerciala .
                        Concluzia :
                        ori sint inventii tipic comerciale , puse de vinzatori in gura unor firme mari pt a inlocui unele prodeuse de firma cu altele de garaj ....Adica se aduce tabla , eventual , de firma x si accesoriile se fac in garajul propriu si se vind la pret de firma ... cistig urias pt vinzator/montator ...sau alt tip de minarie
                        ori reprezentantii firmei de aici s-au combinat si cu o firma din spatele blocului si sub numele firmei de renume vind tabla de conserve acoperita cu vopsea de gard .
                        In tot cazul nu se admite deviatie de culoare intre loturi .
                        Degradarile de culoare sint admise intr-un anume interval de timp si intr-o oarecare masura , in functie climat si poluare !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • corsalex
                          Membru
                          • 14.iul.2011
                          • 117

                          Postat în original de Mircea G
                          Degradarile de culoare sint admise intr-un anume interval de timp si intr-o oarecare masura , in functie climat si poluare !
                          Da, am uitat sa mentionez ceva: faptul ca vecinul care are lindab si s-a decolorat, a cerut sa fie tratata suplimentar ca sa nu fie afectata de ploaia acida (aici e o zona din preajma unui combinat din care mai functioneaza 20%, deci nu e cine stie ce poluare); poate fi si chestia ca unele foi de tabla au fost tratate si altele nu (deci i-a dat teapa). Alea care s-ar parea ca au fost tratate chiar se pare ca si-au pastrat luciul+culoarea initiala, celelalte, s-au matuit si vopseaua s-a deschis putin la culoare. la cei de la viking nu cred ca se pune problema de tabla tratata suplimentar.

                          Comentariu

                          • bgd_stanescu
                            Membru
                            • 18.dec.2009
                            • 205

                            Postat în original de RaduCA
                            Hai să mă fac că nu înţeleg cele de mai sus , pentru că, "nu ştiu alţi cum sînt, dar eu, cînd..." trebuie să dau un preţ unui client, nu o fac fără să merg la "locul faptei", să măsor, să pun o mie de întrebări, să fac o mie de calcule, să le verific etc., pentru că mie mi se pare că nu faci decît să te auto-descalifici dacă ajungi în situaţia de a-i spune mai tîrziu clientului că preţul este mai mare. Nu, nu fac referire la un acoperiş, dar ceea ce fac eu ţine tot de domeniul construcţiilor.
                            Stiu ca intelegeti, dar vreti doar "sa puneti punctul pe i"
                            Contextul in care am facut aceasta afirmatie se refera la modul in care clientii (la fel si alina77) cer oferte si asa ajung sa plateasca un pret incorect. La fel ca si in cazul instalatiilor sanitare, electrice, termice...etc, toti intreaba "cat ma ajunge treaba asta la o casa de NN metri patrati?" fara a mai cere/oferi si alte detalii.
                            Profesionistii fac o mie de calcule, pun o mie de intrebari, le verifica, ... insa foarte multi clienti nu fac asta. Foarte multi forumisti care s-au interesat de preturi zic: "am gasit o oferta mai buna la XX pentru instalatia sanitara", insa de cele mai multe ori oferta mai buna include racorduri zincate in loc de bronz, teava cu peretii mai subtiri, ...etc.
                            Sa va dau un exemplu similar cu cel despre sorturile acoperisului: vine clientul si va zice ca vrea o oferta pt casa lui la rosu pentru instalatia termica si va da si o scema a casei cu locurile radiatoarelor si lungimea traseelor. Este destul de usor sa faceti o oferta preliminara in functie de aceste date. Insa daca mergeti la fata locului si vedeti ca trebuie sa strapungeti de 10 ori mai multi pereti de beton tare, ca nu aveti posibilitatea sa treceti traseele pe unde vrea clientul, ca sustinerea caloriferelor necesita accesorii suplimentare, ....etc, atunci cred ca estimarea initiala se va schimba putin, iar clientul o sa zica "mesterul a strambat din nas"

                            Revenind la subiectul topicului si ultimile postari pe aceasta tema (adica dorinta doamnei alina77 de a afla care sunt preturile pentru invelitoare), raman la parerea mea ca se discuta despre oferte si sume date de "mesteri" si nu de profesionisti, iar sumele discutate se refera la oferte preliminare (sau "din ochi"), nu la acele oferte finale facute dupa mii de calcule.
                            Ultima editare de bgd_stanescu; 10.feb.2012, 09:25.

                            Comentariu

                            • bgd_stanescu
                              Membru
                              • 18.dec.2009
                              • 205

                              Postat în original de Je1982rom
                              Ce mi-au explicat cei de la RUUKKI...mai ales rosu 3011...
                              Din cate stiam eu la Ruukki, pentru invelitorile rezidentiale, se folosesc culorile "RR"; in cazul de mai sus ar fi RR29. Culorile RAL se folosesc la panourile sandwich sau la produsele industriale. Poate cel care v-a explicat nu era de la Ruukki

                              Comentariu

                              • Je1982rom
                                Incepator
                                • 25.ian.2012
                                • 73

                                Postat în original de bgd_stanescu
                                Din cate stiam eu la Ruukki, pentru invelitorile rezidentiale, se folosesc culorile "RR"; in cazul de mai sus ar fi RR29. Culorile RAL se folosesc la panourile sandwich sau la produsele industriale. Poate cel care v-a explicat nu era de la Ruukki
                                E aproximativ aceeasi. Conceptul RR a fost implementat de RUUKKI. oricum in mare se refera la aceleasi culori.

                                Comentariu

                                Procesare...