Amenajare apartament - Jurnal de bord

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • paperboy
    Incepator
    • 16.iun.2008
    • 8

    #16
    O LAIE si cu tine acum

    Au, lucreaza in domeniu de ceva ani buni si am si recomandari, au si obligatii au si detoate... acum ce o iesi vedem... dar tu tii cu ursu?
    Eu cu mine si e-ul meu interior o punem de un apartament.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6452

      #17
      Postat în original de paperboy
      [...] dar tu tii cu ursu?
      Sigur ca da, că doar de aceea încerc să-ţi atrag atenţia asupra anumitor aspecte, în ideea că este mai bine să previi decît să repari.
      Dar cred că voi schimba tactica.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • mester traian
        Membru
        • 11.mar.2007
        • 162

        #18
        daca nu e prea tarziu pentru usi : PORTA DOORS , pentru calitate si garantie .
        si , din nou , daca nu e prea tarziu , eu as alege placare cu rigips direct pe perete (pt peretii interiori ) si sistem de profile , vata si folie (pt cei exteriori ) . mai repede , mai putin moloz , si mult mai ieftin daca stai sa te gandesti cat de drepti sunt peretii la blocuri .
        instalatia electrica si cea sanitara , obligatoriu schimbate complet .
        calorifere , nu am observat daca va fi si o centrala? incercati sa rezolvati asa decat la comun ,
        in rest felicitari si succes
        P.S.
        evitati creditele in alte valute decat euro , dolari si/sau ron .

        Comentariu

        • paperboy
          Incepator
          • 16.iun.2008
          • 8

          #19
          Postat în original de mester traian
          daca nu e prea tarziu pentru usi : PORTA DOORS , pentru calitate si garantie .
          si , din nou , daca nu e prea tarziu , eu as alege placare cu rigips direct pe perete (pt peretii interiori ) si sistem de profile , vata si folie (pt cei exteriori ) . mai repede , mai putin moloz , si mult mai ieftin daca stai sa te gandesti cat de drepti sunt peretii la blocuri .
          instalatia electrica si cea sanitara , obligatoriu schimbate complet .
          calorifere , nu am observat daca va fi si o centrala? incercati sa rezolvati asa decat la comun ,
          in rest felicitari si succes
          P.S.
          evitati creditele in alte valute decat euro , dolari si/sau ron .
          - Porta doors ma gandeam si eu la inceput dar nu am reusit sa ajung la ei... dar aceeasi calitate am gasit si la BellaCasa, si am inteles ca usile sunt import Polonia, plus ca sunt intre 5 si 7 mil dotare completa.
          - Placarea cu rigips a iesit oarecum din calcul pentru ca deja am stabilit tot, dar am bafta ca am peretii destul de drepti, plus ca pretul este destul de ok... mai ma gandesc dar nu cred, nu prea am incredere in placare directa, mi-e frica de crapaturi in timp samd.
          - Instalatia sanitara am cam refacut-o in prop de 95%
          - Instalatia electrica am sa o refac complet pe prize cu plinta direct pe perete si las sistemul de iluminare pe sistemul vechi... nu mai am nici timp, nici bani sa o fac de la 0, cred ca ar fi prea costisitor si ar dura foarte mult... in plus este un apartament... nu o vila
          - Inst termica o schimb complet si raman pe cea centralizata...

          cam atat... iar cu creditele am terminat deja
          multumesc mult pentru sfaturi... poate reusesc sa ajung si pe la Porta Doors, am timp pana la final.
          Eu cu mine si e-ul meu interior o punem de un apartament.

          Comentariu

          • mester traian
            Membru
            • 11.mar.2007
            • 162

            #20
            pai aici e greseala mare , ca nu mai aveti timp !!!
            usile de interior si cea de intrare ar trebui rezolvate de la inceput .
            daca aceste usi costa intre 5-7 mil sunt usi cu toc de 10cm (nu imbraca peretele ) deci vor fi facute niste reparatii . asta inseamna ca trebuiau deja montate sau macar sa stiti niste dimensiuni (latimea usii cu toc cu tot , respectiv inaltimea ) . desi nu sunt adeptul montajului inainte de ultima mana de glet , tare ma tem sa nu trebuiasca sa spargeti ziduri sau alte minuni .
            in privinta marcii de usi nu cunosc despre ce ati ales d-tra in schimb cunosc porta . sa fie si cele de la bella casa tot porta doors fiind poloneze ?
            pentru instalatia electrica , ideea era ca doamne fereste de un scurt si sa fii nevoit sa-ti faci de lucru cu dalta prin pereti dupa ce i-ai zugravit cu bani GREI .
            in rest toate bune
            succes

            Comentariu

            • Admin.MC
              Membru Marcant
              • 05.dec.2005
              • 973

              #21
              Răspuns la: Amenajare apartament - Jurnal de bord

              Postat în original de paperboy
              - Porta doors ma gandeam si eu la inceput dar nu am reusit sa ajung la ei... dar aceeasi calitate am gasit si la BellaCasa, si am inteles ca usile sunt import Polonia, plus ca sunt intre 5 si 7 mil dotare completa.
              - Placarea cu rigips a iesit oarecum din calcul pentru ca deja am stabilit tot, dar am bafta ca am peretii destul de drepti, plus ca pretul este destul de ok... mai ma gandesc dar nu cred, nu prea am incredere in placare directa, mi-e frica de crapaturi in timp samd.
              - Instalatia sanitara am cam refacut-o in prop de 95%
              - Instalatia electrica am sa o refac complet pe prize cu plinta direct pe perete si las sistemul de iluminare pe sistemul vechi... nu mai am nici timp, nici bani sa o fac de la 0, cred ca ar fi prea costisitor si ar dura foarte mult... in plus este un apartament... nu o vila
              - Inst termica o schimb complet si raman pe cea centralizata...

              cam atat... iar cu creditele am terminat deja
              multumesc mult pentru sfaturi... poate reusesc sa ajung si pe la Porta Doors, am timp pana la final.
              Acum, ca cel mai probabil ati terminat , puteti sa ne spuneti cum s-a incheiat aventura cu amenajarea apartamentului?
              Eventual sa postati si niste poze.

              Comentariu

              Procesare...