Pret invelitoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alina77
    Incepator
    • 02.feb.2012
    • 34

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0377.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	792,4 KB 
ID:	600305

    acoperisul...sper sa se deschida poza.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6359

      Postat în original de alina77
      [...] Acoperisul meu, desi mie imi pare simplu, are 10 ape si 3 lucarne ceea ce inseamna multe coame, dolii. [...]
      No comment!
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • bgd_stanescu
        Membru
        • 18.dec.2009
        • 203

        Postat în original de RaduCA
        No comment!



        Doamna alina77, acoperisul Dumneavoastra este unul complex pentru orice tip de invelitoare veti alege Va recomand sa alegeti foarte bine montatorul; montajul necesita pricepere si atentie maxima; in caz contrar, la prima ploaie serioasa sau zapada veti regreta banii pe care i-ati dat pe materiale.

        Comentariu

        • Je1982rom
          Incepator
          • 25.ian.2012
          • 74

          Postat în original de alina77
          [ATTACH=CONFIG]63399[/ATTACH]

          acoperisul...sper sa se deschida poza.
          SUPERB proiect !!! Mare grija la partile dinspre NORD si la sistemul de drenaj de la cucuveaua mare, o sa trebuiasca mare de 150. in rest superba casa sa o stapiniti sanatoasa.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            Postat în original de alina77
            ....acoperisul...sper sa se deschida poza.
            Stimata doamna , in mod normal , la o asa forma de acoperis , un profesionist in ale invelitorilor trebui sa va intrebe in ce localitate este casa pt a vedea ce incarcaturi de zapada trebuie sa suporte dar si evacueze ( conform statisticilor ). Normal acest lucru trebuia stabilit de proiectant , sa aleaga o forma coerenta si un material de invelitoare adaptat evacuarii rapide a apei , zapezii dar si impermeabilitate maxima .
            Parerea mea este ca tabla ondulata nu se preteaza la acest tip de acoperis .
            Parerea vinzatorilor de tabla , au prins gaina cu oul de aur . Motivul ? La acest model isi scot banii pt un an numai din accesorii si cind va va curge apa in mansarda , vor invoca sfinta scriptura ...sau vointa Domnului .
            Si daca profesionistii doar se bucura de lucrare banoasa fara sa intrebe nimic , va mai intreb eu ceva ce trebuia sa va intrebe ei !!!!! Aveti pe terasa guri de scurgere la canalizare , pt burlane ? va intreb deoarece si astea , trebuiau sa faca parte din proiect .
            Momentan atit si imi pare rau ca va demoralizez , dar: VA GARANTEZ CA MONTAREA UNEI TABLE ONDULATE IN SISTEMUL CLASIC SI UNIC STIUT DE MONTATORI LA PRIMA ZAPADA MAI SERIOASA VA VETI ADUCE AMINTE DE MINE .
            Daca v-am iritat sau stirnit macar curiozitatea , o veste buna ar fi ca totusi daca doriti si tineti mortis , se poate monta tabla ondulata, dar cu citeva modificari nescrise nicaieri in ghidurile de montaj .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              mircea, acum daca tot ai scapat pasarica din gura, da-i alinei toate detaliile....
              sunt sigur ca se va ruga de sanatatea ta!

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                Normal ca da , dar ma astept ca prima oara sa-mi iau suturile de rigoare .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3481

                  pentru sfaturi benefice nu se dau suturi...
                  poate esti invitat sa vezi pe viu invelitoarea

                  Comentariu

                  • razvan voicu
                    Membru Marcant
                    • 30.iun.2008
                    • 800

                    Din intamplare am vazut mai multe poze ale respectivului acoperis . Va rog sa ma credeti ca nu stiu care este sistemul de invelitoare potrivit pentru un astfel de acoperis . Oricum nu as opta pentru o invelitoare ondulata .
                    Imi este foarte greu sa inteleg de ce isi fac oamenii astfel de acoperisuri . Nu au nici un avantaj . Va fi un acoperis scump , cu risc mare de infiltratii .
                    Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                    Comentariu

                    • alina77
                      Incepator
                      • 02.feb.2012
                      • 34

                      Da, am scurgeri prevazute in terasa in cele doua laterale, doua tevi din plastic cu diametru mare care au fost bagate in ciment si ies in afara terasei in lateral.
                      O alta problema a fost panta doliilor de sus. Au 15 grade.
                      O alta problema pe care o vedeam eu era calcanurile, cele doua din lateral. Insa am observat ca nu s-a asezat zapada si a nins ceva in februarie asta. Nu stiu de ce, banuiesc ca de vina este asezarea casei. Este la 20 m distanta de padurea Scrovistea. Poza pe care am postat-o este facuta din margine padurii.
                      Cum spuneam am carton pe casa in prezent si este la fel cum l-am pus. Nu a intrat apa cand a plouat ca a prins si cateva ploi.
                      Pe partea dinspre nord nu am nici fir de zapada pe acoperis.

                      Nu stiu de unde are domnul Ravan poze mai multe?

                      In prezent am in vedere 2 solutii pentru invelitore: sindrila bituminoasa si tabla de zinc faltuita. Tind spre sindrila pentru ca este mult mai ieftina si da un aspect frumos casei .
                      Zincul este pretentios si cere o fatada impozanta. Cred ca tabla faltuita ar fi mult mai rezistenta.

                      Comentariu

                      • razvan voicu
                        Membru Marcant
                        • 30.iun.2008
                        • 800

                        de la dvs.
                        a...a.c.....u@r.....ft.ro
                        Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                        Comentariu

                        • alina77
                          Incepator
                          • 02.feb.2012
                          • 34

                          Nu dau suturi nimanui, am intrat pe acest forum ca sa invat lucruri si am invatat ceva, cred.
                          Asta si pentru ca am observat si eu ca sunt tratata ca "gaina cu oua de aur" .
                          Multumesc anticipat domnului Mircea pentru sfaturi.

                          Comentariu

                          • alina77
                            Incepator
                            • 02.feb.2012
                            • 34

                            Am gasit emailurile . Din pacate nu mi-ati dat nici un raspuns, inteleg acum de ce. Dupa cum vedeti am cam renuntat la ideea de tigla metalica sau tabla ondulata.
                            Am facut acoperisul asa pentru ca mi-a placut iar arhitectul si inginerul de rezistenta nu au zis nimic de problema invelitorii. Am o vaga impresie ca au fost intimidati de barbatul meu si le-a fost teama sa nu piarda proiectul.

                            Comentariu

                            • razvan voicu
                              Membru Marcant
                              • 30.iun.2008
                              • 800

                              din punctul meu de vedere doar o invelitoare plana se preteaza iar cea mai buna varianta pe care o cunosc este artline . si apropos nici nu vand si nici nu montez produse marca lindab , deci nu pot fi acuzat pentru reclama .
                              Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                              Comentariu

                              • Je1982rom
                                Incepator
                                • 25.ian.2012
                                • 74

                                Răspuns la: Pret invelitoare

                                Postat în original de alina77
                                Am gasit emailurile . Din pacate nu mi-ati dat nici un raspuns, inteleg acum de ce. Dupa cum vedeti am cam renuntat la ideea de tigla metalica sau tabla ondulata.
                                Am facut acoperisul asa pentru ca mi-a placut iar arhitectul si inginerul de rezistenta nu au zis nimic de problema invelitorii. Am o vaga impresie ca au fost intimidati de barbatul meu si le-a fost teama sa nu piarda proiectul.
                                Sunt asa de multe ascunzisuri incat sunt sigur ca pina la urma tot aiurea o sa cumperi .

                                Comentariu

                                Procesare...