Taiere si gaurire gresie, faianta sau alte tipuri de placaje

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Vizitator

    Taiere si gaurire gresie, faianta sau alte tipuri de placaje

    Am si eu o intrebare: Cu ce fel de burghiu se poate gauri gresia sau faianta pentru a monta niste accesorii in baie si cum se insemneaza locul pentru ca burghiul sa nu alunece.
    Masina de gaurit se lasa setata pe normal sau pe percutie?
    Multumesc.
  • Avatar Vizitator

    #2
    burgiu de beton, pui masina pe percutie, si nu apesi decit foarte usor, pina trece de faianta sau de gresie
    daca faianta are dedesupt golurim poti avea probleme, sa se crapa, daca e pusa bine, o sa mearga

    daca nu stii cum e pusa trebuie sa dai cit mai usor posibil

    eu am mai incercat chiar si cu burghiu de metal, fara percutie, si a mers
    mai greu da merge
    de test iti recomand sa incerci intr-un loc ascuns, in spate la ceva, sa iti faci mina, sa nu strici din prima ceva vizibil

    Comentariu

    • idg
      Membru marcant
      • 18.iun.2004
      • 321

      #3
      corect: burghiu de beton+percutie.
      pana iti faci locas in faianta, tii bormasina la turatie mai mica

      Comentariu

      • Avatar Vizitator

        #4
        Ce inseamna si cum se folosesc cuplurile de strangere la o masina de gaurit/insurubat.

        Comentariu

        • balog
          Incepator
          • 04.iul.2005
          • 3

          #5
          Pentru gaurire gresie faianta folosesc, masina gaurit universala(percutie cu roata dintata-asa cum au toate masinile cu percutie normale), si burghie de gaurit beton,
          Dupa gaurirea faiantei,gresiei:
          Masina de gaurit beton(percutie pneumatica) si burghie de gaurire cu SDS

          Se recomanda folosirea celei de a doua masini la gaurirea betonului, intrucit prima nu are eficienta prea mare si gaurirea dureaza mult.

          Cuplurile de stringere sunt folosite pentru evitarea suprastringerii suruburilor care poate duce la deteriorarea suportului in care a fost insurubat surubul, si slabirea inbinarii. In anumite cazuri se pote strica si filetul de pe surub daca nu se folosesc limitari a cuplului.
          Alta problema apare ca daca cuplul este depasit, bitul de infiletat are tendinta sa iasa din capul surubului, lucru ce duce la deteriorarea capului de infiletare a surubului, si uzarea bitului.

          Comentariu

          • dreq
            Incepator
            • 17.dec.2004
            • 12

            #6
            Am vazut la un tip si mi s-a parut super interesant: cu MULTA grija, zgarii faianta/gresia acolo unde vrei sa o gauresti, pana treci de stratul exterior. Apoi ... e super easy .....
            In ceea ce priveste bormasina ... daca ai BCA in perete, nu prea vad la ce iti foloseste percutia ... Si pe faianta, mie "meseriasii" mi-au spart o placa cu bormasina cu percutie .... Asa ca toate gaurile urmatoare le-am dat in placa fara percutie si a fost ok.

            Comentariu

            • Oprean Marius
              Incepator
              • 10.apr.2005
              • 79

              #7
              Eu am incercat de mai multe ori pe o placa neprinsa pe perete!!!, cu percutie merge mai repede decat fara iar placa nu s-a spart in nici un caz!!!! bormasina era una hobby, de la confiscate!!! ce fel de placi aveti voi de se sparg??
              Eu zic sa faci probe pe un ciob de placa pana iti dai mana. Poti marca locul cu un cui lovit usor cu ciocanul suficient doar ca sa zgarii smaltul ca sa nu-ti alunece spiralul!
              Marius O.

              Comentariu

              • MesteruCasei
                Incepator
                • 19.nov.2004
                • 8

                #8
                Eventual poti pune niste banda izolatoare pe locul de gaurit, asta ca sa eviti sa-ti alunece burghiul pe faianta

                Comentariu

                • Avatar Vizitator

                  #9
                  faianta sau gresia se sparge, in functie de forta de apasare, de frecventa percutiei, si de alte chestii

                  faptul ca placa este prinsa sau libera sunt chestii diferite
                  in placa de faianta apar vibratii, care pot duce la rezonanta si la crapat, deci, totul e sa o iei usor, ca sa nu strici
                  in cazuri particulare poti sa gauresti mult si bine, dar poti stii pe caz general?

                  si nu cred ca iti convine ca sa dai o gaura si sa te trezesti cu faianta crapata in mijlocul peretelui, doar pentru ca tu stii ca poti da tare.
                  oricum, nu esti la norma, sa dai nu stiu cite gauri, si cit de repede

                  Comentariu

                  • Mao
                    Incepator
                    • 18.ian.2006
                    • 43

                    #10
                    Debitare placi de gresie

                    Pentru un hol, destul de lung, unde am pus gresie am nevoie de plinte, de 80mm, ce le voi realiza din aceiasi gresie. Problema este ca debitatul acestor placi de gresie produce mult praf si zgomot folosind un flex pentru taiere.
                    Cunoaste cineva vreun atelier, in Bucuresti, care poate face aceasta debitare rapid si precis?
                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13008

                      #11
                      Cumparati o masina de taiat gresie/faianta din Praktiker (30RON) si puteti debita singura materialul la dimensiunile dorite.

                      Nu stiu de ce preferati plinta realizata din gresie? Exista in comert plinta de PVC/lemn (dievrse nuante) si aveti de castigat din pdv estetic.
                      Montajul este curat si rapid fata de gresie.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Mao
                        Incepator
                        • 18.ian.2006
                        • 43

                        #12
                        Postat în original de viorel.stanculescu
                        Cumparati o masina de taiat gresie/faianta din Praktiker (30RON) si puteti debita singura materialul la dimensiunile dorite.

                        Nu stiu de ce preferati plinta realizata din gresie? Exista in comert plinta de PVC/lemn (dievrse nuante) si aveti de castigat din pdv estetic.
                        Montajul este curat si rapid fata de gresie.
                        Se folosete masina de de taiat gresie, insa, pentru plinte, imi trebuie o taietura cat mai fina si dreapta ceea ce, din cate stiu, nu prea iese cu aceasta. De aceia am apelat la flex care taie bine numai ca procedura este foaret zgomotoasa si "prafuita"
                        In legatura cu sugestia de a pune plite din PVC/lemn....sincer nu am mai vazut, pana acum, plinte din acest materiat aplicate la o suprafata placata cu gresie acestea fiind folosite doar pentru parchet.

                        Multumesc pentru raspuns!

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13008

                          #13
                          Veniti la mine sa vedeti plinte de PVC albastre.

                          Daca doriti o margine perfecta dintr-o placa de gresie/faianta taiati doua bucati de plinta, astfel incat marginile existente ale placii (cele bune din fabrica) le montati in partea superioara iar pe cele taiate in partea de jos unde nu sunt vizibile.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • idg
                            Membru marcant
                            • 18.iun.2004
                            • 321

                            #14
                            Postat în original de Mao
                            Postat în original de viorel.stanculescu
                            Cumparati o masina de taiat gresie/faianta din Praktiker (30RON) si puteti debita singura materialul la dimensiunile dorite.

                            Nu stiu de ce preferati plinta realizata din gresie? Exista in comert plinta de PVC/lemn (dievrse nuante) si aveti de castigat din pdv estetic.
                            Montajul este curat si rapid fata de gresie.
                            Se folosete masina de de taiat gresie, insa, pentru plinte, imi trebuie o taietura cat mai fina si dreapta ceea ce, din cate stiu, nu prea iese cu aceasta. De aceia am apelat la flex care taie bine numai ca procedura este foaret zgomotoasa si "prafuita"
                            In legatura cu sugestia de a pune plite din PVC/lemn....sincer nu am mai vazut, pana acum, plinte din acest materiat aplicate la o suprafata placata cu gresie acestea fiind folosite doar pentru parchet.

                            Multumesc pentru raspuns!
                            in magazinele mai mari de profil exista plinte facute gata, ce au avantajul ca toate marginile sunt glazurate si frumos finisate.
                            In afara de flex si masina de taiat gresia, nu mai cunosc o alta modalitate de debitare (aaaa, ba da, eu mai folosesc la chestii mai dificile un pendular cu o panza speciala pentru taiat ceramica, dar merge destul de greu...)

                            Comentariu

                            • klaus
                              Membru Marcant
                              • 24.iun.2005
                              • 959

                              #15
                              Ar mai exista si panza de wolfram (tungsten) in bomfaier.
                              Insa exista plase de finisat gresia/faianta (cu care se pot "pili" marginile pentru finisaj.
                              De asemena se poate folosi cu oarece succes si o piatra de polizor in acest scop (de finisat marginile). Merge si gu glass-papier, dar nu e f. practic
                              Viata e complexa si are multe aspecte...

                              Comentariu

                              Procesare...