Acoperis din stuf sau paie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #16
    Postat în original de reed
    ...... Poate ei sint mai inapoiati ca noi in domeniul constructiilor , si de aceea folosesc foarte mult acest stuf.
    Nu domnule ! Alta este problema . Ei au legi si le respecta . Daca intr-o zona s-au conservat locuinte cu stuf , cu stuf ramin , indiferent ce-ti atirna in pataloni ( sau nu ! ). Daca vrei sa construiesti ceva nou trebuie sa respecti traditia si stilul , casa nou construita trebuie sa para acolo de cind lumea . Cam acesta este motivul ce tine de constructii in sine .
    La noi , sigur s-ar gasi un dobitoc sa puna la o asemenea casa termopane si " lindab " , adica pvc si tabla indoita !!!
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #17
      Pt a face o exemplificare la ce scriam mai sus ...
      Fișiere Atașate
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • constantin57
        Membru
        • 11.dec.2005
        • 194

        #18
        [quote="Mircea G"]
        Postat în original de reed
        ...... Poate ei sint mai inapoiati ca noi in domeniul constructiilor , si de aceea folosesc foarte mult acest stuf.
        Stuful mai are un mare dezavantaj. Copil fiind am stricat acoperisul casei cautind polen adunat in gaurile stufului de un soi de bondari putin mai mari ca albina. Curios ca chiar tata mi-a aratat unde si cum sa caut. La asta nu cred ca v-ati gindit.

        Comentariu

        • iosifandrei
          Incepator
          • 18.ian.2010
          • 1

          #19
          Stuf disponibil

          Pentru inceput salutari tuturor pe 2010!
          Referitor la problema aparuta am o solutie! Detin un bazin acoperit pe cca. 5-6ha cu stuf. Inaltime undeva la 2,5m. Personal sunt interesat sa scap cat mai repede de el, deoarece in bazinul respectiv doresc sa amenajez un bazin piscicol. Daca cineva detine utilajele necesare recoltarii este bine-venit sa ia cat doreste. Mentionez ca momentan suprafata este ingetata si se poate intra "cu piciorul" pentru recoltare. Oricum noi vom incepe recoltarea zilele acestea, cu surse proprii, sperand sa terminam pana va creste temperatura peste zero grade. Daca exista doritori, nu ezitati sa ma contactati. Pretul va fii proportional cu pretul platit pentru recoltare. Locatia este la 30km de Bucuresti-Alexandria
          Cu stima,

          Andrei
          0726.358.258

          Comentariu

          • reed
            Incepator
            • 27.dec.2009
            • 5

            #20
            ACOPERIS DIN STUF

            Acest acoperis din stuf are transferul termic zero , si rezista cam 80 - 100 ani. El se face din stuf de prima generatie , cu o lungime max de 2 metri.Acesta se leaga de grinzile de lemn , dar acelea au un montajm special care sa permita legarea stufului . Indicat este ca acele grinzi sa fie montate de cei ce leaga stuful. Exista si panouri izolatoare din stuf foarte bune pt izolarea fundatiilor . Costul pentru un metru patrat de acoperis din stuf ajunge cam 25 - 30 euro, fara transport.Nu tot stuful este bun pentru acoperis , conteaza mult fibra lui , care este de mai multe feluri cum este si lemnul.Oricum perioada optima de a construi un acoperis din stuf este martie - octombrie. Pentru cine este interesat pot rezolva atit problema cu stuful cit si cu echipa care sa-l monteze .

            Comentariu

            • Dan_Daniel
              Living Legend
              • 20.nov.2009
              • 1134

              #21
              Re: ACOPERIS DIN STUF

              Postat în original de reed
              Pentru cine este interesat pot rezolva atit problema cu stuful cit si cu echipa care sa-l monteze .
              Nu aveti si fotografii cu lucrari realizate de dumnevoastra, sau echipa dumneavoastra?
              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

              Comentariu

              • reed
                Incepator
                • 27.dec.2009
                • 5

                #22
                ACOPERIS DIN STUF

                Este la Snagov , linga Bucuresti o casa acoperita cu stuf realizata de aceasta echipa, acum 2 ani a fost realizat acoperisul .Nu am poze de acolo ,dar daca se va mai inbunatati vremea pot merge in Tulcea sa fac citeva poze cu acoperise din stuf.

                Comentariu

                • ciprian79
                  Incepator
                  • 24.iun.2010
                  • 2

                  #23
                  acoperis stuf

                  Caut un mester bun care sa repare coama unui acoperis din stuf, stuful il pun eu la dispozitie. Casa este la 30 km sud de Bucuresti.

                  Comentariu

                  • horia16
                    Expert pardoseli
                    • 25.mai.2010
                    • 89

                    #24
                    si eu sunt interesat de o echipa pt realizarea unui acoperis doar ca nu am gasit pina cum decit o firma din ardeal care fac lucrari in toata europa cred ca sunt meseriasi buni dar pretul este egal cu pretul de constructie al casei,ceva exorbitant pt.Romania sau cel putin pt majoritatea.
                    nu pot face un parvan din bacnota de 100euro pt a nu ploua pe cea de 100ron
                    pardoseala da valoare casei dvs

                    Comentariu

                    • ciprian79
                      Incepator
                      • 24.iun.2010
                      • 2

                      #25
                      acoperis stuf

                      mda, si eu am vorbit cu firma din Ardeal, dar din acelasi motiv - pretul f mare, am zis pas
                      eu as prefera sa repar acoperisul, decat sa-l fac de nou
                      astept recomandari

                      Comentariu

                      • romtec
                        Incepator
                        • 26.mai.2010
                        • 10

                        #26
                        Solutie ignifugare acoperis stuf sau paie ...

                        Va propun o solutie pentru tratarea completa a acoprisurilor din stuf ... atat impotriva focului - ignifugare , dar si impotriva ciupercilor si mucegaiurolor
                        youtube.com/watch?v=g6442MjjrKA
                        Desi pare scump ... ganditiva la urmatoarele aspecte ... un acoperis de stuf are si izolatia termica inclusa ... deci cand face-ti comparatii .... cu acoperisul din tabla ... de exemplu ... adunati si pretul izolatiei termice ...
                        Magma SG-2H se gaseste in Romania la ...................

                        Comentariu

                        • Concept
                          Incepator
                          • 01.feb.2011
                          • 60

                          #27
                          Stuful are farmecul lui si este un excelent izolator termic. Eu am fost intotdeauna adeptul materialelor naturale si adaptate zonei geografice din care provin. Daca bunicii nostri construiesc de atatea sute de ani cu acest material si nu au fost probleme, nu vad de ce n-ar functiona si in 2011. Este adevarat, la casele taranesti acoperite cu stuf in general dadeau fumul din soba direct in pod, de unde iesea prin lucarne. Caldura rezultata din sobe pastra in permanenta uscat stratul interior. Am vazut o casa veche acoperita cu stuf in care traia o batrana pe care am intrebat-o de cand este acoperisul (chiar eram curios cat poate rezista un astfel de acoperis). Mi-a raspuns ca a fost pus de tatal ei inainte ca ea sa se fi nascut....iar din estimarile mele avea cel putin 80 ani ... In Europa de vest este o adevarata moda cu stuful...il folosesc nu numai pentru acoperis, ci si pentru pereti ca placare si termoizolare: uitati aici:

                          proiectdecasa.wordpress.com/2011/01/02/design-olandez-casa-ecologica-cu-stuf
                          , mie mi se pare a fi o casa foarte reusita
                          --------------------------------------------------------------------------
                          Arhitectura ar trebui sa fie o sculptura la scara orasului!

                          Comentariu

                          • PowerMC
                            Administrator
                            • 02.mai.2007
                            • 2210

                            #28
                            @ArhitectBucuresti

                            Numele de utilizator nu respecta regulamentul forumului.
                            Va rog sa imi comunicati un alt nume de utilizator pentru a realiza schimbarea.
                            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                            Community Manager MC

                            Comentariu

                            • Concept
                              Incepator
                              • 01.feb.2011
                              • 60

                              #29
                              V-am raspuns pe mail!
                              Multumesc
                              --------------------------------------------------------------------------
                              Arhitectura ar trebui sa fie o sculptura la scara orasului!

                              Comentariu

                              • PowerMC
                                Administrator
                                • 02.mai.2007
                                • 2210

                                #30
                                Schimbare realizata, multumesc pentru intelegere.
                                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                                Community Manager MC

                                Comentariu

                                Procesare...