Alege tigla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1318

    #31
    Postat în original de aZu
    Nu prea ced io ca ti-a sarit amocu' ala. La Germanea tre sa bati la sipci min 20 cuie pe minut. Daca nu prestezi... esti retrogradat cateva luni la carat cu ... ghebul
    Dupa o retrogradare d-asta sa vezi ce iti dai interesul... eheee
    Da tati! Ai dreptate. Da de la pix la ciocan e cale lunga. Sunt invatat cu munca dar cand nu faci ceva regulat e greu. Mi-a cerut unu' ca sa imi monteze ferestrele velux, 50 euro de bucata, poate ii dadeam dar la intrebarea: pentru ce iei banii astia a raspuns: dc sparg vreuna? Eu credeamca imi da vreo garantie la lucrare, dc se infiltreaza apa vine si repara..,
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    • alexis
      Living Legend
      • 05.nov.2006
      • 1318

      #32
      [quote="VYS"]
      Am facut fundatia la casa singur cu niste baieti sufletisiti dar cam betivi si cam hoti, a costat putin, dar mai departe nu am crezut ca pot face fata singur la un nivel calitativ bun si am angajat o firma la negru, cu inginer cu tot, dar pana la urma am ajuns eu sef de echipa, eu stateam cu planurile sus pe cofraje si tot asa. Ma bucur ca ma reusit si asa si sunt multumit de ce am facut. Acum sa vedem mai departe, finisaje si altele...
      Multumesc mult pt aprecieri!
      faci o casa si pentru urmasii tai

      Comentariu

      • aZu
        Membru Marcant
        • 22.mar.2006
        • 524

        #33
        Nu stiu ce sa zic despre construitul asta in regie proprie.
        E vina noastra a constructorilor pt ca s-au infiltrat pe piata o groaza de neaveniti fara niciun fel de studii care pretind ca ar sti ei cum se construieste. Inca nu stiu cum , dar trebuie neaparat eliminati. Mai e si vina scolilor care scot oameni nepregatiti, nu ma refer neaparat la facultati, dar scolile de meserii in costructii sunt catastrofale.

        Pe de alta parte, eu raman la parerea mea . E ca si cum ai incerca sa te operezi singur de apendicita. Ca de ce sa mai dai bani la anestezist, chirurg, asistente... nu?

        Velux? waw! iubesc velux-ul!
        Pe vremea cand eram mai tanar si mai frumos, pe post de emigrant la Germanea sambata mergeam cu colegii la ... ciubucuri. In mod special ferestre velux sau Roto. 200 marci de bucata primeam in 2 insi. De obicei sambata de la 7 la 13 montam 4 - 5 buc. Of, ce viata grea mai era! ))

        Comentariu

        • alexis
          Living Legend
          • 05.nov.2006
          • 1318

          #34
          [quote="aZu"]
          La firma cu care am lucrat sunt patroni doi baieti destepti unul fara studii superioare dar cu ani grei de santier, celalat inginer constructor, in mare nu au ei nici o vina, angajatii lor sunt de calitate indoielnica si banuiesc ca si voi va loviti de a ceeasi mare problema. Un asa zis zidar castiga la o firma cu 5 mil mai mult decat eu ca asistent la facultate si trebuie sa te porti cu ei ca si cu un ou, imediat se supara si pleca. Este o mare lipsa de forta de munca calificata, mai ales in constructii. Una din echipele, ale firmei, care a lucrat la mine la casa chiar se pricepeau, Stiau sa lege corect fierul pentru o placa ( nu cu plasa de Buzau) dar erau cam delasatori, trebuia sa stai cu gura mereu pe ei, asta e!
          Regie proprie! Mda! Dar cand nu ai bani destui si iti doresti sa faci un lucru bun, ajungi si la metode deastea. Eu nu as fi avut curajul, dar maica-mea a fost inginer constructor proiectant si mi-a calc toata casa si a si urmarit lucrarile, chiar ma distram ca se apropia ziua turnarii placii si muncitorii radeau ca tre sa vina mama sa vada fierul, cand a venit le-a trecut, a u avht de ridicat barele de deasupra de s-au potoli, trebuiau sa primeasca prima dc turnam placa in ziua aia. A stat mama cu ei pe placa pana seara si au facut ce trebuie.
          faci o casa si pentru urmasii tai

          Comentariu

          • redes anca
            Incepator
            • 12.nov.2007
            • 43

            #35
            Eu am invatat ceva: suntem prea saraci sa ne permitem sa nu lucram cu profesionisti.
            Cu gandul ca ne vom muta oricum, eu am montat cu soul meu faianta in baie, dupa ce am recuperat-o. Facuse burta de bine ce fusese montata initial. Spun ca am recuperat-o pentru ca nu mai gaseam pe piata faianta de acel tip si doar la un perete era vizibila problema. Cu oricata grija am lucrat, tot se vede amatorismul.
            Sa ma gandesc sa fac in regie proprie casa, sa nu stiu ce observatii sa fac si la ce sa am grija sa nu se greseasca iremediabil, mi se pare imposibil.
            giugiuca

            Comentariu

            • redes anca
              Incepator
              • 12.nov.2007
              • 43

              #36
              Am vazut o multime de constructii in regie proprie si m-au ingrozit structurile de rezistenta si fusareala la caramizi, parca erau niste cubulete puse de copii nerabdatori.
              Tocmai de aceea a trebuit sa anagajez constructori profesionisti, macar pana e gata constructia in rosu, chiar daca ma arde rau la buzunar.
              giugiuca

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #37
                Regie proprie nu inseamna ca trebuie sa o faci neaparat cu mana ta , in plus daca nu ai nici o taina cu mesteritul nu are nici un rost sa te apuci. Inclinatiile si vocatiile se pot descoperi in orice moment.

                In rest, fiecare este liber sa isi cunoasca propriile limite si sa stie cand este necesar sa apeleze la formatiuni profesionale bine definite.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • redes anca
                  Incepator
                  • 12.nov.2007
                  • 43

                  #38
                  Scuze de confuzie . Nu ma refeream sa ma apuc sa construiesc eu.
                  Doar ca , daca nu e o echipa bine legata, care sa se puna de acord cu toate etapele constructiei. Au patit cunoscuti de-ai mei: Au facut constructia pe etape- cum as fi vrut si eu , ca cica e mai ieftin, si, muncitorii nu mai vroiau sa acorde garantii si dadeau vina unii pe altii: ba ca ceilalti nu au facut bine fundatia si din cauza asta zidul nu mai poate fi drept...
                  Nu doresc nimanui sa ajunga asa.
                  giugiuca

                  Comentariu

                  • laurentiu972
                    Incepator
                    • 06.feb.2010
                    • 11

                    #39
                    Alege tigla

                    Salut,

                    Va rog sa imi spuneti parerea voastra, in functie de calitatea tablei - care este cea mai buna alegere, dintre urmatoarele oferte pe care le-am primit:
                    - viking
                    - areco (suedia)
                    - coilprofil (metigla)
                    - belprofile
                    - wetterbest

                    Preturile sunt aproape aceleasi (pentru 135mp - intre 2200 -2600E (tva inclus) inclusiv sistem pluvial).
                    As vrea sa aleg tabla cea mai rezistenta si montajul cel mai profesionist.

                    Multumesc anticipat

                    Comentariu

                    • victorash
                      Incepator
                      • 19.ian.2010
                      • 25

                      #40
                      daca vrei rezistenta, mai bine intereseaza-te de o oferta pt tigla metalica G....... am vazut niste modele f reusite de acoperis.

                      si la faza cu montajul profesionist ai mare grija de ce meseriasi dai. eu mi-am acopeit casa acum 3 ani cu Lindab si cum acoperisul e pana in pamant si montajul prost, tot timpul imi ploua in toata casa, mi-a cazut vopseau de pe un perete, numai bucurii...

                      Comentariu

                      • razvan voicu
                        Membru Marcant
                        • 30.iun.2008
                        • 807

                        #41
                        cel mai simplu este sa dai o fuga si sa vezi tu personal despre fiecare in parte ( ma refer la calitatea materialului - otel + ambutisare ) , sa iei mostre de tabla iar cind iti aduc materialul sa-l compari cu ce ti-au aratat cei la care ai fost .
                        acolo in lista ta sunt unii care se lauda ca au otel suedez , arata si niste facturi de achizitie a otelului din suedia dar cand aduc materialul aduc total altceva .
                        Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                        Comentariu

                        • Dan_Daniel
                          Living Legend
                          • 20.nov.2009
                          • 1152

                          #42
                          Re: Alege tigla

                          Postat în original de laurentiu972

                          Va rog sa imi spuneti parerea voastra, in functie de calitatea tablei
                          Tigla ceramica nu va place? Este mai rezistenta in timp decat cea de tabla.
                          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                          Comentariu

                          • laurentiu972
                            Incepator
                            • 06.feb.2010
                            • 11

                            #43
                            Re: Alege tigla

                            Postat în original de dan dan daniel
                            Postat în original de dan dan daniel
                            Tigla ceramica nu va place? Este mai rezistenta in timp decat cea de tabla?
                            Iar nu merge optiunea "modifica", a doua fraza nu era o intrebare ci o remarca, nu luati in considerare semnul intrebarii.
                            s-a inteles perfect
                            Am optat pentru cea metalica pentru :
                            -greutate mica,
                            -montaj mai rapid si mai multe oferte disponibile.

                            Momentan raman pe ideea asta (tigla metalica).
                            Am cerut si cateva oferte de tigla tip G......, dar din ce am vazut, e "ceva" mai scumpa .... si cum bugetul este destul de limitat, slabe sperante sa se incadreze in in 2300-2600E montaj si evacuare apa inclus

                            Pentru invelitoare tip T..... am primit o oferta comparabila: cca 2700E, dar nu imi inspira incredere dpdvd al rezistentei mecanice....

                            Din ce am discutat pana acum, ca montaj si garantie (2 ani pt montaj) mi s-au parut ok cei cu tigla de tip B.......
                            Si montajul pt C........ parea ok, dar nu am prea multe informatii despre calitatea tablei... mai cercetez....

                            Comentariu

                            • Grigore31
                              Incepator
                              • 03.feb.2010
                              • 15

                              #44
                              e cam putin 2 ani garantie pt montaj. nu te ghida neaparat dupa pret in alegerea tiglei pt ca, atunci cand e vb de acoperis, tre sa te asiguri de calitatea materialului si montajului ca sa nu iti distrugi nervii mai tarziu.
                              toate bune!

                              Comentariu

                              • jhonyy
                                Membru
                                • 04.ian.2007
                                • 262

                                #45
                                Eu am pus tigla metalica de la A...... pentru ca pretul si modelul mi s-au parut convenabile . Am ales tabla mata pentru ca mai toti distribuitorii mi-au spus ca rezista mai bine culoarea si luciul in timp.
                                Vecinii mei au L..... dar pe linga pret are si ondula foarte mare si daca la coama nu bagi bureti de etansare o sa ai omultima de pasari acolo(vrabii si grauri), iar acum dupa 4 ani si-a schimbat culoarea (s-a decolorat si matuit un pic) .
                                Dar indiferent de tabla aleasa ai grija la firma de montaj , ca de meseriasi va depinde etanseitatea acoperisului. (mi-au gaurit folia in citeva locuri dar i-am pus sa lipeasca -daca nu urcam sus ar fi lasat asa)

                                Comentariu

                                Procesare...