Viitoare mea casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nytro
    Incepator
    • 24.apr.2020
    • 12

    Viitoare mea casa

    Buna ziua, dat fiind faptul ca urmeaza sa-mi intemeiez o familie, eu si prietena mea am decis sa incepem sa strangem bani si sa ne gandim la un viitor ,, proiect,, de casa.

    Nu dorim ceva foarte complicat, din cauza faptului ca nici surse materiale nu avem, foarte multe.
    Dorim un mic parter, 57 mp, care sa includa :
    1x living = 20mp ( 5x4 ) e indeajuns, o canapea, o masuta, un home cinema
    1x baie = 3x3 ( cred ca e indeajuns 9mp ), cabina de dus, chiuveta etc...
    1x bucatarie = 3x4 = 12mp ( iarasi e indeajuns )
    1x dormitor = 4x4= 16mp ( mai mult decat suficient )


    La etaj, pe cand am fost eu in UK, am vazut ca unii aveau case, parter, iar la etaj pe jumatate din constructia ce in sine presupune parterul, construiau jumatate ( am si niste poze mai jos ), nu ma pricep la desenat.
    Deci, sus mai doresc sa fac doua dormitoare, probabil, de fapt nu probabil, dar cu siguranta cand ai mei batrani nu vor mai putea sta singurei, o sa-i iau la mine...
    Sunt modesti iar pentru ei un pat si un televizor e indeajuns, in continuare, ma gandeam sa fac o terasa pe suprafata de placa ce ramane nezidita
    Care ar putea fi costurile? Precizez ca mana de lucru nu o sa fie o problema, pot ajuta si eu, familia prietenei mele, in total suntem 4-5 barbati care putem pune osul la munca, unii avand si cunostinte de baza

    La acoperisul standard din lemn cu tigla vreau sa renunt, e foarte costisitor, vazusem ceva pe internet pe baza de fibra de sticla, se aplica cu o pensula, in scurt timp se facea ceva gen ca o pelicula de plastic transparent, pe care puteai da si o mana de vopsea

    Nu e musai sa le facem pe toate o data, putem face si esalonat, important e sa vedem constructia, ca dupa... daca suntem sanatosi le facem usor, usor
    Suntem la inceput de drum in viata si nu prea avem sprijin dar avem vointa
    Multumesc frumos !
    Fișiere Atașate
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 547

    #2
    Postat în original de nytro
    Buna ziua, dat fiind faptul ca urmeaza sa-mi intemeiez o familie, eu si prietena mea am decis sa incepem sa strangem bani si sa ne gandim la un viitor ,, proiect,, de casa.

    Nu dorim ceva foarte complicat, din cauza faptului ca nici surse materiale nu avem, foarte multe.
    Dorim un mic parter, 57 mp, care sa includa :
    1x living = 20mp ( 5x4 ) e indeajuns, o canapea, o masuta, un home cinema
    1x baie = 3x3 ( cred ca e indeajuns 9mp ), cabina de dus, chiuveta etc...
    1x bucatarie = 3x4 = 12mp ( iarasi e indeajuns )
    1x dormitor = 4x4= 16mp ( mai mult decat suficient )


    La etaj, pe cand am fost eu in UK, am vazut ca unii aveau case, parter, iar la etaj pe jumatate din constructia ce in sine presupune parterul, construiau jumatate ( am si niste poze mai jos ), nu ma pricep la desenat.
    Deci, sus mai doresc sa fac doua dormitoare, probabil, de fapt nu probabil, dar cu siguranta cand ai mei batrani nu vor mai putea sta singurei, o sa-i iau la mine...
    Sunt modesti iar pentru ei un pat si un televizor e indeajuns, in continuare, ma gandeam sa fac o terasa pe suprafata de placa ce ramane nezidita
    Care ar putea fi costurile? Precizez ca mana de lucru nu o sa fie o problema, pot ajuta si eu, familia prietenei mele, in total suntem 4-5 barbati care putem pune osul la munca, unii avand si cunostinte de baza

    La acoperisul standard din lemn cu tigla vreau sa renunt, e foarte costisitor, vazusem ceva pe internet pe baza de fibra de sticla, se aplica cu o pensula, in scurt timp se facea ceva gen ca o pelicula de plastic transparent, pe care puteai da si o mana de vopsea

    Nu e musai sa le facem pe toate o data, putem face si esalonat, important e sa vedem constructia, ca dupa... daca suntem sanatosi le facem usor, usor
    Suntem la inceput de drum in viata si nu prea avem sprijin dar avem vointa
    Multumesc frumos !
    Una-i suprafata utila alta suprafata construita. Daca-i aduci pe batrani la voi mai pune un dormitor jos si
    ti-as recomanda o camera tehnica(centrala, boiler, masina de spalat rufe, calcator, etc) si inca o baie.
    9m2 o baie este mare, mai bine doua mai mici.
    Oricum trebuie sa mergi la un arhitect asa ca spune-i ce spatii ai nevoie si o sa-ti prezinte un plan.
    Poti sa te joci si cu un simulator gratis gen SweetHome3d.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Este frumos cand visezi dar realitatea suna putin diferit.
      Cat de mare va fi familia? Copilasi nu vor fi? Pe ce teren vrei sa construiesti, cat de mare? In ce zona?
      Ce utilitati vor fi?
      Casa nu este chiar apartament, nu lua ca referinta blocul. Vei avea nevoie de spatii mai largi, nu neaparat mari. Spatiile de depozitare sunt vitale.
      Prietena ce vrea?
      O parte din noi avem experienta unei case, nu cred ca poti face o casa sub 200.000 lei.
      Sigur, familia te poate ajuta si scutesti mult la manopera dar toate costa daca le facei cat de cat medii si cu atentie la detalii.
      O suprafata de 100mp utili sunt un minim modest.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      Procesare...