Calcul suprafata acoperis

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dondonica
    Incepator
    • 12.feb.2020
    • 1

    Calcul suprafata acoperis

    Buna seara.Cum se calculeaza suprafata unui acoperis in 4 ape.Dar in doua ape?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Calculezi suprafata desfasurata a sarpantei, la doua ape ai doua dreptunghiuri.Pentru ce iti trebuie?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • razvan voicu
      Membru Marcant
      • 30.iun.2008
      • 808

      #3
      Matematica online, Geometrie plană (triunghi, paralelogram, drpetunghi, patrat, trapez), geometrie în spațiu (formule suprafețe corpuri geometrice si volume) prisma, piramida, paraleleipiped, sfera, trunchi de piramida, volum, arie, aria, suprafata.


      Asta daca vrei sa cunosti suprafata acoperisului. Daca vrei sa iti faci o idee despre cata tigla, tigla metalica, etc. trebuie sa cumperi, este alta poveste ! Mai lunga !
      Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

      Comentariu

      • postasul666
        Incepator
        • 11.mai.2019
        • 17

        #4
        Postat în original de razvan voicu
        Daca vrei sa iti faci o idee despre cata tigla, tigla metalica, etc. trebuie sa cumperi, este alta poveste !
        Puteți detalia un pic?
        De exemplu, am adus pe cineva să-mi spună cata tabla mi-ar trebui. Din 130 mp utili, a zis ca trebuie sa achiziționez 174mp de tabla. Pierderile mi se par enorme. Bine, și acoperișul are multe ape...

        Ultima editare de postasul666; 06.mar.2020, 06:48.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Cu cat ai mai multe ape, cu atat cresc pierderile. Pui tabla pe zona de dolie sau coama si vezi cat arunci.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • postasul666
            Incepator
            • 11.mai.2019
            • 17

            #6
            La țiglă tot asa de mari sunt pierderile?

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Presupun ca tigla ceramica, beton ... evident ca nu, acolo tai cate o tigla pe rand si va fi o pierdere mai mica decat la tigla de tabla.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • razvan voicu
                Membru Marcant
                • 30.iun.2008
                • 808

                #8
                Postat în original de postasul666
                Puteți detalia un pic?
                De exemplu, am adus pe cineva să-mi spună cata tabla mi-ar trebui. Din 130 mp utili, a zis ca trebuie sa achiziționez 174mp de tabla. Pierderile mi se par enorme. Bine, și acoperișul are multe ape...
                Daca ai un acoperis complex, pierderile la tigla metalica in panouri lungi este destul de mare, insa in nici un caz nu ar trebui sa ajunga la peste 30% ( asa cum ti-a ofertat tie ). In general, multe ape inseamna si coame inclinate, si dolii, iar aici montatorul poate sa recupereze destul de mult ( tabla care se taie pentru o coama inclinata, poate fi folosita intr-o dolie ), reducand in acest fel pierderile.

                Parerea mea este sa ceri oferte de pret de la mai multe firme.
                Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                Comentariu

                Procesare...