Prelingeri apa in zona de sageac

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • baxter
    Incepator
    • 03.nov.2009
    • 47

    Prelingeri apa in zona de sageac

    Salutare,

    problemele mele par sa nu se mai sfarseasca

    De cand ne-am mutat de 4 ani am avut probleme cu infiltratiile de apa la etaj in momentul cand ploua afara cu un debit mare. Dupa mai multe constatari parerea tuturor a fost ca la o panta de 8 grade, modelul meu de tigla metalica nu este cel care trebuie si ca folia anticondens este una de slaba calitate.

    Cu mari eforturi financiare in noiembrie am reusit sa inlocuiesc tigla metalica, folia anticondens este un reflex de la Riwega. Pana acum nu am putut testa daca problema cu infiltratiile s-a rezolvat pentru ca nu am avut ploi puternice insa am o alta problema, prelingeri mari de apa in zona sageacului care nu este facut.

    Am atasta mai multe poze sa intelegeti mai bine fenomenul.

    Mentionez ca in trecut nu am avut asa ceva ci doar turturi pe pazie. Discutand cu cei care mi-au montat tabla, parerea lor este ca nu este facuta o izolatie buna casei iar pentru ca acum folia este una calitativa se formeaza condens din cauza caldurii pierdute din casa si aerul de afara.

    Casa veti vedea ca este intr-o singura apa la fel si garajul. Garajul are o panta putin mai mare decat casa si nu este incalzit. Fenomenul acesta este doar la casa si tind sa le dau dreptate celor care au montat acoperisul.

    Ce parere aveti? Ce as putea face sa rezolv problema care este una destul de grava pentru ca in ritmul acesta lemnul se deterioreaza

    Mentionez ca in casa etajul este mansardat si avem rigips, vata in 2 straturi de cate 10 cm puse intre capriori si cam atat

    Sageacul mi-as fi dorit sa il fac fie din betonit si dat decorativa, fie din osb si la fel data decorativa.


    Va multumesc tare mult !
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Dupa cum se vede in foto, problema cu umezeala pe asteriala este datorata unor infiltratii dinspre capatul tiglei. Umezela este pe 2-3 scanduri in zona inferioara. Pazia este montata urat dupa mine, ar fi trebuit sa fie la nivel cu asteriala, sa se inchida una cu alta. Sigur ai folia montata corect inzona inferioara? Se vad niste cuie batute in spre marginea capriorului. Trebuie investigat ce nu este montat coret sau daca exista strapungeri ale foliei.folia ajunge in ghjeab, profil de streasina ai montat?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • baxter
      Incepator
      • 03.nov.2009
      • 47

      #3
      Multumesc pentru raspuns.

      Ei sustin ca este totul ok facut si ca problema se datoreaza pierderilor de caldura care in contact cu aerul rece duc la acest fenomen.

      De aceea am scris aici sa aflu parerea mai multora dintre voi ca sa stiu de unde sa o apuc !

      Asa ca astept in continuare mai multe pareri.

      Va multumesc !

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Condens asa in exterior? O poza cu zona de jgheab si imbinare cu tabla nu ai? Poze de la schimbarea foliei acoperis? Sunt pete doar pe zona din spatele jgheaburilor sau si celelalte zone?
        Ultima editare de VYS; 25.ian.2021, 20:49.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • baxter
          Incepator
          • 03.nov.2009
          • 47

          #5
          Mai am si cateva pete in laterale dar e posibil sa fie mai vechi pentru ca nu am vazut sa picure apa de acolo de cand aveam infiltratii in casa. Acum e ud si mai ploua dar cand se va usca ma voi sui pe casa sa fac poze la imbinari. Merci mult !

          Comentariu

          • razvan voicu
            Membru Marcant
            • 30.iun.2008
            • 802

            #6
            Salut. Ti-am spus si pe celalalt forum, ai pus prea putine poze, si nu prea avem din ce sa ne dam seama.
            Varianta cu aerul cald, eu personal nu o cred deoarece infiltratiile majore apar in zona de streasina, nu in zona de perete.
            Nici nu am inteles exact daca ai inlocuit modelul de tigla metalica ( un model de tigla metalica, cu un alt model de tigla metalica ), sau ai inlocuit sistemul ( tigla metalica cu tabla faltuita sau tabla tip click ).
            Pune aici lista de materiale care ti-a fost ofertata pentru inlocuirea invelitorii ( sunt curios daca in zona de streasina ti-au pus doar sort de streasina sau ti-au pus si picurator de condens ).
            Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              ...si care este " picuratorul de condens " ????
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • baxter
                Incepator
                • 03.nov.2009
                • 47

                #8
                Multumesc Razvan. Ca o paranteza inainte de a inlocui modelul de tigla, ti-am transmis un mesaj privat in care iti ceream o oferta.

                Revenind la subiect, am inlocuit tigla metalica pe care o aveam, cu un alt model T18 si folia anticondens plus cam 30% din sipca. Alte modificari nu s-au adus.

                In zilele ce urmeaza cand se va opri ninsoarea, voi merge sus sa fac niste poze mai elocvente.

                Va multumesc tuturor.

                Zi buna !
                Ultima editare de baxter; 27.ian.2021, 09:19.

                Comentariu

                • razvan voicu
                  Membru Marcant
                  • 30.iun.2008
                  • 802

                  #9
                  Postat în original de baxter
                  Ca o paranteza inainte de a inlocui modelul de tigla, ti-am transmis un mesaj privat in care iti ceream o oferta.
                  Salut. Ieri am vazut mesajul tau, acesta fiind motivul pentru care nu ti-am raspuns. In ultimii ani am intrat pe acest forum doar ocazional, acest lucru nemaifacand parte din rutina mea zilnica de alta data ( copiii s-au marit si imi ocupa mult mai mult timp, eu am imbatranit si nu mai am chef, etc. ). Pe forumuri, acum am cam trecut de cealalta parte a barierei, am devenit "cautator de informatii". ( vreau sa ma apuc de constructia unei case ).

                  Acum, revenind la problema ta, din punctul meu de vedere,o tabla cu un profil asa mic este o tabla pentru pereti, nu pentru acoperis, cu atat mai mult nerecomandata in cazul acoperisurilor cu panta mica. La tablele astea cutate, cu cat panta acoperisului si cuta tablei sunt mai mici, cu atat riscul infiltratiilor este mai mare. In locul tau as fi mers pe o cuta de minim 35 mm.
                  Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                  Comentariu

                  • razvan voicu
                    Membru Marcant
                    • 30.iun.2008
                    • 802

                    #10
                    Postat în original de Mircea G
                    ...si care este " picuratorul de condens " ????
                    Am facut un desen, sper sa se inteleaga. Ideea este ca la acoperisurile cu panta mai mica de 15 grade ( in jur de 27% ), este destul de greu sa duci condensul in jgheab ( pe folie, sort de streasina, si in final in jgheab ), si atunci se face acest "compromis" si se monteaza un "picurator de condens".

                    Am exagerat dimensiunea picuratorului, tocmai pentru a putea fi identificat usor. In realitate, aripa care vine pe pazie are doar vreo 4-5 cm, si nu se vede datorita jgheabului.
                    Fișiere Atașate
                    Ultima editare de razvan voicu; 27.ian.2021, 19:32.
                    Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                    Comentariu

                    • baxter
                      Incepator
                      • 03.nov.2009
                      • 47

                      #11
                      Salutare.

                      Nu stiu daca sunt foarte concludente pozele dar sper sa va puteti face o idee.

                      Problema e ca lemnul se uda si in zile cand nu ploua ci doar este un aer umed in atmosfera si frig afara.

                      Merci.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      Procesare...