Zgomot acoperis

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ciprian89
    Incepator
    • 31.mai.2016
    • 27

    Zgomot acoperis

    Buna ziua,

    Am o intrebare in legatura cu zgomotul din zona acoperisului cand bate vantul tare.
    Casa se afla mai in camp deschis.
    Acoperisul e din tabla metalica, izolatia e cu spuma, iar in interior, tavanul de la ultimul etaj e rigips prins pe profile metalice duble.
    Pe ambele parti ale casei (lateral) se afla gura de aerisire a acoperisului.
    Am sa atasez niste poze cum arata o parte din acoperis. Eu am facut pozele de pe acele geamuri cu partea de jos. La partea de sus nu am acces.
    Cand bate vantul tare, se aud tot felul de zgomote, niste zgomote metalice. Cel de la care am cumparat casa mi-a spus ca e posibil sa se aude din cauza ca se face curent intre gurile de aerisire si poate se aud acele profile metalice. Mi-a garantat ca acoperisul e bine prins si nu are cum sa se auda de acolo.
    Nu stiu ce alte detalii sa va mai dau ca sa va faceti o idee de ce ar fi asa zgomot.
    Voi ce parere aveti? Se poate cumva sa scap de acele zgomote cand bate vantul tare?

    Multumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Nu ne ajuta pozele, poate fi o problema cu prinderea tablei, poate nu ai toate accesoriile montate. Urca pe tigla si vezi daca se misca ceva. In poze nu se vad prinderi prea multe si unele sunt in pozitii mai ciudate. De pe acoperisul de jos, cu o scara poti urca sus, vezi cu atentie sa nu cazi. Se aduse sus sau jos?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Ciprian89
      Incepator
      • 31.mai.2016
      • 27

      #3
      Postat în original de VYS
      Nu ne ajuta pozele, poate fi o problema cu prinderea tablei, poate nu ai toate accesoriile montate. Urca pe tigla si vezi daca se misca ceva. In poze nu se vad prinderi prea multe si unele sunt in pozitii mai ciudate. De pe acoperisul de jos, cu o scara poti urca sus, vezi cu atentie sa nu cazi. Se aduse sus sau jos?
      Se aude sus, partea de jos pare OK. Tot ce se aude jos e doar zgomotul ce se propaga de la etaj. Momentan casa e mai goala, nu e mobila si e ceva ecou.
      Explicatia ce am primit-o cu curentul intre gurile de aerisire e plauzibila?
      Am stat si afara sa vad daca se aude ceva placa cum s-ar misca / lovi de altceva, dar nu se aude nimic de afara.
      In timpul acesta era cineva inauntru si a confirmat ca s-au auzit zgomote evidente de cateva ori
      Ultima editare de Ciprian89; 18.sep.2020, 10:25.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        Care guri de aerisire? Sageac ai montat? Este inschis totul la streasina?
        Ultima editare de VYS; 18.sep.2020, 10:40.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Ciprian89
          Incepator
          • 31.mai.2016
          • 27

          #5
          Casa are un design putin mai deosebit pe o parte, un colt al case este acoperit cu niste placi metalice.
          Pe lateralele casei, sus de tot, se afla niste grilaje pt. aerisirea acoperisului, cel putin asa mi-a spus cel de la care am cumparat casa.
          Am pus o poza si cu partea de sus, etaj. Cand se auzeau zgomotele am iesit pe acel geam langa placile metalice si nu am auzit nimic de la ele, dar zgomotele mi se par ca vin si de sus.
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de Ciprian89; 18.sep.2020, 10:51.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            De la grilele de aerisire poti auzi cel mult suierat dar nu zgomot metalic. Daca ceva se misca sau flambeaza, atunci nu tine decat de prindere sau de vreu profil interior. Fie inspectezi totul in detaliu si incerci sa vezi daca se misca ceva undeva, fie la vant poate localizezi mai usor zona unde este produs zgomotul. Ar trebui vazute si profilele de inchidere, daca sunt stabile.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            Procesare...