Vata minerala sticla in 2 straturi pentru pod/mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • asd121
    Incepator
    • 16.iul.2013
    • 33

    Vata minerala sticla in 2 straturi pentru pod/mansarda

    Salut,

    Vreau sa izolez podul si ma gandeam ca primul strat de vata sa fie de vata minerala de sticla fara folie de aluminiu si sa o asez intre capriori iar mai apoi sa vin cu inca un rand de vata dar de data asta cu folie aluminiu (directie perpendiculara).

    Intrebarea mea`este: Credeti ca este ok ca primul strat (cel dintre capriori) sa fie din vata fara aluminiu iar al 2-lea sa fie din vata cu folie de aluminiu
    (pentru a o aseza cu aluminiul spre interiorul camerei si sa opreasca vaporii)?

    Am tot gasit vata cu folie de aluminiu doar cu latime de 120cm iar eu cum am 60cm intre caprori ma gandeam sa iau o vata care este gata taiata la 60cm (si am observat ca cele fara aluminiu sunt mai multe variatne la 60cm latime). Sau sa pun cu aluminiu ambele straturi sau ambele straturi fara aluminiu?

    Multumesc mult!
  • calinesq91
    Incepator
    • 22.ian.2018
    • 60

    #2
    Puneti amandoua straturile fara folie, si lipiti o bariera de vapori separata peste profilele de rigips, sau riglele de lemn, daca faceti structura cu lemn. Cel mai bine taiati bucatile de vata din lungimea sulului, pe latimea de 120 cat are sulul. Desfasurati sulul si masurati latimea la fiecare interspatiu dintre capriori la care mai adaugati 2 cm pentru ca sa stea putin indesata vata. In acest fel vata se va autosustine si daca aveti cumva o distanta mai mare de 60 cm intre capriori nu vor ramane goluri... Daca aveti fix 60 intre capriori, va trebui sa taiati vata la 62 deci bucata cealalata va ramane de 58 si va fi prea mica, plus ca nu prea o sa puteti sa taiati perfect sulul pe grosime.

    Comentariu

    • maalneexa
      Incepator
      • 11.mai.2016
      • 4

      #3
      Salut. Postez aici, nu stiu daca ar trebui sa incep un topic nou. Am primit urmatoarele oferte pentru tabla cu acoperire de roca pentru un acoperis de 280 mp (ofertati ~320 mp). Am incercat sa strang in acest tabel si date din fisele tehnice. Ce parere aveti?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      Procesare...