Alegere invelitoare pentru acoperis

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Je1982rom
    Incepator
    • 25.ian.2012
    • 73

    Postat în original de razvan voicu
    Tu ai zis de gama de varf !!! La Lindab acesta este produsul lor cel mai bun . Si cam astea sunt preturile .oricum nu se incadreaza nici la Nordic HBPE ! Sunt foarte multe accesorii ! Dupa ce am vazut si pozele acoperisului te asigur ca si manopera va fi mai mare de 10-12 euro/mp . Personal pe mine ma depaseste acest acoperis . NU AS FI IN STARE SA-L MONTEZ GARANTAND CA NU VOI AVEA NICI UN FEL DE PROBLEMA !
    Manopera 10-12 euro pe metru patrat !!! Moaaammaaa ne-am imbogati !!!

    Comentariu

    • Je1982rom
      Incepator
      • 25.ian.2012
      • 73

      Deci 10-12 Euro manopera. Firma noastra monteaza 100-200 de case deci punem numai 150 de case, si media unui acoperis de casa este de 200-230 m2, adica un MINIM de 30000 m2, adica un TOTAL de 300000 DE EURO !!! Doamne sunt bogat si nu stiu eu ?!!? Deci sa nu batem campii. In medie manopera e de 4 Euro/m2, depinde foarte mult de cum e casa. Preturile variaza intre 3-6 Euro/m2 (depinde de zona tarii, valoarea totala a casei si dificultatea ei).

      Comentariu

      • razvan voicu
        Membru Marcant
        • 30.iun.2008
        • 808

        M-am uitat acum sa iti scanez o factura dar nu apare trecuta suprafata, deci nu as avea cum sa iti dovedesc ca am incasat si 10 euro/mp .
        Si eu am facut o greseala de exprimare si mi-o asum . Cand am spus 10-12 euro ma refeream la manopera pentru tabla plana dublu faltuita . Cand ai spus preturile la manopera banuiesc ca te refereai la preturi practicate de montatori , pentru ca pe tine ca si firma te ucid impozitele . 16% , 16% , si 24% TVA . ( vezi cu cat mai ramai din 4 euro/mp , fara a discuta de alte cheltuieli ) .
        Nu am inteles care e treaba cu valoarea casei ! Daca isi pune omul marmura in casa ii ceri mai mult decat daca isi punea o gresie ordinara ???

        Ca sa nu intram noi in polemica aici , o invit pe propietara casei sa ceara oferte de pret la 4-5 dealeri Lindab ( pentru ca vorbeam despre Artline , - apropos , sti cat costa sa inchiriezi cele doua utilaje pentru tabla plana dublu faltuita ) . sa ne spuna si noua care a fost pretul obtinut la manopera ( bineinteles , cu TVA , adica nu la negru ) .
        Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

        Comentariu

        • alina77
          Incepator
          • 02.feb.2012
          • 34

          Buna seara

          Cred ca este o problema in discutie. Domnul Voicu vorbeste de tabla faltuita iar domnul Je1982rom vorbeste de tabla tip Lindab care se insurubeaza pe astereala.
          Sau asa inteleg eu ca apare diferenta de pret de la 4 la 10 euro.

          Am cerut pret de la o firma care monteaza tabla de zinc-titan groasa de 0.7 prin faltuire sau sub forma de solzi. Ei zic ca se poate face acoperisul prin faltuire, pret manopera 10 euro/m2, pret tabla 20 euro/m2 la astea se adauga jgheaburile destul de scumpe si clemele cu care se prinde tabla de astereala. Oferta este estimativa si ma astept sa ceara mai mult pentru manopera daca ma hotarasc si ii chem sa vada acoperisul pentru ca tabla de zinc este groasa si se monteaza greu. Dar suntem in criza si tabla de zinc sau cupru nu isi pune toata lumea. Dat fiind forma acoperisului pretul la casa mea tinde sa se apropie de zinc daca pun tabla ondulata in forma de tigla sau tigla metalica insurubata.

          Nu am stiut ca Lindab are si varianta de tabla care se monteaza prin faltuire. Am crezut ca fac doar insurubari, adica foi de tabla care se prinde de astereala prin suruburi.

          Comentariu

          • alina77
            Incepator
            • 02.feb.2012
            • 34

            Variantele la care ma gandesc:

            sindrila bituminoasa care ma costa in jur de 7000 euro cu tot cu jgheaburi si burlane. Am pus pe casa un carton ordinar in toamna si am fost sa vad casa dupa ninsorile astea. Nu a intrat zapada, nu a zburat cartonul desi este pus provizoriu, nu s-a infiltrat apa , am verificat in special varful casei. Nici nu s-a depus zapada pe acoperis prea multa. De asta sunt optimista cu sindrila. Am prins cateva ploi zdravene in toamna cu cartonul si iarasi nu au fost probleme. Nu stiu ce inseamna in timp, adica peste 3-4 ani .

            Tabla de zinc despre care vorbeam montata prin faltuire care ma costa 26.000 estimativ. Imi iau cateva mii de euro rezerva. Le-am trimis poze si planul si ei zic ca se poate face si nu vor fi probleme. Ei de obicei monteaza acoperisuri de biserici care zic eu sunt mai alambicate.

            Va rog spuneti-mi unde vedeti problemele la acoperisul asta. In afara de faptul ca este scump daca vreau tabla indiferent de care. Am renuntat la tigla metalica gerard sau lindab pentru ca nu cred ca poate sa reziste sistemul de montare cu suruburi. Atunci cand m-am gandit sa pun asa ceva am crezut ca se prinde in cleme cumva de astereala.

            Comentariu

            • razvan voicu
              Membru Marcant
              • 30.iun.2008
              • 808

              Postat în original de alina77
              Domnul Voicu vorbeste de tabla faltuita iar domnul Je1982rom vorbeste de tabla tip Lindab care se insurubeaza pe astereala.
              EXACT! Va rog sa ne spuneti si noua cat a fost oferta pentru manopera ( oferta facuta dupa masuratoare ) .
              Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

              Comentariu

              • yasmin
                Incepator
                • 20.feb.2012
                • 37

                s-a tot vorbit de Tabla gerard heritage as vrea sa-mi pun si eu acest tip. am vazut ca are urmatoarele caracteristici
                Tabla Gerard Heritage are urmatoarele caracteristici:
                Grosime nominala: 0,4mm tabla din otel acoperit cu Zincalume
                Greutatea pe suprafata: 6,9 kg/m2
                Garantie: 50 ani
                Durata presupusa de viata: 75-80 ani
                un amic zice ca e subtire fiind doar de 4 mm voi ce ziceti ....si inca ceva nu si-a cump nimeni din Dedeman am vazut ca acolo pune pretul de 40 lei /buc asta ce va vrea sa insemne? nu pune dimensiuni ,nici altceva ..

                Comentariu

                • Je1982rom
                  Incepator
                  • 25.ian.2012
                  • 73

                  Postat în original de yasmin
                  s-a tot vorbit de Tabla gerard heritage as vrea sa-mi pun si eu acest tip. am vazut ca are urmatoarele caracteristici
                  Tabla Gerard Heritage are urmatoarele caracteristici:
                  Grosime nominala: 0,4mm tabla din otel acoperit cu Zincalume
                  Greutatea pe suprafata: 6,9 kg/m2
                  Garantie: 50 ani
                  Durata presupusa de viata: 75-80 ani
                  un amic zice ca e subtire fiind doar de 4 mm voi ce ziceti ....si inca ceva nu si-a cump nimeni din Dedeman am vazut ca acolo pune pretul de 40 lei /buc asta ce va vrea sa insemne? nu pune dimensiuni ,nici altceva ..
                  Eu iti zic un singur lucru. Nu conteaza grosimea ci zincajul si nu sunt 0.4 mm ci 0.4 micronimetri. 40 lei/buc ... cat are bucata ca dimensiuni? Din cate stiu eu gerard are dimensiunea modulului 1257 x 370 mm, adica are o acoperire de acoperire/mp = 2.15 module/mp, adica metrul patrat e 86 RON/m2 fara accesorii, ceea ce din punctul meu de vedere e exorbitant.

                  Comentariu

                  • yasmin
                    Incepator
                    • 20.feb.2012
                    • 37

                    merci de rasp. mda.....86 e cam scumpa.... am gasit pe alt site la 56 lei/MP. adevarul e ca-mi place tabla gerard. acum sa dau si eu cu bata in balta ca un necunoscator se zice ca e acoperita cu roca naturala ca asta ii si da spectul mai deosebit fata de la alte table metalice dar oare cu timpul nu sare roca aia si se va vedea naspa? sper sa gasesc si la preturi mai mici )

                    Comentariu

                    • Je1982rom
                      Incepator
                      • 25.ian.2012
                      • 73

                      Postat în original de yasmin
                      merci de rasp. mda.....86 e cam scumpa.... am gasit pe alt site la 56 lei/MP. adevarul e ca-mi place tabla gerard. acum sa dau si eu cu bata in balta ca un necunoscator se zice ca e acoperita cu roca naturala ca asta ii si da spectul mai deosebit fata de la alte table metalice dar oare cu timpul nu sare roca aia si se va vedea naspa? sper sa gasesc si la preturi mai mici )
                      Singura problema al acestui produs e ca se murdareste foarte tare. Daca stai in mediul rural si strazile din jur nu sunt asfaltate o sa te urci la 2-3 saptamini cu furtunul pe casa .

                      Comentariu

                      • alina77
                        Incepator
                        • 02.feb.2012
                        • 34

                        Eu ma stresez de prin toamna cu alegere invelitorii si as putea sa-ti spun cate ceva.
                        Am vazut tabla gerard are cam 1m lungime si cam 40 latime, este ondulata sau indoita dupa forma dorita (ca sindrila sau ca tigla) si acoperita cu un strat de pietris. Am incercat sa scot piatra de pe ea cu o surubelnita si nu a sarit deloc, abia daca am zgariat-o, oricum putin vizibil. Dupa ce am maltratat-o cu surubelnita putea foarte bine sa fie montata pe casa ca nu era nici o diferenta. Cam subtire tabla insa stratul de piatra ii da o rezistenta mare, daca te urci cu picioarele pe ea nu se strica ondulatiile deloc.
                        Mie personal nu imi place modalitatea de fixare pe casa in sensul ca se procedeaza in felul urmator: se ia foaia de care iti vorbesc, se pune pe astereala si se insurubeaza cu bormasina niste suruburi cica speciale cu garnituri minune. La gerard intr-adevar sistemul ar fi ceva mai bun in sensul ca aceste suruburi se dau in lateral, pe indoitura tablei si nu direct deasupra. Eu am povestit simplist si o sa imi iau bobarnace pe site deci mentionez ca este destul de complicat, se pun peste astereala niste scandurici de care se prinde tabla, se monteaza destul de rezistent INSA eu zic mare atentie la montator sa fie cineva priceput (desi nu stiu cum sa-ti dai seama de asta) pentru ca, parerea mea de nestiutor, riscul este mare sa iti ia tabla de pe casa un vant mai puternic.
                        Referitor la grosimea tablei, exista pe piata tabla de zinc pur sau de aliaje zinc-titan sau zinc-cupru. Aceste materiale au grosimi de 0.7 adica de 2 ori mai groase. Exista si aluminiu la fel de gros. Aceste materiale se monteaza in mod traditional adica prin faltuire sau cu solzi si nu prin insurubare.
                        Daca esti din Bucuresti o sa vezi asa ceva pe spitalul Coltea, pe ASE, pe cladirea Universitatii, muzeul Antipa etc Aceste materiale imbatranesc in timp si isi schimba culoarea, pe spitalul Coltea este un zinc nou pe ASE este mai vechi. Nu ruginesc, ever.
                        Inconvenient, este scump montajul dar , la mine spre exemplu, fiindca am un acoperis complicat pretul este asemanator gerard cu zinc fiindca la gerard trebuie sa cumpar tot felul de accesorii pentru dolii si coame care compenseaza manopera de dincolo.
                        Parerea mea este ca montajul prin faltuire este cel mai bun si cu riscuri mici sa se infiltreze apa pentru ca nu dai gauri in tabla si in plus acest sistem a fost probat timp de secole. Dupa cum citesti pe forum, pentru acoperisul meu exclud montatorii sa se foloseasca tabla ondulata cu pietris.

                        Comentariu

                        • alina77
                          Incepator
                          • 02.feb.2012
                          • 34

                          Vorbeste pe forum Razvan Voicu despre Artline de la Lindab care este o tabla zincata si vopsita si care se monteaza prin faltuire. Uitat-te si la asta.

                          Comentariu

                          • Je1982rom
                            Incepator
                            • 25.ian.2012
                            • 73

                            Postat în original de alina77
                            Eu ma stresez de prin toamna cu alegere invelitorii si as putea sa-ti spun cate ceva.
                            Am vazut tabla gerard are cam 1m lungime si cam 40 latime, este ondulata sau indoita dupa forma dorita (ca sindrila sau ca tigla) si acoperita cu un strat de pietris. Am incercat sa scot piatra de pe ea cu o surubelnita si nu a sarit deloc, abia daca am zgariat-o, oricum putin vizibil. Dupa ce am maltratat-o cu surubelnita putea foarte bine sa fie montata pe casa ca nu era nici o diferenta. Cam subtire tabla insa stratul de piatra ii da o rezistenta mare, daca te urci cu picioarele pe ea nu se strica ondulatiile deloc.
                            Mie personal nu imi place modalitatea de fixare pe casa in sensul ca se procedeaza in felul urmator: se ia foaia de care iti vorbesc, se pune pe astereala si se insurubeaza cu bormasina niste suruburi cica speciale cu garnituri minune. La gerard intr-adevar sistemul ar fi ceva mai bun in sensul ca aceste suruburi se dau in lateral, pe indoitura tablei si nu direct deasupra. Eu am povestit simplist si o sa imi iau bobarnace pe site deci mentionez ca este destul de complicat, se pun peste astereala niste scandurici de care se prinde tabla, se monteaza destul de rezistent INSA eu zic mare atentie la montator sa fie cineva priceput (desi nu stiu cum sa-ti dai seama de asta) pentru ca, parerea mea de nestiutor, riscul este mare sa iti ia tabla de pe casa un vant mai puternic.
                            Referitor la grosimea tablei, exista pe piata tabla de zinc pur sau de aliaje zinc-titan sau zinc-cupru. Aceste materiale au grosimi de 0.7 adica de 2 ori mai groase. Exista si aluminiu la fel de gros. Aceste materiale se monteaza in mod traditional adica prin faltuire sau cu solzi si nu prin insurubare.
                            Daca esti din Bucuresti o sa vezi asa ceva pe spitalul Coltea, pe ASE, pe cladirea Universitatii, muzeul Antipa etc Aceste materiale imbatranesc in timp si isi schimba culoarea, pe spitalul Coltea este un zinc nou pe ASE este mai vechi. Nu ruginesc, ever.
                            Inconvenient, este scump montajul dar , la mine spre exemplu, fiindca am un acoperis complicat pretul este asemanator gerard cu zinc fiindca la gerard trebuie sa cumpar tot felul de accesorii pentru dolii si coame care compenseaza manopera de dincolo.
                            Parerea mea este ca montajul prin faltuire este cel mai bun si cu riscuri mici sa se infiltreze apa pentru ca nu dai gauri in tabla si in plus acest sistem a fost probat timp de secole. Dupa cum citesti pe forum, pentru acoperisul meu exclud montatorii sa se foloseasca tabla ondulata cu pietris.
                            Si la tabla faltuita sunt suruburi si "scandurici" dar nu aveti habar. Va rog nu vorbiti fara sa stiti..

                            Comentariu

                            • alina77
                              Incepator
                              • 02.feb.2012
                              • 34

                              Da, dar in suruburi se prind clemele iar tabla se prinde de cleme. Gresesc?
                              Spun "scandurici" pentru ca la depozitul de cherestea vanzatorul mi-a spus ca asa se numeste si anume "scandurica" . Am si cumparat si asa arata , ca o scandurica numai ca are 4m lungime.

                              Comentariu

                              • Je1982rom
                                Incepator
                                • 25.ian.2012
                                • 73

                                Postat în original de alina77
                                Da, dar in suruburi se prind clemele iar tabla se prinde de cleme. Gresesc?
                                Spun "scandurici" pentru ca la depozitul de cherestea vanzatorul mi-a spus ca asa se numeste si anume "scandurica" . Am si cumparat si asa arata , ca o scandurica numai ca are 4m lungime.
                                In mare parte suruburile nu se vad, e drept, dar unele accesorii trebuie sa le prinzi cu suruburi. Daca ai banuti cauta sipci tratate, daca nu incearca sa le tratezi tu (mai exact cu motorina sau ulei ars) si cu un minim de investitie intre gratarul de sipci pune polistiren expandat sau extrudat (in functie de portofel) de 3 cm grosime (o sa iti mai trebuiasca un rind de folie anticondens).

                                Comentariu

                                Procesare...