Sapa, gresie si parchet pentru incalzirea prin pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stowan
    Incepator
    • 29.iun.2006
    • 44

    Orice fel de sapa, insa in loc de apa se foloseste solutie de apa cu latex 1 la 1.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      Nu se poate monta fara rosturi .
      Priviti rezultatul montarii fara rosturi , peste incalzire in pardoseala :
      Fișiere Atașate
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1756

        Postat în original de Mircea G
        Nu se poate monta fara rosturi .
        Priviti rezultatul montarii fara rosturi , peste incalzire in pardoseala :
        Se poate numai ca pentru suprafete mai mari se 6mp se recomanda instalarea pe un pat(sapa) flotant(a) si o temperatura mai scazuta cu 2-3 grade a pardoselii. Asta-i tot. Eu am marmura (placi) de peste 4 ani, montata fara rosturi de dilatare.

        Comentariu

        • ovidiu1973
          Membru
          • 09.apr.2010
          • 135

          Multumesc pentru informatii.

          Datorita faptului ca gresia pe care am dorit sa o montez initial este o gresie "lucioasa" cred ca voi alege varianta normala (ne-rectificata) dar cu o dimensiune a placii de 60 x 60.

          In loc de gresie rectificata lucioasa 43 x 43 cm montata fara rost cred ca voi alege gresie NE-rectificata fara luciu 60 x 60 cm montata cu rost.

          Oricum multumesc pentru info, la finalizarea baii (sper ca peste 2-3 luni) am sa revin cu poze.

          Comentariu

          • ioan prodan
            Membru Marcant
            • 10.nov.2008
            • 364

            Inteleg ca incalzirea in pardoseala nu este un suport stabil, dar nu tocmai de aceea se monteaza aceea banda de dilatatie pe margine ?

            Daca renunt la incalzirea in pardoseala as putea sa montez gresia fara rosturi ?

            Care sunt riscurile montarii gresiei fara rosturi dar ramanand incalzirea in pardoseala ?

            In privinta gresiei si faiantei cei de pe sit nu-mi pot da lectii din simplul motiv ca fac asa ceva cam de 10 ani in afara si credeti-ma ca am facut zeci de mii de metri de gresie si faianta.. Asa ca va asigur ca montarea gresiei peste un sistem de incalzire in pardoseala nu afecteaza cu nimic gresia.Chiar in acest moment fac doua blocuri cu incalzire in pardoseala iar in baie am placat gresia fara rost asa ca stati linistit.In ceea ce priveste gresia rectificata care spuneati ca costa dublu fata de cea normala cautati in alta parte ptr. ca diferetnta este undeva la 4 €uro pe mp in plus.

            Comentariu

            • ioan prodan
              Membru Marcant
              • 10.nov.2008
              • 364

              Postat în original de Mircea G
              Nu se poate monta fara rosturi .
              Priviti rezultatul montarii fara rosturi , peste incalzire in pardoseala :
              Nu sunt de acord cu d-voastra. Sunteti sigur ca acesta e motivul crapaturilor din gresie?Exista multe alte motive.

              Comentariu

              • Dan_Daniel
                Living Legend
                • 20.nov.2009
                • 1153

                Postat în original de ioan prodan
                Exista multe alte motive.
                Ca de exemplu ?
                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                Comentariu

                • ioan prodan
                  Membru Marcant
                  • 10.nov.2008
                  • 364

                  Un exemplu ar fi prostia aia care se face in romania cu extrudat sub gresie si autolivelant.Nefiind un suport compact crapa.Alt motiv ar putea fi lipsa de banda perimetrala sau nefolosirea adezivului corespunzator. Un motiv ar fi si construirea necorespunzatoare a zidariei.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    Postat în original de ioan prodan
                    Postat în original de Mircea G
                    Nu se poate monta fara rosturi .
                    Priviti rezultatul montarii fara rosturi , peste incalzire in pardoseala :
                    Nu sunt de acord cu d-voastra. Sunteti sigur ca acesta e motivul crapaturilor din gresie?Exista multe alte motive.
                    Normal ca sint sigur . Din pacate in cele doua bai ale apartamentului , gresia a fost scoasa si montat cu rosturi iar fenomenul de crapare a incetat . In camere unde doar s-au inlocuit unele placi , altele au crapat !
                    Fișiere Atașate
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • ioan prodan
                      Membru Marcant
                      • 10.nov.2008
                      • 364

                      Pai cum se face ca pana acuma nu ma chemat nimeni sa-mi spuna ca sa deslipit gresia in atatia ani. Am facut mule apartamente in toti acest ani.

                      Comentariu

                      • jhonyy
                        Membru
                        • 04.ian.2007
                        • 262

                        Postat în original de stowan
                        Orice fel de sapa, insa in loc de apa se foloseste solutie de apa cu latex 1 la 1.
                        Un bidon de 10 l costa 88 RON . Daca pun 1la 1 ar iesi un pret destul de mare pe mp.
                        Dl Termoadi va rog sa imi spuneti si mie cum folositi aditivul la sapa . Daca pun parchet laminat peste pot folosi aditiv mai putin ? Cand am facut calculule pt sapa nu m-am gindit si la aditiv si acum constat ca aditivul costa mai mult decit cimentul si nisipul la un loc. Am tevile la 20 cm (pardoseala calda) -ce grosime ar trebui sa aiba sapa? Va multumesc anticipat .

                        Comentariu

                        • jhonyy
                          Membru
                          • 04.ian.2007
                          • 262

                          Postat în original de jhonyy
                          Postat în original de stowan
                          Orice fel de sapa, insa in loc de apa se foloseste solutie de apa cu latex 1 la 1.
                          Un bidon de 10 l costa 88 RON . Daca pun 1la 1 ar iesi un pret destul de mare pe mp.
                          Dl Termoadi va rog sa imi spuneti si mie cum folositi aditivul la sapa . Daca pun parchet laminat peste pot folosi aditiv mai putin ? Cand am facut calculule pt sapa nu m-am gindit si la aditiv si acum constat ca aditivul costa mai mult decit cimentul si nisipul la un loc. Am tevile la 20 cm (pardoseala calda) -ce grosime ar trebui sa aiba sapa? Va multumesc anticipat .

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 982

                            Postat în original de jhonyy
                            Postat în original de jhonyy
                            Postat în original de stowan
                            Orice fel de sapa, insa in loc de apa se foloseste solutie de apa cu latex 1 la 1.
                            Un bidon de 10 l costa 88 RON . Daca pun 1la 1 ar iesi un pret destul de mare pe mp.
                            Dl Termoadi va rog sa imi spuneti si mie cum folositi aditivul la sapa . Daca pun parchet laminat peste pot folosi aditiv mai putin ? Cand am facut calculule pt sapa nu m-am gindit si la aditiv si acum constat ca aditivul costa mai mult decit cimentul si nisipul la un loc. Am tevile la 20 cm (pardoseala calda) -ce grosime ar trebui sa aiba sapa? Va multumesc anticipat .
                            la ultima sapa turnata ,mesterii au folosit aditiv uponor si dupa calcule a reiesit cca un pahar pe betoniera normala...
                            de retinut ca necesarul de ciment petru mc este cuprins intre 280 si 320 kg!
                            de regula sapa are in medie cca 5 cm grosime .
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • jhonyy
                              Membru
                              • 04.ian.2007
                              • 262

                              Multumesc !!

                              Comentariu

                              • eraser1
                                Membru
                                • 22.aug.2010
                                • 104

                                Postat în original de ioan prodan
                                Pai cum se face ca pana acuma nu ma chemat nimeni sa-mi spuna ca sa deslipit gresia in atatia ani. Am facut mule apartamente in toti acest ani.

                                sifon special pt incalzirea in pardoseala? ma poate lamurii cineva cu el?

                                ce este mai exact?
                                --

                                Comentariu

                                Procesare...