Alegere invelitoare pentru acoperis

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    Din fericire pentru mine, eu nu am nimic de ascuns.
    Nu vad de ce as fi acuzat de ceva atat timp cat am dorit sa va arat un mic experiment.

    Astept sa ne oferi mai multe date despre invelitori avand in vedere ca ai experienta unei constructii si ceva traditie in familie.
    Daca ai ceva de spus in completarea, rectificarea sau imbunatatirea unor date despre invelitori te rog sa o faci insa nu doar acuza sau scrie mesaje cu substrat.

    Altfel, este usor sa cerem sau sa acuzam decat sa oferim macar o informatie bruta, pe acest forum.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13005

      Citeam pe net si am dat de o chestiune care poate insemna ceva, ca informatie de principiu merge:
      "Producatorii de tigla ceramica vor continua sa piarda pe termen mediu în fata învelitorilor de acoperis din beton si a celor metalice, din cauza lipsei de tehnologii avansate si de capacitati de productie, potrivit companiilor de profil.
      Tiglele metalice au avut anul trecut o pondere de circa 61% din valoarea vânzarilor de invelitori realizate, iar tiglele din beton au avut o pondere de 19%, în timp ce 13% a fost detinut de invelitorile bituminoase si doar 7% pe tigla ceramica.
      Pe ansamblu, piata invelitorilor va creste anul acesta, dar piata invelitorilor ceramice va scadea în favoarea invelitorilor de beton si metalice."

      Imi este teama ca unii au traditie in constructii si au respectat cu strictete acest lucru. Sunt sigur ca si la ei deja incepe sa se "spele" traditia.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1320

        Postat în original de VYS
        Din fericire pentru mine, eu nu am nimic de ascuns.
        Nu vad de ce as fi acuzat de ceva atat timp cat am dorit sa va arat un mic experiment.

        Astept sa ne oferi mai multe date despre invelitori avand in vedere ca ai experienta unei constructii si ceva traditie in familie.
        Daca ai ceva de spus in completarea, rectificarea sau imbunatatirea unor date despre invelitori te rog sa o faci insa nu doar acuza sau scrie mesaje cu substrat.

        Altfel, este usor sa cerem sau sa acuzam decat sa oferim macar o informatie bruta, pe acest forum.
        Nu va acuz, chiar nu am nici o intentie in sensul asta. Eu am tigla de la Tondach si chiar pot sa spun ca am fost pacalit intr-un fel, nu are toata aceeasi culoare, dar nu ma deranjeaza, ma auto multumesc ca arata mai rustic, zici ca are patina de vechime , . Am avut inspiratia si am asezat-o cate de cat uniform.
        Imi place si tigla de beton si cea de la Elpreco si cea de la Bramac. Nu am luat pt ca distributia si agenti de vanzari din Targoviste sunt varza si nu stiu sa-si vanda marfa.
        Mie personal nu mi se par corect facute experimetele, mai ales cel cu gradul de absortie. Trebuie sa fie cat mai aproape de adevar, sa fi simultat o ploaie de cateva zile, cu tiglele asezate ca pe acoperis, la diferite inclinari....
        Oricum proiectanti iau in considerare pt tigla de beton o greutate mai mai decat la cea de pamant.
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • gabi2ctin
          Incepator
          • 08.sep.2008
          • 77

          E si noi...cu cine votam??? ca a-ti lasat discutia cam in coada de peste!!!

          Nimeni nu zice nimic de garantia de 33 de ani pe care o dau la Tigla ceramica de la Tondach???E valabila doar daca faci acoperirea cu echipa autorizata de la ei??? Eu cred ca diferenta de culoare chiar e ..mistho!


          Dar ce altceva aveti sa-i reprosati acestui tip de invelitoare , d-le Alexis?

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1320

            Postat în original de gabi2ctin
            E si noi...cu cine votam??? ca a-ti lasat discutia cam in coada de peste!!!

            Nimeni nu zice nimic de garantia de 33 de ani pe care o dau la Tigla ceramica de la Tondach???E valabila doar daca faci acoperirea cu echipa autorizata de la ei??? Eu cred ca diferenta de culoare chiar e ..mistho!


            Dar ce altceva aveti sa-i reprosati acestui tip de invelitoare , d-le Alexis?
            Nu am de reprosat nimic invelitorii respective, pana acum, imi place ce am ales, dar sa vedem cum se comporta in timp. Am de reprosat celor care o vand pentru ca am impresia ca stiau pentru ca modelul respectiv a fost in promotie in perioada respectiva si poate ca nu intamplator.
            Tigla, in sine, arata ok, si bine prelucrata, fara rebuturi gen tigle strambe, cu fisuri...
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13005

              In cazul greutatii nu incape indoiala ca experimentul nu este corect.
              In cazul absortiei de apa ar putea fi o anume eroare si pentru a fi corect pana la capat trebuie mentionat ca aceasta provine din faptul ca un produs este vopsit iar altul nu insa ambele produse sunt comparate astfel pentru ca, din stiinta mea, standardul este:
              -ceramica nevopsita
              -tigla de beton vopsita (cel putin in comparatia celor doua branduri in cauza)

              Daca se va utiliza o ceramica vopsita probabil se va comporta altfel la umiditate dar deja este un produs diferit de produsul standard - influentele in pret nu le stiu.

              Cat priveste utilizarea unei ploi reale sau artificiale, o iau ca pe o gluma.

              Acum sper ca nu mai pot fi acuzat de lipsa de obiectivitate sau rea credinta.

              P.S. Acesta este experiment, nu garanteaza nimic, nu isi doreste sa va convinga de ceva ci doar arata parerea unei persoane neavizate fata de un anumit gen de informatii afisate cu litere MARI.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • alexis
                Living Legend
                • 05.nov.2006
                • 1320

                Postat în original de VYS
                In cazul greutatii nu incape indoiala ca experimentul nu este corect.
                In cazul absortiei de apa ar putea fi o anume eroare si pentru a fi corect pana la capat trebuie mentionat ca aceasta provine din faptul ca un produs este vopsit iar altul nu insa ambele produse sunt comparate astfel pentru ca, din stiinta mea, standardul este:
                -ceramica nevopsita
                -tigla de beton vopsita (cel putin in comparatia celor doua branduri in cauza)

                Daca se va utiliza o ceramica vopsita probabil se va comporta altfel la umiditate dar deja este un produs diferit de produsul standard - influentele in pret nu le stiu.

                Cat priveste utilizarea unei ploi reale sau artificiale, o iau ca pe o gluma.

                Acum sper ca nu mai pot fi acuzat de lipsa de obiectivitate sau rea credinta.

                P.S. Acesta este experiment, nu garanteaza nimic, nu isi doreste sa va convinga de ceva ci doar arata parerea unei persoane neavizate fata de un anumit gen de informatii afisate cu litere MARI.
                Tigla pe care o am eu este vopsita la exterior, are o glazura. Cred ca nu pot face parte din aceeasi categorie o tigla nevopsita din ceramica si una de beton colorata in masa. Intre o tigla ceramica vopsita la exterior si una de beton vopsita in masa, ar mai merge o testare la absortia de apa.
                faci o casa si pentru urmasii tai

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13005

                  Poti face testul cu una bucata tigla, daca ti-a mai ramas.
                  Vom adauga rezultatul in acest topic si asa stie lumea o mica parte a realitatii.

                  P.S. Sper ca nu iti este teama de rezultatul testului!
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • alexis
                    Living Legend
                    • 05.nov.2006
                    • 1320

                    Postat în original de VYS
                    Poti face testul cu una bucata tigla, daca ti-a mai ramas.
                    Vom adauga rezultatul in acest topic si asa stie lumea o mica parte a realitatii.

                    P.S. Sper ca nu iti este teama de rezultatul testului!
                    De ce sa-mi fie teama? Nu fac parte dintre cei care daca au ales si cumpart un anume fel de invelitoare sau orice alceva, considera ca numai ce au ei este bun.
                    De ramas, mi-au mai ramas, am calc bine cate imi trebuiesc si am o rezerva de 10 bucati. Nu o sa fac un test, dar una din "ape" se termina langa o fereastra si pot ajunge cu usurinta la ultimul rand de tigle, cele de langa jgheab. Am sa urmaresc atunci cand va ploua cateva zile, sau vremea va vi foarte umeda, ce se intampla.
                    faci o casa si pentru urmasii tai

                    Comentariu

                    • romanbun
                      Incepator
                      • 29.ian.2008
                      • 60

                      Va rog sa-mi spuneti daca exista vreun tip de tigla CERAMICA , care s-ar preta pentru o panta de 12 grade la o magazie de materiale si daca e destul sa se puna sipci si tigla fara astereala sau/si alte materiale.
                      Va multumesc!

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13005

                        Si de ce sa alegi o tigla ceramica pentru o magazie cand poti pune o invelitoare bituminoasa, placi ondulate, tigla de tabla etc.!

                        Fara astreala nu merge tigla ceramica sau daca ar merge ar trebui sa ai o distanta foarte mica intre capriori.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • romanbun
                          Incepator
                          • 29.ian.2008
                          • 60

                          Cateva motive:
                          1.as face o invelitoare fara complicatii tehnice
                          2.unde stau eu oferta de produse e cam limitata
                          3.la invelitorile metalice NEizolate apare pe intrados condensul , mai ales ca e panta mica
                          4.panourile termoizola(n)te se gasesc greu se costa o caruta de $
                          5.posibilitatile de montaj (firme capabile sa faca invelitori cu grad ridicat de complexitate tehnica... nu am)
                          6.costul invelitorii- vorbim totusi de o magazie , chiar daca spatiul de acolo poate fi si un atelier folosit ocazional
                          7.doresc totusi sa fie un grad de confort termic...aproximativ... acceptabil care inlatura varianta metalica neizolata
                          8.sarpanta are doar capriori si sipci.
                          Noah nicicum nu e bine nici cu capul de piatra nici cu piatra de cap.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13005

                            Prefer tigla.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1320

                              Si eu.
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              • romanbun
                                Incepator
                                • 29.ian.2008
                                • 60

                                M-am decis: la o panta de aprox. 15-18 grade voi folosi tigla Tondach-Tango , chiar daca se recomanda ca unghiul minim sa fie de 25 de grade.
                                E o tigla pe care o cunosc mai demult si care inchide bine. Nu am lucrat cu cele care au unghiul mai mic , dar care se si gasesc mai greu.

                                Comentariu

                                Procesare...