Montare jgheaburi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adrian M
    Incepator
    • 19.dec.2018
    • 47

    Montare jgheaburi

    Salutare nustiu daca este topicul potrivit aici as vrea si eu cateva informatii
    as vrea sa imi montez singur jgheaburile si burlanele la casa ce jgheaburi sa iau si de ce trebuie tinut cont
    as vrea scurgerile sa le fac cam la 2 m de fiecare cap apoi sa vin pe la inaltimea placi cu burlane sa ma imbin in cealalta sa scot undeva apa in fata in sant
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Bun si care ar fi problemele exacte?
    Daca doresti doua scurgeri pe cea apa a acoperisului nu ai decat sa stabilesti mijlocul si de acolo sa pleci cu cele doua pante, stanga si dreapta. Daca am vazut bine ai pazia montata si va trebui sa utilizezi carlige aplicate. Fixezi carligele la sfoara si apoi montezi jgheaburile. Va trebui sa verifici daca pozitia jgheabului este corecta fata de tigla.
    Aimaxim 800mm intre carlige,maxim 100 la capete, piese de imbinare intre burlane, gauri pe zona unde montezi burlane. Ulterior cobori cu burlanele, nici greu, nici usor, atentie si rabdare daca nu ai mai facut. Masori de 5 ori si tai odata. Atentie sa nu exagerezi cu panta burlanului!
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Adrian M
      Incepator
      • 19.dec.2018
      • 47

      #3
      Multumesc conteaza ce jgheaburi sa iau am vazut unele mai mari unele mai mici

      Comentariu

      • emp
        Membru Marcant
        • 29.mai.2009
        • 543

        #4
        Postat în original de Adrian M
        Salutare nustiu daca este topicul potrivit aici as vrea si eu cateva informatii
        as vrea sa imi montez singur jgheaburile si burlanele la casa ce jgheaburi sa iau si de ce trebuie tinut cont
        as vrea scurgerile sa le fac cam la 2 m de fiecare cap apoi sa vin pe la inaltimea placi cu burlane sa ma imbin in cealalta sa scot undeva apa in fata in sant
        Poate te inspira.


        Comentariu

        • emp
          Membru Marcant
          • 29.mai.2009
          • 543

          #5
          Postat în original de Adrian M
          Multumesc conteaza ce jgheaburi sa iau am vazut unele mai mari unele mai mici
          Masoara ce distanta ai de la marginea tablei pana la pazie. In functie de aceasta distanta poti sa-ti
          stabilesti dimensiunea jgheabului. Personal mi se pare ca cele de 125mm arata cel mai bine.

          Comentariu

          • Adrian M
            Incepator
            • 19.dec.2018
            • 47

            #6
            Multumesc frumos

            Comentariu

            • Adrian M
              Incepator
              • 19.dec.2018
              • 47

              #7
              Buna ziua o sa ma apuc de montaj mai aveam o intrebare ca sa dau doua pante am inteles ca trebuie stabilit mujlocul .ma intereseaza la mijloc trebuie sa vin cu imbinare ca sa pot da pantele sau nu neaparat?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Postat în original de Adrian M
                Buna ziua o sa ma apuc de montaj mai aveam o intrebare ca sa dau doua pante am inteles ca trebuie stabilit mujlocul .ma intereseaza la mijloc trebuie sa vin cu imbinare ca sa pot da pantele sau nu neaparat?
                Da, pleci cu doua jgheaburi de la mijloc, cu o piesa de imbinAre.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                Procesare...