Alegere invelitoare pentru acoperis

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 751

    #16
    Salut!
    Exista multe solutii chiar daca nu le-am folosit sau nu am auzit de ele!
    Pe viitor te rog incearca sa te abtii!
    E greu?


    OK?

    Comentariu

    • aZu
      Membru Marcant
      • 22.mar.2006
      • 528

      #17
      Scuze!
      Aveti dreptate. Se pare ca sint un ignorant.
      E incredibil cite chestii inventeaza ashtia cu gipsul lor!
      Rafturi pe la magazine, acum vad ca exista si astereala din gips-carton, sper sa nu apara si paturi, obiecte de bucatarie, sau mai stiu eu ce ....

      Comentariu

      • aZu
        Membru Marcant
        • 22.mar.2006
        • 528

        #18
        Scuze!
        Aveti dreptate. Se pare ca sint un ignorant.
        E incredibil cite chestii inventeaza ashtia cu gipsul lor!
        Rafturi pe la magazine, acum vad ca exista si astereala din gips-carton, sper sa nu apara si paturi, obiecte de bucatarie, sau mai stiu eu ce ....

        Comentariu

        • aZu
          Membru Marcant
          • 22.mar.2006
          • 528

          #19
          Scuze!
          Aveti dreptate. Se pare ca sint un ignorant.
          E incredibil cite chestii inventeaza ashtia cu gipsul lor!
          Rafturi pe la magazine, acum vad ca exista si astereala din gips-carton, sper sa nu apara si paturi, obiecte de bucatarie, sau mai stiu eu ce ....

          Comentariu

          • danhome_52
            Membru Marcant
            • 26.dec.2005
            • 751

            #20
            Salut!
            De regula "misiunea" mea incepe de sub acoperis,dar daca tu aZu vei avea ocazia sa folosesti placile respective te asteptam cu detalii despre montaj,costuri,avantaje,dezavantaje,etc.
            Bafta!

            Comentariu

            • KATALIN
              Membru marcant
              • 25.ian.2006
              • 405

              #21
              oricate "chestii ar inventa astia" nu folositi ca astereala exterioara adica pe capriori la exterior placi de gips carton.
              KATA

              Comentariu

              • MARIANA SPIRIDON
                Incepator
                • 24.iul.2006
                • 5

                #22
                INVELITOARE ACOPERIS

                Am optat pentru invelirea acoperisului cu tigla bituminoasa. Si pentru ca bugetul meu este f. mic am hotarat sa fac aceasta lucrare singura. Desigur nu tot acoperisul ci numai o portiune care leaga doua corpuri de casa. Cu informatiile pe care le-am primit de la magazin m-am apucat de treaba : am dezvelit portiunea de acoperis de tabla (prin care se inflitra apa) pana la astereala si apoi am montat tigla bituminoasa dar... la prima ploaie apa a intrat prin tavan mai rau decat inainte prin tabla. Cred ca nu mi s-au furnizat toate informatiile privind montajul. Mai trebuia ceva pus intre scandura si sindrila ? Sau calitatea materialului nu este buna? Ce se mai poate face in stadiul actual ca sa nu mai patrunda apa prin tavan ?

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #23
                  Din cate stiu, peste astreala se monteaza un strat de membrana hidroizolanta sau carton bitum... si apoi sindrila.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • MARIANA SPIRIDON
                    Incepator
                    • 24.iul.2006
                    • 5

                    #24
                    INVELITOARE ACOPERIS

                    Dupa ce prima ploaier a trecut prin acoperis m-am gandit si eu ca mai trebuia pus ceva pe astereala dar "expertul" depozitului a zis ca peste astereala se monteaza sindrila si nu mi-a mai spus : trebuie sa cumparati si cutare material de izolatie. Problema este ce pot sa mai fac in acest moment cand sindrila este montata. Ma gandeam sa aplic pe deasupra o folie bituminoasa autoadeziva cu aluminiu care am aflat ca se foloseste pentru hidroizolarea acopersiurilor ?!

                    Comentariu

                    • kingBuli
                      Membru
                      • 06.iun.2006
                      • 143

                      #25
                      In mod normal nu ar trebui sa treaca apa chiar si numai prin sindrila. Folia are un rol de protectie suplimentar. Verificati pe unde ploua: coame si in special dolie.

                      Comentariu

                      • embedded
                        Membru
                        • 08.iun.2006
                        • 160

                        #26
                        sau ar putea intra apa prin locul de imbinare pe orizonatala?

                        Comentariu

                        • MARIANA SPIRIDON
                          Incepator
                          • 24.iul.2006
                          • 5

                          #27
                          Postat în original de embedded
                          sau ar putea intra apa prin locul de imbinare pe orizonatala?
                          Acoperisul cu pricina este de fapt o aplecatoare simpla intre doua corpuri de casa. Deci nu are nici coama nici dolie. Ne-am gandit si noi la locurile de imbinare pe orizontala si le-am mai aplicat o data solutia de lipire si degeaba. Mai mult am acoperit totul cu o folie iar rezultatul a fost dezastruos. Cred ca singura solutie este sa decopertam totul si sa reluam operatia.

                          Comentariu

                          • embedded
                            Membru
                            • 08.iun.2006
                            • 160

                            #28
                            Postat în original de MARIANA SPIRIDON
                            Postat în original de embedded
                            sau ar putea intra apa prin locul de imbinare pe orizonatala?
                            Acoperisul cu pricina este de fapt o aplecatoare simpla intre doua corpuri de casa. Deci nu are nici coama nici dolie. Ne-am gandit si noi la locurile de imbinare pe orizontala si le-am mai aplicat o data solutia de lipire si degeaba. Mai mult am acoperit totul cu o folie iar rezultatul a fost dezastruos. Cred ca singura solutie este sa decopertam totul si sa reluam operatia.
                            prin ele sa se infiltreze apa nu ar fi voie, producatorul garanteaza 15-20 de ani pentru ele;

                            Comentariu

                            • MARIANA SPIRIDON
                              Incepator
                              • 24.iul.2006
                              • 5

                              #29
                              [quote="embedded"][quote="MARIANA SPIRIDON"]
                              Postat în original de embedded
                              sau ar putea intra apa prin locul de imbinare pe orizonatala?


                              Multumesc mult "embedded" pentru raspuns. Am mai evaluat situatia si am ajuns la concluzia ca astereala ar fi vinovata de dezastru.In unele locuri sipcile sunt usor putrezite si din aceasta cauza au un aspect valurit. In afara de asta un burlan de pe unul din corpuri arunca apa la intamplare. Acum l-am dirijat spre burlan colector. Sa vedem la urmatoarea ploaie ce se mai intampla

                              Comentariu

                              • cuciuch daniel
                                Membru Marcant
                                • 31.oct.2005
                                • 358

                                #30
                                daca ai pune o poza doua, cred ca ar ptea sa te ajute mai mult cei de pe site. eu personal cred ca ai facut o greseala de montaj, nu ai dirijat corect apa spre jgheaburi.
                                va multumesc de raspunsuri.

                                Comentariu

                                Procesare...