Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Acoperis din stuf sau paie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• constantin57
    a răspuns
    [quote="Mircea G"]
    Postat în original de reed
    ...... Poate ei sint mai inapoiati ca noi in domeniul constructiilor , si de aceea folosesc foarte mult acest stuf.
    Stuful mai are un mare dezavantaj. Copil fiind am stricat acoperisul casei cautind polen adunat in gaurile stufului de un soi de bondari putin mai mari ca albina. Curios ca chiar tata mi-a aratat unde si cum sa caut. La asta nu cred ca v-ati gindit.

Lasă un comentariu:

• Mircea G
    a răspuns
    Pt a face o exemplificare la ce scriam mai sus ...
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de reed
    ...... Poate ei sint mai inapoiati ca noi in domeniul constructiilor , si de aceea folosesc foarte mult acest stuf.
    Nu domnule ! Alta este problema . Ei au legi si le respecta . Daca intr-o zona s-au conservat locuinte cu stuf , cu stuf ramin , indiferent ce-ti atirna in pataloni ( sau nu ! ). Daca vrei sa construiesti ceva nou trebuie sa respecti traditia si stilul , casa nou construita trebuie sa para acolo de cind lumea . Cam acesta este motivul ce tine de constructii in sine .
    La noi , sigur s-ar gasi un dobitoc sa puna la o asemenea casa termopane si " lindab " , adica pvc si tabla indoita !!!

Lasă un comentariu:

• AutoCorect
    a răspuns
    Romania si Bulgaria mai exporta stuff din Europa, este foarte cautat inafara. Costurile de productie sunt zero sau aproape de zero, te costa doar culesul si transportul. Este o afacere buna pentru cei care au clienti pentru asa ceva.

Lasă un comentariu:

• klaus
    a răspuns
    Faptul ca Romania exporta si zeci de mii de masini pe an nu inseamna ca acele masini nu consuma benzina. Asa si cu stuful, faptul ca il exportam (daca o fi asa) nu inseamna ca nu trebuie intretinut.

Lasă un comentariu:

• reed
    a răspuns
    Nu pledez in favoarea acoperisului din stuf , imi place si mi-as face o casa cu asemena acoperis din mai multe motive pe care le-as considera personale. In scimb Romania exporta anual in jur de 800 tiruri cu stuf in europa de vest inclusiv Anglia unde este folosit la acoperis si la izolarea peretilor. Poate ei sint mai inapoiati ca noi in domeniul constructiilor , si de aceea folosesc foarte mult acest stuf.

Lasă un comentariu:

• klaus
    a răspuns
    Aia cu bun izolator si aspect interesant cred ca nu o neaga nimeni, sunt avantajele clare ale acoperirii cu stuf/alte paie.
    Insa si "nu necesita intretinere" sa o lasam pentru povesti gen Alba ca Zapada. Stuful necesita intretinere. Fie ca e eliminarea muschilor de pe el (care tin umezeala) fie ca e repararea paielor luate, la propriu, de pasari, fie ca e repararea terminatiilor acoperisului, fie ca e repararea distrugerilor provocate de razatoareetc.
    Plus ca acoperisul trebuie sa aiba o panta cat mai mare pentru a se scurge apa repede de pe el.
    Plus ca se produce cu multa munca manuala, ceea ce duce la o crestere substantiala a pretului, ajungand cu pana la 60% mai scump decat cele "moderne"
    Sa nu divinizam acoperisurile de stuf. Au avantajele lor, au farmecul lor, sunt raspandite pe tot globul dar nu degeaba sunt interzise in Londra inca din secolul 12 (doisprezece).

Lasă un comentariu:

• reed
    a răspuns
    Salut , acoperisul din stuf este foarte bun , stuful fiind un bun izolator , iar durabilitatea lui in timp poate ajunge si la 100 ani . Are un aspect placut si nu necesita intretinere . Se poate ignifuga . Costul materialului si al manoperei poate ajunge si la 15 euro pe metrul patrat . Nu folositi decit stuf de o singura generatie. Putem discuta pe mail mai multe amanunte , de unde se poate procura stuful , despre echipe care se ocupa cu montarea lui. Adresa de mail este kretan_transport@yahoo.com .

Lasă un comentariu:

• mack339
    a răspuns
    Da, ce ai vazut tu pe youtube se facea din Evul Mediu in Europa de West, pt casele de lemn. Este o adevarata meserie in sine cu traditie foarte lunga, pare usor dar nu este, si sculele sunt manuale , au ramas aceleasi de sute de ani.
    Dupa cite stiu eu, lemnul se ignifuga cu o solutie de BORAX, desi e foarte toxic, este singura solutie.
    Iti recomand sa faci un test, ia un manunchi , borax, lasa-l sa se usuce si apoi....foc. Si varul cred ca ar merge, deci merita si el un test.
    Succes !

Lasă un comentariu:

• Dan_Daniel
    a răspuns
    Postat în original de danzi
    Si eu vreau sa acopar o terasa cu stuf, problema e ca nu stiu de unde sa il cumpar. Nu ma vad taind stuful de pe marginea balariilor.
    Legat de problema ta cu ignifugarea stufului:
    Inainte de a pune stuful peste capriori pui placi de rigips RF acela rosu peste care pui latetii ca la o sarpanta normala, asta va ajuta suficient cat sa vina pompieri (in teorie, peste o ora).
    Stuful nu se hidroizoleaza. Daca e bine montat nu ar trebui sa ajunga nici macar un strop de apa pana la rigips.
    Din ce am vazut eu stuful este legat cu sfoara facuta din plante (impletitura), iar daca ai un mester bun poate sa iti faca diverse forme si modele de exceptie.
    Daca am sa gasesc stuf pana la vara cu siguranta am sa fac si eu, daca nu am sa acopar terasa cu sindrila din cedru (nici asta nu stiu de unde sa o cumpar inca).
    Daca intrebati in stanga si in dreapta, o sa gasiti destui care se vor oferi sa va aduca stuf cat doriti, mai greu cred ca o sa fie gasirea la Timisoara a unui mester bun, care sa va puna stuful, doar daca nu va pricepeti dvs. Stima.

Lasă un comentariu:

• danzi
    a răspuns
    Si eu vreau sa acopar o terasa cu stuf, problema e ca nu stiu de unde sa il cumpar. Nu ma vad taind stuful de pe marginea balariilor.
    Legat de problema ta cu ignifugarea stufului:
    Inainte de a pune stuful peste capriori pui placi de rigips RF acela rosu peste care pui latetii ca la o sarpanta normala, asta va ajuta suficient cat sa vina pompieri (in teorie, peste o ora).
    Stuful nu se hidroizoleaza. Daca e bine montat nu ar trebui sa ajunga nici macar un strop de apa pana la rigips.
    Din ce am vazut eu stuful este legat cu sfoara facuta din plante (impletitura), iar daca ai un mester bun poate sa iti faca diverse forme si modele de exceptie.
    Daca am sa gasesc stuf pana la vara cu siguranta am sa fac si eu, daca nu am sa acopar terasa cu sindrila din cedru (nici asta nu stiu de unde sa o cumpar inca).

Lasă un comentariu:

• ATS
    a răspuns
    acoperis stuf

Este un acoperis de stuf incredibil la Mogosoaia, un conac invelit in totalitate, pe malul lacului, la doar i km de Bucuresti: Manoir du lac
    manoiredulac.eu, are si date de contact. Daca s-ar realiza mai multe case in felul asta in Romania ar fii tare bine...

Lasă un comentariu:

• Ionut__
    a răspuns
    Postat în original de Mircea G
    Sa puneti si link-ul pentru a vedea si noi filmuletul ....
    youtube.com/watch?v=j38xPRQbLmg
    Sunt mai multe tehnici din cate am gasit oricum acesta este ce am gasit plus filmuletele aditionale lui.
    Pt. mai multe cautati pe you tube "reed roof" sau "thach roof".
    Oricum eu pun folie antiploaie sau anticondens pe dedesupt si apoi stuful(cred ca asa il voi hidroizola mai bine)

Lasă un comentariu:

• Dumitru popa
    a răspuns
    Bunicii mei au avut casa acoperita cu stuf, am fost surprins ce racoare era vara acolo, pot sa va spun urmatoarele; grosimea stratului de stuf era de aproximativ 30 cm; pe coama avea trei randuri de tigla si olanele pe varful coamei. Cel mai simplu se ignifugheaza prin varuire la interior prin pulverizarea varului cu o pompa. Stuful isi reduce combustibilitatea in timp datorita mushilor si a diverselor alge care cresc pe suprafata exterioara, adica dupa cativa ani de folosire nu se mai aprinde de la o scanteie ci mult mai greu.

Lasă un comentariu:

• Mircea G
    a răspuns
    Sa puneti si link-ul pentru a vedea si noi filmuletul ....

Lasă un comentariu:

Procesare...
X