Amenajare apartament - Jurnal de bord

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • paperboy
    Incepator
    • 16.iun.2008
    • 8

    Amenajare apartament - Jurnal de bord

    nu am stiut unde sa postez in alta parte, daca se considera ca am gresit sectiunea rog un administrator sa mute postul. Multumesc!

    Povestea incepe cam asa: Am achizitionat de curand un apartament in Drumul Taberei cu 3 camere dar cf2 ce e drept, intr-un bloc de prin 76-77 nici nu mai stiu bine, etaj intermediar, bloc monolit etc. In 2 saptamani trebuie sa ne apucam de el de la 0 absolut si sa il facem pe placul nostru... am facut creditul la banca pentru renovare, iar acum asteptam sa intram in posesia lui. Aici voi tine updated pe cat pot de mult toate peripetiile prin care o sa trecem si sper sa gasesc si ajutor la solutionarea problemelor pe care le avem si le vom avea.

    Lucrarile or sa cuprinda absolut tot, am sa incerc sa enumar pe scurt cerand si sfaturile aferente:

    - Dat jos de pe pereti tot ( acum este calciu si clei )
    - zugravit, gletuit, si mai apoi varuit lavabil
    - gresie, faianta, parchet
    - geamuri termopan si calorifere schimbate
    - refacut instalatie electrica
    - refacut instalatia sanitara
    - inlocuit usi interior si exterior
    - mobilat tot sau partial, depinde cu ce bani am sa raman
    - electrocasnice: masina spalat, aer conditionat, aragaz

    si am sa mai adaug pe parcurs ce mai apare... pentru ca nu mi le pot aduce aminte pe toate.

    ================================================== ==========
    Momentan deciziile principale sunt urmatoarele:

    1. Geamurile termopan
    - 2 geamuri 2.4sn.150 ( 3 parti, deschidere pe centru lat + oscilob, plasa de tantari la fiecare )
    - 1 geam 1.80x1.50 ( 2 parti, 1 deschidere lat + oscilob, plasa )
    - 1 geam 1.30x1.50 ( 2 parti, 1 deschidere lat + oscilob, plasa )
    Am studiat piata si am primit o oferta pe undeva pe la 45 mil, profil Trocal, low-e, 5 camere... din cate am citit oricum este mai bun decat Gealanul ( 35 mil ) sau Rehau, iar Veka mi se pare scump. Ce parere aveti despre Trocal? Dar pretul? Merita 10 mil in plus pentru Trocal?

    2. Mare dilema cu usile, nu am gasit discutii prea multe pe tema asta... as dori ceva solid la exterior si in interior usi modulare furniruite sau poate aveti careva o alta solutie de mijloc. Are cineva ceva sugestii exacte? adica ati lucrat cu cineva anume si sunteti multumiti? Am auzit ca usile de la Brico sunt cam praf si ca dupa 1-2 ani se cam dezmembreaza.... accept orice sugestie... in medie sper pe la 5 mil / buc.

    3. Pentru gresie, faianta, parchet, grupurile sanitare... sa merg pe varianta magazinelor din domeniu gen Brico, Hornbach, Practik... sau sa merg pe varianta valea cascadelor? pentru ca pana acum m-a multumit...

    4. Cam cat se ia in Bucuresti pe mp de gresie, faianta, zugravit+gletuit etc. o medie, pentru ca s-ar putea sa merg pe o echipa din provincie si nu stiu piata.

    5. Calorifere m-am hotarat sa merg pana la urma pe Ferroli sau Delonghi... am inteles ca sunt ok... ce parere aveti? grosimea de cat trebuie sa fie? 11, 22, 33? Tinand cont ca in nici o camera nu am decat 1 perete exterior cel cu geamul... si camerele sunt relativ mici... cam ce lungimi ar fi ok, cum le calculez?

    .... VA URMA!
    Eu cu mine si e-ul meu interior o punem de un apartament.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Nu pot decat sa salut aceasta initiativa si mai ales ca este primul tau mesaj.

    Trebuie sa fi tare hotarat si iti urez sa ai bafta la amenajari.

    In acelasi timp, sper sa poti face din acest topic (era mai indicat la DIY dar o sa il mute oficialitatile) unul de care sa fi mandru la sfarsitul amenajarii - un "Jurnal de Bord", cu toate datele.

    Multi iti vor fi recunoascatori.

    Ai de gand sa lucrezi cu firme de amenajari sau cu mesteri particulari?

    Bafta inca o data!

    P.S. Mai nasoala partea cu creditul dar sti tu ce faci.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6452

      #3
      @ paperboy: Bun venit pe forum!

      Mult succes primului jurnal de pe acest forum!
      Salut si eu aceasta noua forma de abordare (pas cu pas) a problemelor de care se loveste un proaspat proprietar de imobil, mai ales ca astfel am aflat raspunsul la o intrebare pe care mi-o tot pun de mult: "cine va fi cel care va avea aceasta initiativa (de altfel, una de mare succes pe alt forum )?"

      Postat în original de VYS
      [...] lucrezi cu firme de amenajari sau cu mesteri particulari? [...]
      Dupa ce pomenesti de DIY, tocmai varianta asta o omiti?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • paperboy
        Incepator
        • 16.iun.2008
        • 8

        #4
        Vom vedea

        Multumesc mult tuturor pentru welcome

        Sper sa il pot tine actualizat, mai bine spus sa am timp.

        Am sa incep cu niste lucruri care pe mine m-au incurcat mult si anume creditul! Aveti mare grija unde si cu cine faceti credite in momentul de fata, eu am lucrat cu CreditEurope (nu imi doresc a doua oara) si mai nou cu Banca Romaneasca ( are cea mai buna oferta in momentul de fata )... Dar mai sunt si alte oferte favorabile daca ai avans.

        ATENTIE MARE! La orice banca din Romania Creditele peste nu mai stiu sigur cea gen 20.000 eur se negociaza orice aspect... in primul rand comisionul de retragere si cursul de schimb intre valute.!

        A fost doar o mica paranteza...
        ========================================

        Momentan am sa incep usor pentru ca mai am 2 saptamani pana il iau in primire... si acum sunt cu calculele pe ultima suta de metri.

        Intrebare urgenta... cred ca am scris si mai sus... merita o diferenta de 10 milioane intre Gealan 35mil si Trocal 45mil? ( stiu mai mult detaliile la trocal - innova 70AD, 24 mm + Low-E argon, feronerie siegenia, garnituri parca diliconate etc. )...

        deci nu gasesc oameni care sa imi spuna o parere avizata...
        Eu cu mine si e-ul meu interior o punem de un apartament.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Sper sa notezi totul in agenda si ulterior sa poti scrie si pe forum.
          A nu se uita foto cat mai detaliate despre pasii parcursi in amenajare.

          Cu privire la credit - e o amagire ca exista oferte bune, sunt satul de ei dar asta e cand nu ai disponibilitati. Hoti mai mari ca bancile nu am vazut.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #6
            Postat în original de paperboy
            [...] merita o diferenta de 10 milioane intre Gealan 35 mil si Trocal 45 mil? [...]
            Sint mai multi profesionisti in timplarie pe forum, dar, pentru a se putea da un raspuns corect, este necesara o comparatie care se bazeaza pe caracteristicile ambelor sisteme.
            Ca sa nu mai vorbim de faptul ca o importanta majora o are montajul.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • paperboy
              Incepator
              • 16.iun.2008
              • 8

              #7
              Ok noutati la care as avea nevoie de un raspuns foarte urg

              Ok noutati la care as avea nevoie de un raspuns foarte foarte urgent...va rog frumos.

              1. Prima problema este dilema in care ma aflu, sa merg pe clasicul curatat de perete, gletuit samd sau sa merg pe varianta completa de gipscarton subtire, aplicat direct pe perete?
              - Merita in timp gipscartonul? nu crapa? etc. iar pretul executiei unui apt. intreg cu gips carton (incluzand si materialele) oare cum difera fata de varianta clasica? vorbind de un apt de cca 47 mp.

              2. Instalatia electrica... in apartament am instalatie pe aluminiu veche pe care m-am hotarat sa o schimb... problema este ca ma costa foarte mult daca as face-o pe sistemul vechi (tencuiala perete)... merita facut oare doar prizele pe plinta pe perete si sa las iluminarea pe vechea structura? alte idei? iar daca am sa merg pe rigips, nu cred ca e o problema cu aplicarea plintei pe rigips?!

              3. poate cineva sa imi recomande o echipa? (pt pereti, gresie, faianta si cateva masti din rigips). Exista si firme care au preturi ok in comparatie cu echipele adhoc? nu stiu ce sa fac pentru ca deja prima varianta a picat.

              si dupa ce am citit 100 de forumuri tot sunt in dilema cu usile interioare... m-am hotarat... vreau celulare... dar sunt prea multe firme si nu stiu pe care sa merg...

              Multumesc mult.
              Eu cu mine si e-ul meu interior o punem de un apartament.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6452

                #8
                Re: Ok noutati la care as avea nevoie de un raspuns

                Sfatul meu: refaceti instalatia electrica in totalitate.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1756

                  #9
                  Corect! instalatia electrica trebuie schimbata in totalitate.
                  Spor la treaba si
                  numai bine,
                  DIY

                  Comentariu

                  • paperboy
                    Incepator
                    • 16.iun.2008
                    • 8

                    #10
                    pana acum...

                    ok, a inceput treaba...

                    - Am gasit o echipa care ma costa in jur de 40 de mil. pentru tot apt. ce inseamna zugravit, gresie, faianta, parchet etc. Eu zic ca e super bine.

                    - Instalatorul = 12 mil manopera ce include: dat jos si schimbat caloriferele, schimbat multe tevi prin casa, facut toata inst. sanitara la baie plus bucatarie mutat scurgere/chiuveta in alt capat al bucatariei.

                    - Pana acum am dat pe piese 650 ron, doar piese si tevaraie etc.

                    - Termopanele au ramas la 3500 RON, cu tot inclus, montaj si altele, cu site cu tot si am mers pe gealan pana la urma pt. ca sunt niste cunostinte si am cat de cat incredere.

                    M-am hotarat la usile de interior... am gasit o singura firma pe valea cascadelor cu usi mai calumea care mi-au placut, se numesc Bella Casa, stie cineva ceva de ei? sunt usi mdf intre 5 si 7 milioane...

                    va urma...
                    Eu cu mine si e-ul meu interior o punem de un apartament.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6452

                      #11
                      Re: pana acum...

                      Cei cu care ai "batut palma" au recomandari, ai vazut lucrari de-ale lor?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • paperboy
                        Incepator
                        • 16.iun.2008
                        • 8

                        #12
                        da am recomandari, sunt oarecum cunostinte...
                        Eu cu mine si e-ul meu interior o punem de un apartament.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6452

                          #13
                          Sper că recomandările nu sînt de genul: "îl cunosc eu, e băiat bun, de treabă, am auzit că ..."
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • paperboy
                            Incepator
                            • 16.iun.2008
                            • 8

                            #14
                            nu, chiar sunt cunostinte... sper sa fie ok pentru ca interesul e al lor, se vor mai lovi de mine
                            Eu cu mine si e-ul meu interior o punem de un apartament.

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6452

                              #15
                              Aha!
                              Este posibil ca ei să-şi dorească să facă treabă bună, dar au ei oare şi cunoştinţele şi experienţa necesare pentru acest lucru?
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...