Sapa autonivelanta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Dan Daniel
    a răspuns
    Postat în original de Maistrul Max
    Reclama pentru nestiutori, insa cei care stiu citesc recomandarile din fisa tehnica unde zice ca "caracteristicile tehnice finale se ating dupa maturarea sapei. Inainte de montarea parchetului este indicat sa controlati umiditatea reziduala cu un higrometru...".
    Asa ca adio 24 ore, corect este 24 h x 28 zile. Asta ca sa fim corecti pana la capat.
    cred ca va dau dreptate,am citit instructiunile din fisa tehnica si intadevar inainte de montarea parchetului scrie ca este indicat sa se controleze umiditatea cu higrometru sau mai bine cu carbura de calciu pt ca primul furnizeaza val. relative ! nu inteleg de ce nu se spune clar si pe intelesul tuturor?clar si fara dubii NU SE MONTEAZA PARCHET PESTE SAPA AUT. DECAT DUPA 28 DE ZILE!!!!
    Multumesc pt atentionare Maistrule Max! Am sa fiu mult mai atent de ac. incolo!

    Lasă un comentariu:


  • feliciacri
    a răspuns
    sapa autonivelanta

    Postat în original de Gemini
    Utilizati un polistiren extrudat tip nut si feder.

    Asezati polistirenul pe placa, montati o banda perimetrala din polistiren expandat cu o grosime de minimum 4 mm, apoi turnati o sapa de egalizare cu o grosime de minimum 45mm.

    Ulterior, taiati banda perimetrala la nivelul sapei.

    Sapa se va uda cel putin 1 saptamana, se vor pastra geamurile inchise, aerisind numai periodic.

    In cazul parterului, daca nu aveti hidroizolatie sub placa de beton, este recomandata aplicarea unei hidroizolatii inainte de aplicarea polistirenului extrudat.
    Nu se poate pune peste polistirenul extrudat direct sapa autonivelanta?
    Nu ofera suficienta rezistenta?

    Lasă un comentariu:


  • crisghi
    a răspuns
    sapa autonivelanta

    Care este diferenta dintre polistirenul expandat si cel extrudat?
    Nu se poate folosi si polistiren expandat?
    Hidroizolatia cum o pot realiza?
    De ce trebuie sapa udata 1/saptamana (oricum nu are cine s-o ude deoarece in timpul saptamanii nu se duce nimeni acolo).

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    no problem.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    @ Maistrul Max: Imi cer scuze!

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de raduca
    @ Maistrul Max: Multumesc pentru raspuns, dar nu asteptam unul! Am pus emoticon-ul .
    Daca asteptam un raspuns, ori nu puneam nimic, ori puneam .
    E vorba de o neintelegere Raduca deoarece eu am raspuns la mesajul domnului Dan Daniel nu la mesajul tau.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    @ Maistrul Max: Multumesc pentru raspuns, dar nu asteptam unul! Am pus emoticon-ul .
    Daca asteptam un raspuns, ori nu puneam nimic, ori puneam .

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Reclama pentru nestiutori, insa cei care stiu citesc recomandarile din fisa tehnica unde zice ca "caracteristicile tehnice finale se ating dupa maturarea sapei. Inainte de montarea parchetului este indicat sa controlati umiditatea reziduala cu un higrometru...".
    Asa ca adio 24 ore, corect este 24 h x 28 zile. Asta ca sa fim corecti pana la capat.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    sapa autonivelanta

    Utilizati un polistiren extrudat tip nut si feder.

    Asezati polistirenul pe placa, montati o banda perimetrala din polistiren expandat cu o grosime de minimum 4 mm, apoi turnati o sapa de egalizare cu o grosime de minimum 45mm.

    Ulterior, taiati banda perimetrala la nivelul sapei.

    Sapa se va uda cel putin 1 saptamana, se vor pastra geamurile inchise, aerisind numai periodic.

    In cazul parterului, daca nu aveti hidroizolatie sub placa de beton, este recomandata aplicarea unei hidroizolatii inainte de aplicarea polistirenului extrudat.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    In cele 24 de ore se elimina si umiditatea in exces din sapa?

    Lasă un comentariu:


  • Dan Daniel
    a răspuns
    Sapa autonivelanta

    Zilele trecute cautam in oras sapa autonivelanta cu intarire rapida, binenteles orasul fiind mic ,astia nici macar nu au auzit de asa ceva !
    Pe forum am cautat de m-am tampit si nu am gasit nimic .pt. cei interesati exista sapa autonivelantacu intarire rapida(4 h), ULTRAPLAN ...... si dupa 24 h se poate monta parchetul!


    PowerMC

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Daca doriti sa termoizolati cu polistiren extrudat de ce nu montati o grosime mai mare ? O termoizolare cu doar 2 cm de polistiren extrudat are o eficienta scazuta.

    Lasă un comentariu:


  • crisghi
    a răspuns
    sapa autonivelanta

    Este vorba despre o casa la tara, unde, pe jos am turnat ciment iar acum as dori sa termoizolez. Am un hol si 3 camere

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    sapa autonivelanta

    Ar fi utile detalii despre spatiul in discutie.

    Lasă un comentariu:


  • crisghi
    a răspuns
    sapa autonivelanta

    As dori sa ma sfatuiti cum termoizolez si torn sapa autonivelanta pe beton.
    M-am gandit sa pun un rand de polistiren de 2 direct pe ciment, apoi sa torn sapa autonivelanta.
    Ce ziceti, e o idee buna?

    Lasă un comentariu:

Procesare...