Pret acoperis, manopera si materiale

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • sorin serban
    Incepator
    • 23.mar.2008
    • 2

    #76
    Postat în original de razvan voicu
    am inteles acum !
    oricum imi pare mai sigura varianta cu depozitul decat lasate in strada .
    e destul sa le vada cine nu trebuie si a doua zi constati ca ti-a facut cineva " curatenie " .
    Dar vecini nu are?Sau prieteneni ca doar no fi singur pe lume??Parerea mea.

    Comentariu

    • razvan voicu
      Membru Marcant
      • 30.iun.2008
      • 807

      #77
      stiu destule cazuri in care dimineata cand a venit beneficiarul la casa nu a mai gasit o mare parte din materiale iar vecinii nu auzisera nimic .
      daca mai are si casa undeva in camp ( intr-o zona care urmeaza sa se dezvolte in viitorul apropiat ) sansele sunt si mai mari .
      Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

      Comentariu

      • popa_adrian
        Incepator
        • 16.ian.2010
        • 20

        #78
        Postat în original de sorin serban
        Dar vecini nu are?Sau prieteneni ca doar no fi singur pe lume??
        Am vecini, casa e in centrul orasului, problema e ca toti au curti mici iar prietenii mei stau la bloc. Oricum, n-am mai facut nimic din cauza vremii, e un frig de crapa pietrele
        In strada nu putem depozita nimic, politia comunitara te amendeaza si pt cea mai mica gramada de moloz lasata in fata portii.

        Comentariu

        • razvan voicu
          Membru Marcant
          • 30.iun.2008
          • 807

          #79
          cel mai bine vorbesti tot cu distribuitorul sa o ti la el in custodie .
          ii dai doar un avans ( 20-30% ) iar restul cand ridici marfa .
          Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

          Comentariu

          • popa_adrian
            Incepator
            • 16.ian.2010
            • 20

            #80
            Re: pret

            ics a scris:
            in toamna mi-a zis un constructor ca materialele lindab ar fi cam 90 lei/mp de acoperis cu tot cu pluviale
            popa_adrian
            Salut ics mie mi-au calculat acum cam 4000 lei pe 80mp, deci 50 lei/mp
            Postat în original de ics
            pt popa adrian: sper ca ai inteles ca era vorba doar de pretul materialelor
            in fine, ceri cotatii si te lamuresti repede
            ics, ai avut dreptate, am primit oferta de la lindab 100ron/mp tabla+accesorii, fara manopera. Mi se pare prea scump, nu ma incadrez cu banii. Ce auzisem eu la 50ron era tabla "tip lindab".

            Comentariu

            • razvan voicu
              Membru Marcant
              • 30.iun.2008
              • 807

              #81

              de aici apare de cele mai multe ori confuzia :"tip lindab " .
              de ce nu spun pur si simplu tigla metalica ??? pentru ca vor sa isi asocieze numele produsului lor cu un nume puternic din domeniu . asa au reusit sa distruga un nume puternic . daca mergeti la zece case sa intrebati proprietarii cu ce si-au acoperit casa cred ca sapte or sa spuna " cu tabla tip lindab " dar nu cred ca stiu numele produsului pe care il au ei pe casa indiferent ca acesta se numeste megaprofil , koral , eco , metigla , etc.
              Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

              Comentariu

              • ics
                Membru Marcant
                • 16.sep.2009
                • 635

                #82
                Re: pret

                Postat în original de popa_adrian
                ics a scris:
                in toamna mi-a zis un constructor ca materialele lindab ar fi cam 90 lei/mp de acoperis cu tot cu pluviale
                popa_adrian
                Salut ics mie mi-au calculat acum cam 4000 lei pe 80mp, deci 50 lei/mp
                Postat în original de ics
                pt popa adrian: sper ca ai inteles ca era vorba doar de pretul materialelor
                in fine, ceri cotatii si te lamuresti repede
                ics, ai avut dreptate, am primit oferta de la lindab 100ron/mp tabla+accesorii, fara manopera. Mi se pare prea scump, nu ma incadrez cu banii. Ce auzisem eu la 50ron era tabla "tip lindab".
                da, am analizat si eu ofertele si nu mi-am permis decat producatori locali nu firme recunoscute. oricum ambele mi se par nesimtit de mari ca pret pt niste table
                ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                Comentariu

                • Dan_Daniel
                  Living Legend
                  • 20.nov.2009
                  • 1152

                  #83
                  Re: pret

                  Postat în original de ics

                  oricum ambele mi se par nesimtit de mari ca pret pt niste table
                  Aici aveti mare dreptate, eu i-am dat naibii cu tablele lor, si am pus tigla ceramica.
                  Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                  Comentariu

                  • popa_adrian
                    Incepator
                    • 16.ian.2010
                    • 20

                    #84
                    Re: pret

                    Postat în original de ics
                    da, am analizat si eu ofertele si nu mi-am permis decat producatori locali nu firme recunoscute. oricum ambele mi se par nesimtit de mari ca pret pt niste table
                    Asta imi voi permite si eu Ma batea gandul sa pun chiar tabla zincata 0,4mm, m-ar costa 1000ron tabla cu totul+ceva la un atelier din cartier sa-mi faca pluvialele. Am vecini prin zona care au tabla zincata pe casa de >30ani si par foarte relaxati Problema ar fi (mi-au zis baietii din echipa) ca vor deranja vecinii cu bocanitul indelungat

                    Comentariu

                    • popa_adrian
                      Incepator
                      • 16.ian.2010
                      • 20

                      #85
                      Postat în original de razvan voicu
                      cel mai bine vorbesti tot cu distribuitorul sa o ti la el in custodie .
                      ii dai doar un avans ( 20-30% ) iar restul cand ridici marfa .
                      Distribuitorul lindab mi-ar fi tinut-o-n custodie maxim 30 zile, intre timp am gasit si vecini cu curti mai mari dispusi sa-mi gazduiasca tabla, problema a fost pretul

                      Comentariu

                      • popa_adrian
                        Incepator
                        • 16.ian.2010
                        • 20

                        #86
                        Re: Pret acoperis

                        Postat în original de popa_adrian
                        Incep cu o intrebare legata de pretul refacerii complete a unui acoperis pt o casa veche din caramida 15x5m, inclusiv turnarea centurii. Casa este si va ramane doar parter iar podul nu va fi locuit. Invelitoarea va fi din tabla lindab, iar forma acoperisului este in 2 ape. Considerati ca pot demara aceasta actiune avand in buzunar aprox 20000 lei?
                        Am primit o oferta pt manopera de 8000 lei pt:
                        -decopertat vechiul acoperis+tavane, grinzi, tot (voi vedea cerul din casa
                        -incarcat molozul in camion
                        -turnat centura pe ziduri
                        -confectionat structura acoperisului din lemn
                        -montarea invelitorii
                        Credeti ca ma pot incadra cu materialele necesare in 12000 lei?
                        ... si m-am incadrat la marele fix Maine vine tabla, pana sambata va fi sus pe casa.
                        - 5500 absolut tot lemnul pt acoperis;
                        - 5000 tabla (verde, 0,5 mm, cu tot cu pluviale);
                        - 1000 betonul necesar centurii;
                        - 8000 manopera;
                        - 450 transportul molozului (3 remorci).
                        Total: 19950 lei N-am mai tinut evidenta la bere, a curs in valuri.

                        Comentariu

                        • ics
                          Membru Marcant
                          • 16.sep.2009
                          • 635

                          #87
                          pret

                          ce tabla a costat 5000? si pt ce suprafata? cu tot cu pluviale?
                          ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                          Comentariu

                          • popa_adrian
                            Incepator
                            • 16.ian.2010
                            • 20

                            #88
                            Tabla e tip tigla de la un producator din Bacau, iar pluvialele de la o firma din Brasov; suprafata acoperisului 100 m2. Pretul include tabla, pluviale, accesorii, carlige, suruburi, etc. Deci 5000 ron tot, tot.

                            Comentariu

                            • nicu78
                              Living Legend
                              • 25.mar.2010
                              • 1196

                              #89
                              salut baieti, am reusit sa pun si eu tabla pi casa ,ma costat 95 mil ,la 142 metri patrati , bineinteles si un geam velux a intrat in banii astia ,

                              Comentariu

                              • nicu78
                                Living Legend
                                • 25.mar.2010
                                • 1196

                                #90
                                am o intrebare :de ce burlanele nu mi le-a pus ,ele nu intra ca accesorii, firma zice ca nu

                                Comentariu

                                Procesare...