Pret acoperis, manopera si materiale

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrada1975
    Incepator
    • 15.mai.2006
    • 3

    Pret acoperis, manopera si materiale

    Buna ziua la toata lumea!!!
    Am si eu o problema si poate ma ajuta si pe mine cineva cu o parere!!!
    Am cumparat o casa de vacanta in judetul Prahova, pe langa ploiesti. casa arata tare bine insa acoperisul era acoperit cu tigla si din cauza ca era foarte stricata a plouat in casa si ma rog s-a umplut casa de igrasie...ma rog. Chestia este ca trebuie sa schimbam acoperisul! am chemat pe cineva de la o firma din ploiesti sa ne faca un deviz si am cazut pe spate! Pentru 210 mp de acoperis (acoperisul are 6 ape), cu tigla lindab mata si doua burlane cu jgeaburile aferente, ne-a cerut pe devizul estimativ 8000 euro, fara velux sau alte smecherii. Am cazut eu in cap, sau Acestea sunt preturile? Mi-ar fi de folos daca cineva si-a schimbat sau si-a pus acoperis Lindab, sa imi scrie si mie si sa-mi spuna cat l-a costat pe el, pentru ca mie mi se pare extrem de exagerat 8000 euro!s Va dati seama ca pana la urma pretul final va fi pe la 10.000 euro ca doar traim in Romania, nu?
    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si pareri.
  • AdrianVic
    Incepator
    • 15.mai.2006
    • 1

    #2
    Acoperis cu Lindab

    Pe mine m-a costat o Invelitoare din tabla Lindab aprox. 100mil. lei la 100 mp sarpanta (tabla,sorturi,coama,dolie,jgeaburi,cirlige,folie anticondens,transport,manopera montaj).Anul 2005

    Comentariu

    • grecu daniel catalin
      Incepator
      • 14.dec.2005
      • 33

      #3
      si pe mine la fel,circa 1 mil/mp in 2006 (set complet,manopera,tabla,sistem de jgheaburi etc),dar al meu este simplu in 2 ape!vezi ca e oferta acum pe termen limitat!

      Comentariu

      • horia nitescu
        Incepator
        • 21.ian.2006
        • 31

        #4
        - MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR -

        Comentariu

        • bigjoe
          Membru Marcant
          • 19.mai.2006
          • 484

          #5
          a

          Dar daca ploua in casa si nu ai bani...totusi nu este hartie este tigla.

          Eu as zice sa o izolezi intai bine sau sa schimbi numai acele tigle cae fac probleme sau se le re ajezi.

          Succes!
          ai grija ..

          Comentariu

          • kingBuli
            Membru
            • 06.iun.2006
            • 143

            #6
            daca se permite iti pot da o adresa de mail unde imi poti trimite planul invelitoarei respective pentru o calculatie intr-un sistem alternativ

            Comentariu

            • idg
              Membru marcant
              • 18.iun.2004
              • 321

              #7
              da, lindabul e cam scump! In pret intra si manopera?
              Pe mine m-au costat acum o luna 230 milioane urmatoarele:
              -140mp de invelitoare tigla metalica+folie anticondens+... ce sa mai, tot sistemul satjam, cu rupere de panta cu 4 ape si alte cateva matrapazlacuri,
              - 2 veluxuri de 78/116,
              -sistem complet de jgheaburi si burlane,
              - pazie de pvc,
              - grinzi, capriori, lanteti
              - manopera (dat jos acoperisul vechi, chitit lemnele si tigla veche, tamplarie noua, montt tot sistemul sus-amintit, montat pazie)

              Inainte ma dusesem la lindab si mi-au zis in mare ca pentru 150mp de sistem platesc 220 milioane, doar materialele

              Comentariu

              • andrada1975
                Incepator
                • 15.mai.2006
                • 3

                #8
                pana la urma m-a costat cam 260 mil fara manopera. acoperisul are vreo 6 ape si are o suprafata de 215 mp
                in astia 260 mil au intrat asa:
                -invelitoare tigla metalica+folie anticondens+suruburi de prindere si alte prostii
                -3 veluxuri
                -sistem complet de jgheaburi si burlane
                - astereala si numai stiu cum se cheama acuma (tot de lemn)
                barbata-miu stie mai bine
                Deci la sfarsit, cand o fi sa platim si manopera, o sa iesim pe la 300 mil.
                Cum vi se pare??

                Comentariu

                • aZu
                  Membru marcant
                  • 22.mar.2006
                  • 529

                  #9
                  .

                  Astereala?
                  pentru?
                  Vezi instructiunile de montaj de la Lindab!
                  Vei vedea ca nu este necesara astereala.

                  Comentariu

                  • idg
                    Membru marcant
                    • 18.iun.2004
                    • 321

                    #10
                    Re: .

                    Postat în original de aZu
                    Astereala?
                    pentru?
                    Vezi instructiunile de montaj de la Lindab!
                    Vei vedea ca nu este necesara astereala.
                    asa e, dar daca vrei locuibil sus, majoritatea distribuitorilor si montatorilor autorizati lindab ti-o recomanda.

                    Comentariu

                    • aZu
                      Membru marcant
                      • 22.mar.2006
                      • 529

                      #11
                      .

                      idq.
                      ceva argumente tehnice?
                      "Ti-o recomanda .... nu stiu cine..." suna cam aiurea.

                      Comentariu

                      • petricos
                        Incepator
                        • 09.ian.2006
                        • 22

                        #12
                        eu acum o saptamana mi-am luat acoperis tip lindab....adus din grecia aceeasi forma,grosime,aceeasi garantie.....cu burlane,jgheaburi,si accesorii+ tabla (150 mp) cu 59 mil si asta la negociere,montatul ma costa 2 euro/mp.

                        daca esti interesat de mai multe amanunte ma gasesti pe Ym : petricos

                        Comentariu

                        • DoruBANCILA
                          Incepator
                          • 17.mai.2006
                          • 4

                          #13
                          Problema pentru Lindab?

                          Mi-am montat si demonta si ...iar montat lindab pe casa....Grija mare la echipa de montaj...Acum am sa va pun o intrebare interesanta: ATI MASURAT CU MICROMETRU GROSIMEA TABLEI LINDAB?.....Eu da si in loc sa fie de 0.58mm cu tot cu straturile de protectie,vopsea etc. a iesit 0.48mm!!!! Cam peste 2 zile scot un certificat de control de la Romcontrol si apoi la protectia consumatorului. Nu se poate frate asa japca pe fata una scrie in contract si alta fac... astept ecouri

                          Comentariu

                          • aZu
                            Membru marcant
                            • 22.mar.2006
                            • 529

                            #14
                            .

                            Domnule Bancila,
                            Va luptati cu morile de vint...
                            Nu vedeti ce haos e pe piata constructorilor? Majoritatea lucreaza dupa ureche, sau reinventeaza ei instructiuni de montaj ale fabricantilor de materiale...
                            Si nici fabricantii / importatorii nu se prea omoara cu instruirea executantilor.
                            Probleme grave.

                            Comentariu

                            • sonutz
                              Incepator
                              • 08.sep.2006
                              • 8

                              #15
                              acoperis casa monumet

                              Am o casa monument istoric la care trebuie sa refac acoperisul celor doua corpuri.
                              Corpul 1 are 90 mp si trebuie sa-l desfac, sa cobor tigla veche( pe care trebuie sa o refolosesc- am si rezerva), sa dublez capriorii existenti (pe care trebuie sa-i patrez de frumusete), sa pun astereala, strat izolator, sipci , tigla inapoi, montat jgheaburi, burlane, ma rog, chestiile pentru scurgerea apei de ploaie
                              Corpul 2 are 176 mp si trebuie sa fac aceleasi operatii , mai putin dublarea capriorilor ( doar pe ici colo cite o inlocuire) si adaugare de contravintuiri
                              La ambele corpuri trebuie sa scot caramizile(sa le cobor din pod) de pe podeaua podului si sa pun o structura usoara
                              Cit ar putea costa manopera? Macar cu aproximatie.
                              Multumiri.

                              Comentariu

                              Procesare...