Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Grinzi mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

eu zic sa mai pui o grinda sub grinda c nu sub cea de mansarda
    asa cum ai zis ca vrei so schimbi , citeste mai sus si vei vedea
    stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Comentariu

Acum am inteles, dar fara sa o bag in perete?

Comentariu

daca o bagi in perete asta inseamna ca va trebui sa spargi peretele am mai zis si nu are sens , stii cam cata fortza e necesara sa rupi grinda de 15 pe 15 chiar de langa perete ,fa un experiment ,ea va tzine 10 tone lejer dar langa perete nu la mijloc . grinda ce vine dedesupt o vei lega cat mai bine de capatul celei de sus (ma repet si numi place )iar pe ele vei pune banda metalica perforata si le vei rigidiza una de alta .

Comentariu

Multumesc mult, mai apar maine cu niste poze

Comentariu

uite aici o clema de prindere grinda mansarda , eu nu am vrut sa bag grinda in perete sa nu aiba contact cu mediul si perete sa nu se deterioreze

fierul este de 12 mm partea orizontala si 10 cea oblica in perete este fasonat si legat de centura ,are o lungime de circa 50cm in beton ambele bare
            Fișiere atașate

Comentariu

aici se vede in interior prinderea la zidul de mijloc
              Fișiere atașate

Comentariu

Postat în original de turbo_power21
                doresc sa precizez ca pe grinda c cade greutate mai mare decat pe grinda d(coama adica) poate chiar si jumatate , sa ma corecteze cineva daca gresesc , ea nu trebuie neaparat consolidata la dimensiunea de 25 pe 25 e peste suficienta
                Sunteti sigur de afirmatiile facute ?

uite aici o clema de prindere grinda mansarda , eu nu am vrut sa bag grinda in perete sa nu aiba contact cu mediul si perete sa nu se deterioreze, fierul este de 12 mm partea orizontala si 10 cea oblica in perete este fasonat si legat de centura ,are o lungime de circa 50cm in beton ambele bare
                Este o fixare total gresita pentru grinzile de mansarda.

Comentariu

1da sunt sigur de afirmatzie

2 de ce e total gresita ? crezi ca se va rupe grinda :P in punctul de sprijin .precizez ca grinda inca nu este prinsa definitiv , urmeaza sa o tratez , am puso la uscat.

Comentariu

Postat în original de ghimarcat
                    Si atunci sa incerc sa schimb grinda C, cu una de 25/25 sau merg doua de 15/15 puse una peste alta? Sau mai bine sa schimb grinda paralela cu grinda C aflata imediat sub ea (a doua de la perete) si sa sprijin doar pe ea grinda C?
                    Cel mai simplu este sa montati o grinda cu sectiune de 25/25 cm sub ambi popi... vedeti schita.

Ulterior de grinda principala o sa puteti fixa grinzile pentru planseul mansardei utilizand tije filetate.
                    Fișiere atașate

Comentariu

suntetzi total impotriva tijelor filetate , dumneavoastra indrumatzi spre a se folosi mustatzile din OB zincat ,

Comentariu

suntetzi total impotriva tijelor filetate , dumneavoastra indrumatzi spre a se folosi mustatzile din OB zincat ,
                        Daca cititi cu atentie mesajul respectiv o sa intelegeti ca am facut referire la fixarea cosoroabei de centura si nu de fixarea grinzilor intre ele.

Faceti diferenta intre o cosoroaba si o grinda de planseu.

Comentariu

Nu pot aseza acea grinda ca in schita dumneavoastra, adica si pe peretele 1, pentru ca 2 nu e cosoroaba, iar camera 3 in schita nu e mansardata (la mine peretele 1 e mai mic decat ceilalti pereti.)

Comentariu

ok am analizat e bine cum spui , dar de ce optezi atunci OB pentru cosoroaba si nu tije ? crezi ca nus bune si nu rezista in timp? carei cauza?

Comentariu

ok am analizat e bine cum spui , dar de ce optezi atunci OB pentru cosoroaba si nu tije ? crezi ca nus bune si nu rezista in timp? carei cauza?
                              Vedeti ca nu ati citit cu atentie mesajele, am precizat ca cosoroba se poate fixa in mustati ori in tije fixate in betonul centurii in momentul cand se toarna betonul.

Postat în original de ghimarcat
                              Nu pot aseza acea grinda ca in schita dumneavoastra, adica si pe peretele 1, pentru ca 2 nu e cosoroaba, iar camera 3 in schita nu e mansardata (la mine peretele 1 e mai mic decat ceilalti pereti.)
                              Am refacut schita.

Dupa parerea mea o sa trebuiasca sa inlocuiti grinda B cu o grinda avand sectiunea de 20/25 deoarece preia o parte din sarcinile care apasa pe acoperis.

O alta modificare pe care o vad realizabila se refera la grinzile C si D unde sub grinzi ar trebui sa amplasati cate o grinda cu sectiunea de 20/25 ori 25/25.
                              Fișiere atașate

Comentariu

domnule moderator am copiat ceea ce atzi afirmat din alt topic , :Trimis: Sam 08 21, 2010 9:09 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

Personal prefer fixarea cosoroabei pe centura cu ajutorul "mustatilor" confectionate din fier galvanizat de minim 6 mm grosime.

Mustatile se intercaleaza si se leaga de armatura centurii inainte de turnarea betonului. Distanta dintre "mustati" nu ar trebui sa depaseasca 70 cm.

Sistemul modern de fixare a elementelor din lemn pentru acoperis utilizeaza confectii metalice tip Strong-Tie.

asi vrea sami zicetzi:
                                1 din ce motiv preferatzi mustatzile din OB
                                2 NU miati raspuns la o intrebare referitor la acele cleme de prindere din PC pentru grinzi mansarda , astept cu nerabdare raspunsurile

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT