Ventilatia coloanei de baie la casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Valy 77777
    Incepator
    • 23.mar.2020
    • 3

    Ventilatia coloanei de baie la casa

    Buna seara
    Am si eu nevoie de o indrumare ...
    Coloana apa si canalizare urca pina in podul casei ,pentru a scapa de eventualele mirosuri am fost indrumat sa ii fac o reductie si sa o scot vertical prin tigla ....am inteles ca exista tigla special facuta cu gura de ventilatie de 110 sau 125 .
    Acum o parte din "meseriasi" zic ca e ok asa ,altii nu domne nu mai gauri podul sa scoti teava vertical ci poti sa ii faci un cot la 90grade si sa o scoti pe sub tigla la orizontala...???
    Ma poate ajuta cineva ,pe mine ma intereseaza daca se ventileaza aerul de pe coloana in ambele situatii...
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13004

    #2
    Se poate scoate aerisirea canlazirarii prin tigla sau printr-un perete. Este mai usor prin perete. In ambele situatii se poate ventila canalizarea fara probleme, totul este sa nu reduci exagerat diametrul.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Valy 77777
      Incepator
      • 23.mar.2020
      • 3

      #3
      Deci o scot pe orizontala fara probleme , multumesc. Cei de la Creaton cer aproape 100€ pe o tigla din aceeia cu aerisire de 110 ....
      Daca se ventileaza oricum ,nu mai are rost sa pun tigla din aceeia

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13004

        #4
        Sigur, se poate scoate si pe orizontala in partea finala. Daca ai o tigla de trecere poti bricola una, un exempu practic (rezista si astazi...de 8 ani) https://www.vysblog.ro/trecere-aerisire-acoperis/
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • razvan voicu
          Membru Marcant
          • 30.iun.2008
          • 808

          #5
          Postat în original de Valy 77777
          Deci o scot pe orizontala fara probleme , multumesc.
          Atentie in ce zona o scoti. Eu am vazut aerisiri scoase prin perete, care datorita vaporilor de apa au distrus sageacul casei ( ar trebui ca teava ta sa fie destul de departata de sageac ).

          Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

          Comentariu

          Procesare...