Izolare triunghi acoperis

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Shushu
    Membru
    • 24.sep.2016
    • 144

    #16
    Postat în original de emp

    Daca vrei sa refolosesti lambriul atunci va trebui sa faci o fatada ventilata.
    Deci daca vreau sa las aspectul de lambriu va trebui peste osb polistiren apoi folie de difuzie sipci si lambriu?iar pe interior nu mai izolez?
    iar daca nu mai folosesc lambriul ,voi avea osb ,polistiren tencuiala.asa e?
    Ultima editare de Shushu; 20.oct.2021, 08:35.

    Comentariu

    • Shushu
      Membru
      • 24.sep.2016
      • 144

      #17
      Postat în original de Mircea G
      Motivul ?
      Eu am fix aceiasi situatie , insa nu ma impacam cu modul cum se decolora lambriul in functie de streasina , asa ca l-am " izolat " cu membrana bituminoasa ( sindrila ) . Asa a ramas de 20 de ani , fara sa am probleme afara sau in mansarda .
      Da , ca aspect , ma gindeam sa fac aducerea lui la cota cu zidul de jos prin reizolare , sa para un zid de jos pina sus . Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1111111.jpg 
Afișări:	250 
Mărime:	129,7 KB 
ID:	685247
      Dvs cum ati izolat acel triunghi?(toate straturile)Nu am mentionat ca la mine triunghiul respectiv nu are zidarie.

      Comentariu

      • emp
        Membru Marcant
        • 29.mai.2009
        • 547

        #18
        Postat în original de Shushu

        Deci daca vreau sa las aspectul de lambriu va trebui peste osb polistiren apoi folie de difuzie sipci si lambriu?iar pe interior nu mai izolez?
        iar daca nu mai folosesc lambriul ,voi avea osb ,polistiren tencuiala.asa e?
        Daca vrei sa ai lambriu atunci: osb, vata bazaltica (nu polistiren),
        folie de difuzie, sipci, lambriu. Orice termoizolatie se face pe exterior.

        Daca nu folosesti lambriu atunci: osb, polistiren si tencuiala decorativa.

        Comentariu

        • Shushu
          Membru
          • 24.sep.2016
          • 144

          #19
          Multumesc.o sa merg pe fara lambriu.As fi vrut sa l las acolo (o munca in minus cu scosul)dar asta e .am platit sa fie pus acum platesc sa fie scos 😟
          Ultima editare de Shushu; 20.oct.2021, 09:19.

          Comentariu

          • Shushu
            Membru
            • 24.sep.2016
            • 144

            #20
            Ultima intrebare:
            celalalt triunghi al podului este de caramida care da inspre un pod neizolat in nici un fel.(cladirile sunt alipite).Cum izolez acel triunghi? Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot_20211020-203455.png 
Afișări:	51 
Mărime:	50,9 KB 
ID:	685261

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              #21
              Postat în original de Shushu

              Dvs cum ati izolat acel triunghi?(toate straturile)Nu am mentionat ca la mine triunghiul respectiv nu are zidarie.
              Nici la mine nu are ....
              Este structura de lemn si lambriu . Peste lambriu este sindrila bituminoasa . la interior am facut cum am spus mai sus .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              Procesare...